У понеділок, 27 серпня, Організація Об’єднаних Націй опублікувала доповідь, в якій, судячи з усього, вперше сформулювала офіційну позицію щодо ролі соціальних медіа в запобіганні насильству.
Доповідь стосується геноциду мусульманського меншини в М’янмі – народу рохінджа. Представники ООН стверджують, що офіційна військова верхівка М’янми цілком свідомо закликала, в тому числі шляхом поширення фейків у соціальних мережах, до вчинення масових вбивств і групових зґвалтувань.
Apple, Spotify, YouTube та Facebook забанили подкасти конспіролога Алекса Джонса
«Роль соціальних медіа значна, – сказано в доповіді. – Facebook став зручним інструментом для тих, хто сіє ненависть, враховуючи, що для більшості користувачів саме Facebook став основним джерелом інформації в інтернеті. Водночас реакція Facebook була вкрай повільною і неефективною».
Доповідь жорстко критикує позицію соцмережі. Ще навесні представник міжнародної місії ООН в М’янмі заявив журналістам, що саме Facebook зіграв «визначальну роль» у розпалюванні ненависті між буддистами і мусульманами.
Однак офіційна реакція соцмережі з’явилася тільки в понеділок – після публікації доповіді ООН зі звинуваченнями.
Лише після цього Facebook заявив, що забанив акаунти кількох воєначальників М’янми на FB і в Instagram за «поширення ненависті й дезінформації». Уперше соцмережа видаляє офіційні сторінки представників влади країни.
Бан офіційних сторінок генералітету в М’янмі викликав чергову дискусію про свободу слова в соціальних медіа. ООН визнала, що свобода слова більше не є аргументом на користь трансляції так званої мови ненависті, особливо з офіційних сторінок представників державної влади.
Раніше ресурс BuzzFeed проаналізував понад 4 тис. повідомлень представників Національної партії Аракана (ANP) і виявив, що кожен десятий пост з березня 2017 до лютого 2018 містить мову ненависті відповідно до стандартів. ANP – керівна партія в штаті Ракхайн, де і мешкали сотні тисяч рохінджа і звідки вигнали минулого року.
Нагадаємо, в липні в сусідній Індії месенджер Whatsapp, єдиний з популярних соцмедіа, змінив функціонал, заборонивши масові розсилки в чатах – теж з приводу поширення закликів до геноциду мусульман.