Першу частину матеріалу читайте тут.
Як це не дивно звучить, стресові ситуації, які не переходять в дистрес – це ресурс для зростання і змін. Подія, що вибиває з колії, активізує фізичні і психологічні реакції людини, а це дозволяє шукати нові шляхи виходу. Тобто, стикаючись з невідомим, ми змушені змінюватися, і, в результаті – рости над собою.
Три кола стресу
Виходячи з особистого досвіду і досвіду моїх клієнтів, зміна філософії життя, здатність розглянути ситуацію під іншим кутом і «перепрожити» свої почуття заново – це і є запорука успіху. Тепер докладніше про симптоми стресу – як упізнати ворога «в обличчя». Психологи умовно поділяють стресовий стан на три етапи.
На початковій стадії ми бачимо ознаки перевантаження центральної нервової системи: порушення сну, хронічну втому, головні болі, ознаки депресивного стану, проблеми з пам’яттю, неуважність, відстороненість.
Важливими тут є зміни емоційного фону: підвищення тривожності, превалювання емоційного пригніченого стану, дратівливість, можлива алекситимія («заморожений» стан, в якому людина має труднощі з проявом і сприйняттям емоцій). На цій стадії люди можуть перебувати роками.
Ігнорування симптомів може призвести до того, що доведеться приймати спеціальні медпрепарати
Згідно зі статистикою США, понад 80% дорослого населення у 2016 році приймали антидепресанти. Близько 40% змушені застосовувати їх на постійній основі.
Друга стадія – це стадія функціональних розладів. На цьому етапі стрес починає позначатися на системах дихання, кровообігу, травлення, також змінюється гормональний фон. Серед симптомів відзначають болі в грудній клітці, проблеми з шлунково-кишковим трактом, підвищення тривожності (це може, у наслідку, призводити до панічних атак).
На третій стадії ми вже говоримо про патологічні наслідки на рівні фізіології – гіпертонія, діабет, ішемічна хвороба серця, виразкові хвороби шлунка, гастрити, проблеми з нирками.
Куди бігти і що робити
Якщо ви помітили у себе будь-які ознаки стресового розладу, то перше, що потрібно зробити – це звернутися до лікаря.
Друге – постаратися знайти причину, так званий стресор, який є подразником і причиною стресового стану.
На цій стадії вам необхідно звернутися до психотерапевта
Друзі та вечірні посиденьки тут не допоможуть, оскільки часто справжня причина стресу залишається неусвідомленою. Одного лише приговорювання в колі близьких може бути недостатньо. Хоча, звичайно, говорити про свій стан і переживання корисно і необхідно.
І по-третє, ви можете влаштовувати собі «профілактику стресових станів».
Що можна зробити:
1. Прогулянка на свіжому повітрі та зміна звичного середовища.
2. Фізичні вправи або будь-який вид активності, щоб скинути напругу.
3. Музикотерапія і кольоротерапія (ви можете використовувати музику, щоб розгрузити нервову систему, а також візуальні джерела задоволення).
4. Психотерапія, безумовно. Усвідомлення причин і своїх реакцій на оточуючих – один з кращих профілактичних заходів будь-якого стресу.
5. В стресовому стані краще відмовитися від алкоголю, зменшити вживання кофеїну (для зниження збудливості нервової системи).
6. Постарайтеся виключити спілкування з людьми, поруч з якими ви відчуваєте будь-яку емоційну депривацію (скорочення або повне позбавлення можливості задовольняти основні потреби) – простіше кажучи, з неприємними для вас людьми.
І пам’ятайте, що сили, які ваш організм витрачає на боротьбу зі стресом, можуть бути спрямовані на творчість, розвиток, комунікацію з оточуючими. Це війна, в якій перемогти без зовнішньої допомоги неможливо.
Перше, що доведеться зробити, визнати сам факт стресу. Потім з’ясувати і усвідомити його причину, тоді або її усунути, або змінити до неї ставлення. Найчастіше складнощі виникають саме на стадії визнання. Людина може жити в перманентному стані стресу багато років і визнавати проблему, посилаючись на зовнішні чинники.
Але зовнішні чинники – це завжди те, що актуалізує внутрішню травматичну ситуацію
Так і з’являється дистрес. Проте дуже часто замість того, щоб вирішувати проблему, ми намагаємося її ігнорувати.
Наше завдання навчитися створювати механізми, що дозволять подивитися на ситуацію, в якій ви перебуваєте сьогодні, під іншим кутом. Один з факторів – формування позитивного ставлення, а це можливо тільки за усвідомленості й інформованості.