Осередок криптоанархії: ласкаво просимо до «Паралельного полісу»

185
ForkLog
Як власники першої у світі кав’ярні, де розраховуються виключно криптовалютою, випробовують чеську державу – у спеціальному репортажі K.Fund із Праги

Голешовіце – колись індустріальна околиця столиці Чехії. На одній із вулиць цього району розташована триповерхова будівля з нетиповим для місцевої архітектури чорним фасадом і написом «Інститут криптоанархії «Паралельний поліс».

Це – креативна спільнота ІT-ентузіастів, програмістів та митців

Вони виступають за необмежений обмін інформацієї та економічну децентралізацію «задля розвитку вільного суспільства XXI століття»

На першому поверсі розміщене Bitcoin Coffee – перша кав’ярня у світі, де весь грошообіг здійснюється виключно у криптовалюті. Нею тут розраховуються відвідувачі. Нею ж виплачують зарплати персоналу. Обміняти чеські крони на криптовалюту можна у спеціальному терміналі, встановленому компанією General Bytes, яка спеціалізується на розробці децентралізованого програмного забезпечення.

Bitcoin Coffee – перша кав'ярня, де всі розрахунки виключно у криптовалюті
Bitcoin Coffee – перша кав'ярня, де всі розрахунки виключно у криптовалюті. Cooperative City

Заплативши 100 чеських крон (встановлений терміналом мінімум) – приблизно 130 грн, я стала власницею 0,000534 біткойна. Цього мені вистачить на дві чашки еспресо.

Посьорбуючи каву й спостерігаючи за падінням біткойна на великому моніторі, я чекаю на Мілана Пулкрабека, члена ради правління Інституту, який вийшов у магазин за цигарками.

«Я на 100% крипто»

За кільки хвилин до мене підходить статний бородатий чоловік з довгим темним волоссям:

– Мілан Пулкрабек.

Я кивнула на монітор і поцікавилася, чи не лякає його така динаміка.

– Я почав вкладати у криптовалюту чотири роки тому. У 2017-му був криптохайп. Те, що ми бачимо зараз, – це повернення до нормального стану, – запевняє він.

Мілан – розробник програмного забезпечення, має досвід роботи у службі підтримки клієнтів.

Я змушений продавати біткойни, щоб розраховуватися в місцях, де їх не приймають

Рік тому звільнився з постійної роботи, щоб присвятити час діяльності в «Паралельному полісі» як ментор та організатор публічних заходів.

Популяризація криптовалюти – один із його пріоритетів.

– Я, – каже мені, – на 100% крипто. Так вийшло, що всі мої заощадження, що лишилися після того, як я перейшов сюди, – в біткойнах. Я змушений продавати біткойни, щоб розраховуватися в місцях, де їх не приймають, і за оренду житла.   

– А біткойнами тоді за що?

– Можливостей насправді побільшало. Наприклад, Alza, провідна мережа інтернет-магазинів у Чеській республіці, почала приймати біткойни. За мобільний зв’язок та електроенергію я розраховуюся за допомогою чеського сервісу Simple Coin, який виконує роль конвертора-посередника. 

Обміняти чеські крони на криптовалюта можна в спеціальному терміналі
Обміняти чеські крони на криптовалюта можна в спеціальному терміналі. K.Fund Media

«Паралельний поліс» відповідно до наших принципів також покриває витрати за переліт тих, хто приїздить до нас із лекціями, у крипто.

– Зрозуміло, що які-небудь UFOCoin чи JesusCoin – це вже геть на любителя, якому не шкода розпрощатися з грошима. А за якими критеріями обирав криптовалюту «Паралельний поліс»?

– Біткойн надійний, бо був першим і показує, як вона може розвиватися, лайткойн – подібний до біткойна, деш – жорстко анонімний. Ми також сподіваємося найближчим часом ввести у себе ще й ефір, за допомогою якого можна не лише платити, а й укладати договори. Це – лише початок.

Анонімність і ще раз анонімність. Принаймні для своїх

На третьому поверсі Інституту – офіс та зала для проведення конференцій, майстер-класів, лекцій і кінопоказів. Деякі заходи є платними. Розраховуватися треба, знову ж таки, тільки криптовалютою. За словами Мілана, це дозволяє відвідувачам залишатися анонімними.

Анонімності прагнуть і чимало тих, хто погоджується тут виступити, ховаючись за масками, щоб алгоритми соціальних мереж, куди викладуть фото з події, не розпізнали їхніх облич.

Скандал довкола Cambridge Analitica та Facebook змусив Інститут замислитися про пошук альтернативного майданчика для залучення аудиторії та уважніше придивитися до поки ще нечисленної некомерційної децентралізованої соціальної мережі Diaspora.

Мілан Пулкрабек
Мілан Пулкрабек. K.Fund Media

Вона складається з групи незалежних вузлів, які утворюють мережу, взаємодіючи одне з одним.

У підвалі «Паралельного поліса» створили криптолабораторію, де навчають тонкощам технології блокчейн, розповідають про механізми захисту власної комунікації й світлу сторону Dark Web, яка слугує чи не єдиним відносно безпечним простором для спілкування між дисидентами й розслідувачами. Тут же на 3D-принтері друкують обов’язкові елементи інформаційної гігієни – наліпки на камеру.

В чому паралельність?

Торік у Чехії запровадили електронний реєстр онлайн-продажів, що зобов’язує звітувати про них податковій інспекції. З ідеологічних міркувань члени «Паралельного поліса» вирішили ігнорувати нововведення й виступили із відповідною заявою.

– Ви сплачуєте податки? – запитую у Мілана.

Так, податки ми сплачуємо, але як неурядова та неприбуткова організація. Вона тримається на плаву завдяки волонтерам, донорам (cеред них, зокрема, колишній аналітик хедж-фонду Market Research Ltd та інвестор Карел Янечек) і нашому бізнесу. 

Оскільки для нас важлива конфіденційність транзакцій, надавати державі інформацію, яку вона тепер вимагає, суперечить нашим переконанням

Відповідно до чеського законодавства порушення згаданого закону передбачає стягнення у розмірі до півмільйона крон (приблизно 641 тис. грн).

У новій ідеології вистачає послідовників
У новій ідеології вистачає послідовників. twitter.com

– У січні 2017 року до нас приходили ревізори, заповнили якісь бланки і пішли. Поки нічого не сталося, – зазначає Мілан.

І поки цей поки ще новий феномен випробовує на толерантність чеську державу, криптоанархія у її найпровокативнішій формі поширюється на схід – до наших сусідів. Наприкінці цього року свій «Паралельний поліс» з’явиться у Братиславі.

Поділитися: