П’ять хибних уявлень про мозок і сприйняття. Частина I

607
Shutterstock
Який відсоток сірої речовини використовує людина та яким чином розподіляються функції між півкулями – звідки взялися міфи про мозок

Ми використовуємо лише 10% мозку

Навіть у людей, які вірять у цей міф, мозок працює на всі 100%. Ця помилкова думка виникла після публікації роботи психолога Вільяма Джеймса наприкінці XIX століття. Втім, Джеймс лише висловив сумнів, що звичайні люди використовують більше 10% свого інтелектуального потенціалу. І, як часто буває, став жертвою невірного цитування власних слів. 10% потенціалу перетворилися на 10% інтелекту, а тоді й 10% мозку.

Згодом, 1936 року, цей міф повторив американський письменник Лавелл Томас у передмові до бестселера Дейла Карнеґі «Як здобувати друзів і впливати на людей»

Цей міф побутує й досі, навіть попри те, що з нього неодноразово кепкували як зі «сміховинно помилкового». Сучасні технології сканування на кшталт позитрон-емісійної томографії (ПЕТ) та функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ) дозволяють спостерігати за роботою живого мозку, який «сяє» повністю. Мозок залишається активним навіть уві сні, а «глухі» зони з’являються лише у випадку значних пошкоджень. Будь-хто може зайти на YouTube, подивитись ролики, що демонструють роботу мозку, й на власні очі побачити, скільки відсотків при цьому працює.

В різних людей працюють різні півкулі

Це помилкове твердження все ж має крихітне зерно істини. Півкулі дійсно відрізняються за своїми функціями. Однак це не поділ на «раціональну» й «творчу», навіть не на «праву» й «ліву». В психічних процесах мозок задіяний повністю. Наприклад, під час написання цього тексту автор спочатку зрозумів, про що мова (працює весь мозок). За складання букв у слова й речення більше відповідала ліва півкуля, хоча вона постійно зверталася по допомогу до правої. Саме так і працює здоровий мозок: якщо одна півкуля помиляється, то вона одразу ж звертається по допомогу до іншої, активуючи при цьому також інші пізнавальні функції – для уточнення того чи іншого «запиту».

Shutterstock

З віком одні зони мозку, що відповідають за виконання завдань, «перекидають» деякі функції на інші. Наприклад, сприймаючи слова, дорослі й немовлята активно задіюють ліву півкулю, а інтонації розпізнає права. В дітей 10-18 місяців мовлення активізують обидві півкулі, але права – активніша. У віці 19-31 місяця ліва скронева доля відповідає за лексику й граматику, але її пошкодження жодним чином не порушують розуміння усного мовлення: воно тепер справа.

З віком одні зони мозку, що відповідають за виконання завдань, «перекидають» деякі функції на інші

Ну і зрештою нещодавнє неврологічне дослідження в штаті Юта, де протягом двох років перевіряли 1000 людей віком від 7 до 29 років, показало, що мозок працює як єдине ціле, ніякого переважання «справа» або «зліва» немає.

Цей міф з’явився в 1800-х, коли науковці виявили, що при пошкодженні однієї з півкуль втрачаються певні функції мозку. В ХХ столітті з’явилася робота про «розщеплений мозок» Роберта Сперрі й Майкла Газзінігі, в якій досліджувалися роз’єднані півкулі (результат лікування, скажімо, епілепсії, при якому видаляється мозолисте тіло). Проте здоровий мозок розщеплювати немає потреби, не потрібно розвивати «одну півкулю». Зосередьтеся на розвитку пам’яті й когнітивних навичок – і не слухайте шахраїв.

Другу частину матеріалу читайте тут.

Поділитися: