It’s a magic: як брати перетворили 7 рядків коду на стартап вартістю $9,2 млрд

193
inc.com
Компанія Stripe, створенна Патриком і Джоном Колісонами, почала співпрацю з Amazon і планує збільшити контроль над глобальними фінансовими потоками

Американці щоденно витрачають близько $1,2 млрд онлайн. За даними Міністерства торгівлі США, цей показник подвоївся за останні п’ять років. Вони прогнозують, що динаміка не зміниться, позаяк Інтернет продовжує поглинати традиційну роздрібну торгівлю. Але платіжні технології тривалий час плелися в хвості: для проведення транзакцій банки використовували ПЗ, вік якого нараховував десятиліття.

2010 року брати Патрик і Джон Колісони, вихідці з сільського регіону Ірландії, почали трансформувати цей процес. Їхня компанія Stripe Inc. створила програмне забезпечення, що дозволяло веб-сайтам і за стосункам підключатися до кредитних карток і банківським системам, та здійснювати платежі. Продукт став хітом серед стартапів Кремнієвої долини. Половина американців, які купують будь-що онлайн, користується послугами Stripe, навіть про це не знаючи.

Оціночна вартість компанії складає $9,2 млрд, а 28-літній Патрик і 26-літній Джон – одні з наймолодших мільярдерів світу.

Починали з версії Вікіпедії

Брати Колісони – вихідці з селища Дромінер в центральній Ірландії. Їхні батьки, перш ніж зайнятися підприємництвом, присвятили себе науці: батько – електротехніці, мати – мікробіології.

«Коли я нудився на уроках, читав книжки, намагаючись робити це непомітно для вчителів, – пригадує Патрик. – По довгому часі я дізнався, що директор школи дав вказівку вчителям не забороняти мені цього робити».

bloomberg.com

Склавши іспити достроково, Патрик закінчив школу в 16 років і відсвяткував свій випускний марафоном. Обидва брати обрали США для продовження навчання: Патрик в Масачусетському технологічному університеті, Джон – в Гарварді.

У вільний час вони розробляли застосунки для iPhone. Одним з їхніх перших хітів була версія Вікіпедії вартістю $8, якою люди могли користуватися в автономному режимі – маленький розмір файлу дозволяв легко скачати й завантажити його. Вони також допомогли створити спосіб керування аукціонами еBay і 2008 року продали розробку компанії Auctomatic Inc. за $5 млн.

Початок Stripe

2009 року брати зняли офіс в Пало-Альто і почали роботу над ідеєю, яка поклала початок компанії Stripe. Колісони витратили два роки на тестування сервісів, формування лояльних стосунків з банками, компаніями, що випускають і обслуговують кредитні картки, а також з регулювальними органами.

Молоді стартапи швидко оцінили Stripe, проте більшість потенційних інвесторів цього не зробили

Тепер їхнім майбутнім клієнтам не потрібно було витрачати на це час. Все, що колись займало тижні, тепер зводилося до додавання семи рядків коду на сайт.

«Перевагою Колісонів було те, що вони приїхали до Каліфорнії, не отруєні повітрям Кремнієвої долини, – каже один із перших інвесторів PayPal Inc. Майк Моріц, – Більш скромні, але й більш різносторонні. Їхня історія дивовижна тому, що вірогідність того, що два брати-ірландці з невеликого селища зможуть створити одну з найважливіших компаній в Інтернеті, була надзвичайно малою».

Bloomberg.com

Молоді стартапи швидко оцінили Stripe, проте більшість потенційних інвесторів цього не зробили. Як може група молодих інженерів змінити структуру Інтернету? Хіба вони не чули про PayPal?

Одначе недосконалість наявних платіжних систем одними з перших визнали саме співзасновники PayPal Пітер Тіль та Ілон Маск.

«Ґвинт чудового корабля під назвою PayPal вже заіржавів, – охарактеризував ситуацію їхній партнер Моріц, – адже ми інвестували в компанію більше десяти років тому».

Три роки тому в штаті Stripe було 80 працівників, зараз – 750. 2016 року компанія переїхала в колишній офіс Dropbox в Сан-Франциско

Сьогодні Stripe – це фінансовий механізм для більш як 100 тис. підприємств. Він зберігає ключову фінансову інформацію, номери кредитних карток, випадки шахрайства, а також додає підтримку нових послуг, таких як Apple Pay по мірі їх появи. Стандартно Stripe бере 2,9% за транзакцію, але для операцій з високим оборотом тарифи переглядаються. Кількість транзакцій компанія не розголошує, проте аналітики оцінюють обсяг операцій на рівні $50 млрд на рік, що означає отримання близько $1,5 млрд чистого прибутку.

Конкуренти піджимають

Попри відносно невисоку маржинальність бізнесу, Stripe не відчуває браку конкурентів. Безпосереднім конкурентом є Braintree Payment Solutions LLC, дочірня компанія PayPal, В сегменті роздрібних продажів їм складає конкуренцію Square Inc., Google і Apple зосереджені на смартфонах, а такі компанії, як Alibaba Group Holding Inc., мають індивідуальні платформи. Старі платіжні сервіси – Chase Paymentech Solutions LLC, First Data Corp., які підписують договори з великими традиційними рітейлерами, також намагаються модернізувати свої технології.

Fortune-03

Нещодавно компанія почала співпрацю з чи не найбільшим гравцем ринку Інтернет-комерції  Amazon. Але загалом Stripe зосереджена на привабленні стартапів. Вони «полюють» за новим Uber бо Airbnb, щоб отримати дохід з його стрімкого злету.

«Більшість значних проривів ще попереду, враховуючи широту поширення Інтернету», – певен Патрик Колісон. Брати планують продовжити імплементацію додаткових сервісів у свій основний продукт, щоб 2,9% плата за послуги виправдовувала себе.

Одна з таких бесплатних функцій — Radar — є система виявлення шахрайства

Stripe використовує інтелектуальне програмне забезпечення для аналізу платежів та виявлення підозрілої активності. Stripe стверджує, що, вивчаючи свій величезний масив даних, вони можуть відслідкувати шахрайство значно ефективніше, ніж окрема компанія на прикладі лише власних транзакцій.

Робота над оплатою праці та виявленням шахрайства – найбільш амбіційна заява на оновлення онлайн-бізнесу за останні 20 років. Вона дає шанси для реалізації кожної яскравої ідеї.

Вам буде цікаво: Секс  гроші: 8 принципів великого Г’ю Гефнера

 

За материіалами: Bloomberg
Поділитися: