Оновлення не по кишені: хто залишається в програші від впливу хіпстерської культури на міста. Частина I

227
K.Fund Media
Як перетворення закинутих міських районів на благополучні призводить до появи бездомних людей

Перетворення бідних міських районів на місця проживання середнього класу, так звана джентрифікація, вже змінила вигляд багатьох міст світу. Головним драйвером цього процесу зазвичай є «креативний клас», який в результаті і отримує більшу частину вигод. Однак у законів суспільного розвитку, на відміну від законів природи, перед якими рівні всі, є одна особливість. Деякі громадяни перед лицем цих законів виявляються «рівніші за інших». Тому буде чесно приділити увагу і «жертвам прогресу» . А також – тим випадкам, коли джентрифікація замість припливу креативного класу призводить до появи нових проблем.

Подорожчання оренди

Якщо поглянути на джентрифікацію з точки зору звичайного гуманізму, треба визнати, що її позитивними результатами користується лише частина населення міста або району. Інша ж частина цього населення, навпаки, змушена переїжджати.

При цьому умови в нових районах або містах можуть бути навіть гірше за ті, що були у них на їх старій «малій батьківщині».

Причина цього явища проста: поліпшення інфраструктури (поява в приміщеннях колишніх фабрик житла, художніх галерей, концертних залів, на місці занедбаних транспортних шляхів – парків) призводить до припливу в район або місто населення багатшого, ніж корінне. Відповідно, якісно змінюється попит на житло і вартість його оренди зростає.

Таким чином, навіть якщо з точки зору міста в цілому джентрифікація для нього є благом, то на рівні окремих людей це благо в першу чергу для тих, хто тільки перебирається туди жити. А багатьом старожилам, що знімали тут житло роками, а то й десятиліттями, доведеться шукати райони або міста, яких джентрифікація ще не торкнулася, і де оренда, відповідно, є дешевшою.

Більше того, у сучасних США, де расові питання – табу, довелося заговорити навіть про них. Американський соціолог Річард Кампанелла відзначає, що в його районі Байуотер темношкіре населення з 2000-го по 2010-й роки скоротилося на 64%, Причина та ж сама: подорожчання оренди нерухомості.

Нові безхатченки

Американські дослідники відзначають ще один сумний наслідок подорожчання оренди. Крім тих, хто виїхав, є і ті, хто залишається.

Але вони змушені платити за це погіршенням звичного способу життя.

Дослідження, проведені на нью-йоркському Мангеттені, показали, що з початку 80-х і до сьогодні місце проживання там змогли зберегти лише ті, хто скоротив витрати на харчування, одяг, дозвілля та освіту. Решта грошей йшла на підвищену орендну платню. Таким чином, всі переваги джентрифікації у вигляді змін у торговій та розважальній інфраструктурі були для них просто недоступні.

Shutterstock

Багато людей через джентрифікацію взагалі залишаються без житла. Число дітей, які ночують у нью-йоркських нічліжках, зросло минулого року на 22%.

І цей процес стосується не тільки Нью-Йорка, але і, наприклад, настільки легендарного завдяки ЗМІ місця, як Кремнієва долина. Іноді він набуває рис, які інакше, як парадоксальними, не назвеш.

Так, американські ЗМІ писали про одного колишнього програміста, який приїхав до Кремнієвої долини ще в 70-і роки і, здавалося би, повинен був зараз процвітати.

Багато людей через джентрифікацію взагалі залишаються без житла

Однак насправді, після того як його звільнили з процвітаючої компанії у віці трохи більше 60 років, аналогічної роботи він знайти вже не зміг.

Його соціальна допомога, солідна за мірками інших місць, виявилася меншою за орендну платню за квартиру. Піонер освоєння Кремнієвої долини не зміг змусити себе переїхати з місць, де пройшло все його настільки успішне спочатку життя. Тому переселився до мінівену. І таких прикладів безліч.

М’ячем під зад

Але і це – ще не найгірший варіант. Гірше – коли в Ріо-де-Жанейро, який в 2014 став столицею чемпіонату світу з футболу, а в 2016-му – літніх Олімпійських ігор, тебе з родиною виселяють з району фавел (бразильський варіант нетрів). Спочатку піднялася орендна платня в центрі міста, менш заможні мешканці якого змушені були переселятися до дешевших районів. Орендна платня почала підніматися і там. В результаті нижній середній клас докотився і до фавел.

 

Shutterstock

А далі все розвивалося за законами бізнесу. Оскільки нові жителі нетрів були більш платоспроможними, у фавелах почала зростати інфраструктура: з’явилося більш-менш комфортне житло, а також центри торгівлі і розваг, в яких ці нові мешканці могли витратити свої гроші. Іноземні спортивні журналісти, котрі з побоюванням відвідували фавели, писали, що, виявляється, не такий страшний чорт як його малюють – тут, мовляв, у жителів цілком стандартний західний набір послуг.

Наївним журналістам було невтямки, що колишніх жителів тут майже не залишилося.

І виселяли їх у Ріо-де-Жанейро не делікатно, як в тій же Кремнієвій долині, а погрожуючи зброєю. Про те, куди переселялися ці люди, ЗМІ не пишуть.

Поділитися: