Перерва на каву: в чому користь шведської «фіки»

812
Shutterstock
Навіщо скандинави вигадали колективні кава-брейки в робочий час

Шведське слово «фіка» складно перекласти українською. Воно може бути як іменником, так і дієсловом – означати як процес, так і дію. Якщо коротко, то фіка – це ментальна традиція шведів, коли вони відволікаються від роботи і буденних проблем, щоб просто попити кави та поспілкуватися. Ідея цього явища в тому, щоб на 10-15 хвилин вимкнути мозок, скуштувати щось солоденьке та потеревенити з друзями.

Фіка – одне з перших слів, які ви почуєте, коли приїдете в Швецію. Вона може бути вдома, на роботі, в кафе. Такі перерви на каву настільки важливі для місцевих мешканців, що пропустити їх вважається поганим тоном.

Перерва - не тільки спосіб розслабитися, але і згенерувати нові ідеї
Перерва - не тільки спосіб розслабитися, але і згенерувати нові ідеї. Shutterstock

Особливо важливою фіка є на роботі. Це коли весь колектив збирається докупи, всі п’ють каву з тістечками і обговорюють неробочі питання.

В такі моменти зовсім відсутня професійна ієрархія, бос та підлеглі – на одному рівні. Шведський дослідник Террі Гартіґ називає це відновленням колективу, тому що одночасність і синхронність таких дій надають цій перерві особливої соціальної цінності. Фіка підживлює відчуття єдності.

Шведська мережа IKEA – яскравий приклад організації, де фіка є повноправною частиною робочого дня

В компанії впевнені, що така перерва не тільки спосіб розслабитися та обмінятися новинами, а й згенерувати нові ідеї для роботи.

Ось декілька порад, як організувати фіку в офісі:

1

Обговоріть час заздалегідь. Присутніми мають бути всі – в цьому суть такого кава-брейку. Маленькі групи не дадуть ефекту колективної єдності.

2

Приготуйте солодке. Ідеально, якщо хтось з дому принесе свіжу випічку і всіх пригостить. Це можна робити по черзі, наприклад.

У такі моменти бос і підлеглі на одному рівні
У такі моменти бос і підлеглі на одному рівні. Shutterstock

3

Не «фікуйте» довго. Ідеальна перерва – 10 хвилин. Але, якщо є бажання, можна збиратися частіше – 2-3 рази на день. Півгодини робочого дня навряд чи зменшать вашу продуктивність. Радше навпаки.

 

Читайте також: 5 рецептів щасливого життя з «Маленької книги хюґе»

Поділитися: