Парадокс оновлень: хто програє від впливу хіпстерскої культури на міста. Частина II

350
anmysite.com
Зміни, що орієнтовані на молодь, залишають міські простори без неї

У джентрифікації – процесі перетворення бідних міських районів на місця проживання середнього класу – є як позитивні, так і негативні сторони. У першій частині йшлося про тих, хто в результаті джентрифікації став безхатченком або був змушений різко знизити рівень споживання. Друга частина – про тих, хто в короткостроковому плані начебто виграв, але в довгостроковому – програв.

Бездітна зона

Американські дослідники, які аналізують наслідки джентрифікації, відзначають, зокрема, невтішну демографічну динаміку. Так, американський соціолог Річард Кампанелла відзначає, що у Новому Орлеані в районі Байуотер в 2000-му році проживало 968 неповнолітніх дітей. За 10 років їх кількість скоротилася до 285.

forumdaily.com

І справа тут не стільки в зменшенні народжуваності, скільки в тому, що колишні міські промислові та житлові райони, що перетворилися на хіпстерські анклави, не пристосовані для проживання сімей із дітьми.

Американський урбаніст Джоел Коткін, цитуючи Кампанеллу, також наводить приклад хіпстерського Сан-Франциско, іронізуючи – як можна бути батьком в місті, де серйозно обговорюють право людей ходити по вулицях голими? По суті це означає, що хіпстерські райони приречені стати «прохідним двором», на якому постійно живуть тільки одинаки та бездітні сім’ї. А ті, у кого народжуються діти, їдуть звідти у місця з традиційним способом життя.

Трохи сумної арифметики

Крім нових звичаїв, до переїзду з хіпстерських анклавів молоді сім’ї з дітьми підштовхує піднята в результаті джентрифікації вартість оренди житла. Адже на відміну від країн третього світу та СНД, для людини західного менталітету поява в родині вже однієї дитини означає якісну зміну житлових умов.

Квартира-студія тут уже не підходить, оскільки у хлопчика чи дівчинки має бути своя кімната

А дві спальні – це грошове навантаження, яке витримає не кожна кишеня навіть у представників середнього класу.

Наприклад, в нью-йоркській Трайбеці, яка завдяки джентрифікації з місця дислокації фабрик і складів перетворилася в модний район, середня вартість оренди студії становить зараз $ 2805 на місяць, квартири з однією спальнею – $ 3779, а квартири з двома спальнями – $ 5656 на місяць. При цьому середня зарплата нью-йоркера чоловіка становить в цьому році $ 3080 в місяць, жінки – $ 2660.

Трайбек.gonewyork.fr

Як легко підрахувати, один тільки переїзд з орендованої студії в квартиру з двома спальнями в межах Трайбеки обійдеться нью-йоркерам  в зарплату одного з членів сім’ї.

А якщо додати ще й витрати на утримання дитини, грошовий тягар стане явно непосильним. І вихід один – переїхати туди, куди джентрифікація ще не дісталася і орендна плата, відповідно, є нижчою.

Повернення до старого

Річард Кампанелла також зазначає, що всупереч загальновідомій тезі про те, що хіпстерська інфраструктура додає місту індивідуальності, у нього в районі вийшло навпаки. Нью-орлеанські  еко-лавки та інші хіпстерські заклади нічим не відрізняються від їх аналогів у Сіетлі та Клівленді. І це в Новому Орлеані, який століттями був одним з найяскравіших і своєрідних американських міст з унікальним коктейлем з англо-саксонської, французької, афроамериканської та інших культур.

В одному з лідерів джентрифікації, США, почався зворотний процес – відродження традиційних галузей господарства всупереч креативній індустрії

Втім, крім культурних чинників проти повальної бездумної джентрифікації працюють і чинники економічні. Процес аутсорсингу, тобто перенесення виробництв до країн третього світу з низькою оплатою праці, не може тривати нескінченно.

Це доводить приклад Китаю: середня зарплата робітника за останні 20 років зросла з $50 до $600 в місяць. На ситуацію впливає й інша обставина. Перенесення робочих місць з країн «золотого мільярда» в третій світ досягло такого масштабу, що «золотий мільярд» вже не в змозі забезпечити роботою або соціальною допомогою по безробіттю своє власне населення.

Детройт.macos.livejournal.com

Тому в одному з лідерів джентрифікації, США, почався зворотний процес – відродження традиційних галузей господарства всупереч креативній індустрії. Як пише Джоел Коткін, найбільше зростання зайнятості в США спостерігається зараз у таких регіонах як Оклахома-Сіті й Омаха, економіка котрих базується на видобутку та переробці нафти та газу, сільському господарстві та промисловому виробництві.

Ба більше, як вказує Коткін, серед лідерів зростання ВВП зараз опинився навіть Детройт.

Місце, яке роками було класичним прикладом «міста, що вмирає», зараз відроджується заново внаслідок відновлення в ньому автомобільної промисловості. Джентрифікація змінює міста як у кращий, так і в гірший бік. Одним вдається побудувати на ній процвітання, іншим доводиться миритися з наслідками. Проте, оновлення відбуваються, унікальні в кожному окремому випадку, і це допомагає містам розвиватися далі.

Поділитися: