Патріотизм на продаж: чи можна заробити на любові до батьківщини

286
K.Fund Media
Останнім часом патріотична тематика в продукції стала в Україні трендом. Чи довговічний такий бізнес і яких галузей він торкнувся

Від 2014 року в Україні багато підприємців почали активно використовувати у своїй продукції патріотичну тематику. Патріотизм торкнувся усіх галузей торгівлі –  від сувенірів та футболок до туалетного паперу. K.Fund Media проаналізував український та світовий досвід патріотичного маркетингу та розібрався, чи можна на цьому заробити.

Підприємець Сергій Штанько із Запоріжжя близько десяти років займається виробництвом одягу. У 2014 році, після перемоги Євромайдану, анексії Криму та початку АТО на Донбасі, на хвилі загального патріотизму Штанько вирішив використати цей тренд із комерційною метою.

«Існував великий попит на таку продукцію, а пропозиції не було взагалі», – розповідає він K.FundMedia.

hapaevstreet.com

Його крамниця «Козак-style» спеціалізується здебільшого на одязі. У продажу з’явилися футболки, сукні та інші речі із патріотичною символікою – національним орнаментом, гербами, українським прапором.

Пізніше в крамниці з’явилися такі ж прикраси. Штанько каже, що попит на продукцію залишається високим: спершу вони орієнтувалися на східну Україну, тепер поставляють товар по всій країні. Оборот крамниці виріс у декілька разів. Основні клієнти — це молоді люди; частіше за все купують вишиванки (особливо для дітей), рідше – патріотичні футболки.

«Нам і надалі часто телефонують із замовленням, і я не можу сказати, що за три роки їх стало менше. Думаю, попит залишився на тому ж рівні. Щоправда, посилилася конкуренція – раніше таких крамниць не було взагалі, а тепер вони з’явилися на кожному кроці», – каже Штанько.

Без підміни понять

Активно використовувати патріотичну риторику в маркетингу з 2014 року дійсно став багато хто – починаючи від дрібних підприємців, які торгують у переході на Майдані Незалежності, закінчуючи великими торгівельними мережами. Окрім футболок із тризубом або цитатами із творчості Тараса Шевченка, у продажу тоді з’явилися половики з портретами Володимира Путіна та Віктора Януковича, значки, торби, кепки і туалетний папір із впізнаваною в народі абревіатурою із трьох літер. Зараз така продукція зустрічається рідше, продавці кажуть, що великого попиту немає – дуже рідко щось подібне купують іноземці.

Якийсь час були популярні і прикраси із патріотичною символікою – наприклад, кулони із гербом України. Таку продукцію можна зустріти і в магазині Штанька, але, за його словами, він ніколи не розглядав її, як основне джерело прибутку.

У нікопольському ювелірному магазині «Твій майстер» K.Fund Media розповіли, що зараз такі прикраси попитом не користуються.

elitte.com.ua

«Ще раніше, роки два тому, вони продавалися «на ура». Зараз їх майже не замовляють. Хіба що козацькі сережки ще в ходу», – розповіла одна із менеджерок крамниці.

Маркетолог харківської студії «Турум-Бурум» Ірина Вислогуб підтверджує, що протягом трьох років тенденції змінилися. Якщо раніше були популярні товари із образливою символікою, котрі, за її словами, важко віднести до патріотичних настроїв, то зараз у моду входять українська мова та козацька атрибутика.

«Багато хто став носити вишиванки, це стало дійсно престижно. Хлопці ходять із оселедцями та бородами – це також відсилка до типово українського образу чоловіка-козака. Україномовні сайти більш популярні, аніж російськомовні. Ми навіть проводили експеримент і з’ясували, що листи українською відкривають частіше, ніж російською», – стверджує експерт.

Те, що було популярним ще пару років тому – це ситуативний маркетинг, додає Вислогуб

Але його життя завжди недовговічне, на плаву через деякий час залишаються лише ті, хто почав цим займатися першими.

У випадку з Україною, основна причина – загальний спад ура-патріотичного духу серед населення, вважає вона. Важка економічна ситуація, конфлікт на Донбасі та інші фактори сильно впливають на подібний показний патріотизм, пояснює маркетолог. Це не означає, що люди зробилися меншими патріотами, уточнює Вислогуб, але бажання хвалитися та виставляти це напоказ логічно зникло. Але новий тренд – мода на українську мову та вишиванки – на думку експерта може закріпитися надовго.

Від Росії до Америки

Використання патріотичної або псевдопатріотичної тематики у маркетингу – розповсюджена практика для багатьох країн. Найбільш яскравий та близький приклад  – Росія, в якій бум прийшовся на той же період, що і в Україні. Серед тем, які обігравалися у масових продажах – анексія Криму та «ввічливі люди», перемога у Великій Вітчизняній війні, конфронтація із західними країнами і санкції.

Окрім цього, в Росії на догоду внутрішньому трендові – показній народній любові до голови держави – ще 11 років тому з’явилася горілка «Путінка».

ebay.co.uk

За словами творця бренду Станіслава Кауфмана, «це було гармонійне поєднання продукту і образу, з яким він ідентифікується». Зараз образ «сильного лідера» використовується всюди – на футболках, кепках, чашках.

У Польщі існує свій патріотичний бренд «red is bad» («червоний – це поганий»), який можна трактувати двояко: з одного боку, це відсилка до комунізму, який у країні не вітається, а з іншої – до власної ідентичності (червоний є на прапорі країни).

«Вони [поляки] дуже люблять червоний колір, навіть у татуюваннях», – розповідає Юрій Курильчук, що мешкає в Кракові.

За його словами, там дуже розповсюджені патріотичні футболки та інша схожа атрибутика. Вона популярна як серед туристів, (Краків – головне туристичне місто Польщі), так і серед футбольних фанатів, котрі традиційно дотримуються націоналістичних поглядів. «Але іноді можна зустріти і серйозних дядьків середнього віку, які теж угорають по red is bad», – додає Курильчук.

Мабуть, найбільш яскравий приклад невичерпної любові до батьківщини – це США

«Як тільки я приїхала, мені одразу кинулася в очі велика кількість зірково-смугастого, – розповідає Ярослава Доценко, котра мешкає у Сан-Франциско. – Я навіть купила собі пару таких майок – не в сувенірному, а в звичайному магазині одягу. Купила кеди сині у білих зірках і тільки вдома зрозуміла, що вони патріотичні. Недавно бачила купальник патріотичний. А на 4 липня багато хто одягає щось на тему прапору. І прапори повсюди. Цілий рік. На свята над входом до будинку вивішують». Вона додає, що у Канаді бум на патріотизм ще сильніший: «Там усе біло-червоне».

Ендрю Гудман з Техасу каже K.Fund Media, що за його відчуттями, пристрасть до національної символіки особливо посилилася в Америці після терактів 11 вересня у 2001 році.

AliExpress

«Тоді з’явилося багато футболок, чашок, кепок і так далі із американською символікою, – каже він. – Музиканти продають альбоми з піснями про те, якою великою була та залишається Америка».

«Люди хочуть почуватися причетними до величі держави, а підприємці, звісно, цим користаються».
Його рідний Техас – чи не найбільш патріотичний регіон в США.

«У мене й самого є шорти із прапором США, багато техаських футболок, є татуювання із Техасом та Америкою. Я почуваюся більше техасцем, аніж американцем, і, думаю, багато інших – також», – розповідає Гудман.

Патріотизм, звісно, використовували і під час передвиборчої кампанії – розповсюджений лозунг «Make America great again» («Зробимо Америку великою знову») взяв на озброєння Дональд Трамп, і його почали сприймати як виключно республіканський.

Поділитися: