Підеш на каву: як Lavazza перетворилася із хобі на корпорацію

223
lavazza.com
90 іноземних ринків зараз приносять компанії 50% обсягу продажів

Після двох неврожайних років простий італійський селянин Луїджі Лавацца настільки зубожів, що був змушений позичити 50 лір на переїзд до Турина. Там він почав нове життя, влаштувавшись продавцем до місцевої крамниці. Вдень Луїджі продавав бакалію, а вечорами займався хімічними дослідами в лабораторії, яку створив тут же, у складських приміщеннях позаду прилавка.

Тоді Луїджі не знав, що стане засновником однієї  з найуспішніших компаній з виробництва кави. А його правнук Джузеппе Лавацца, який і поділився цією історією, представник уже четвертого покоління, який очолює сімейний бізнес.

Із бруду в люди

Луїджі Лавацца зацікавився виготовленням кави 1910 року. Тоді покупцям просто насипали каву одного сорту з мішків, привезених з Бразилії.

Лавацца хотів виділитися серед конкурентів і почав змішувати кілька сортів кави

Це нововведення допоможе Lavazza стати однією з найбільших кавових компаній спочатку в Італії, а потім – в усьому світі. Заповзятливий Луїджі навчився настільки точно відтворювати власні суміші, що клієнти приходили до нього знов і знов.

Друге покоління

Для Луїджі кава залишалася приємним доповненням до основного бакалійного бізнесу. А ось для його синів – Маріо та Джузеппе – кава стане основним фокусом уваги. Вони першими придумали пакувати каву в брендовані коробки, а не просто насипати зерна з немаркованих мішків, як це робили інші торговці.

Пізніше, надихнувшись виглядом американської продовольчої гуманітарної допомоги, вони вирішили перетворити Lavazza на бренд та вийти на міжнародний ринок. З часом компанія стала міжнародною. 90 іноземних ринків зараз приносять компанії 50% обсягу продажів.

Lavazza – агресор

У правнука засновника компанії, Джузеппе Лавацца, підхід до бізнесу агресивний – він скуповує торговців кавою з усієї Європи.

httpinstoremag.it

«Вже недостатньо просто бути присутнім на міжнародних ринках. Потрібно бути значущим, відповідати вподобанням. Якщо ми не можемо зробити цього самостійно, потрібно купити того, хто зможе», — стверджує Джузеппе Лавацца.

Саме тому компанія буквально за один рік придбала французьку Carte Noire (20% ринку Франції) та Merrild, найбільший кавовий бренд у Данії та країнах Балтії. У планах – купівля міжнародних кавових брендів-лідерів у США, Великій Британії, Німеччині та Канаді.

Lavazza вже активізувалася у Великій Британії: компанія підписала контракт із сером Стеліосом Хаджі-Іоанну, засновником лоукоста ЕasyJet, про постачання кави до його мережі кав’ярень – easyCoffee.

Труднощі кавового бізнесу

Поки Lavazza захоплює міжнародні ринки, в Італії її вже витісняють конкуренти. В Країні планує активно розвиватися мережа кав’ярень Starbucks. Утім, Lavazza не вважають їх конкурентами.

В Італії Lavazza вже витісняють конкуренти

«Ми вітаємо прихід Starbucks до Італії. В нас зовсім різні торгові пропозиції, ми не є конкурентами. Ми не займаємося бізнесом роздрібних кав’ярень», – стверджує Джузеппе.

На роздрібному продажі компанія вже обпеклася. Через невдалу спробу запустити роздрібний бізнес 2013 року компанія втратила багато коштів і не планує повертатися до цієї ідеї.

Це не єдина велика невдача Lavazza за всю історію її існування. Компанія майже збанкрутувала у 1970-ті, коли незвичний мороз знищив майже весь врожай кавових зерен у Бразилії. Знадобилося шість років та дуже вигідні умови від бразильських кавових фермерів, щоб відновити свої позиції. Чи може ситуація повторитися?

«Якщо б я міг передбачати майбутнє, в мене було б зовсім інше заняття», – говорить Джузеппе.

Амбітні плани

Економічна нестабільність та Brexit також загрожують планам зростання компанії. Але Лавацца дуже оптимістично налаштований:

lavazza.com

«Ми дуже добре знаємося на кризах в Італії… Тут постійна криза. Ми хочемо, щоб 70% нашого прибутку надходило з міжнародних ринків».

І хоча залишається відчуття, що Лавацца бореться за своє майбутнє, компанія вже заявила про те, що вона зараз є дуже близько до показника щорічного прибутку в $2 млрд. Досягти цього компанія планує завдяки скуповуванню дрібніших кавових компаній та консолідації активів. СЕО Lavazza Антоніо Баравалле вже заявив про такі плани.

«Наша мета – створити незалежну глобальну групу зі спеціалізацією на каві, готову конкурувати та міжнародному рівні», – говорить він.

За матріалами The Telegraph

Поділитися: