Океан чи озеро: 3 важливих відмінності в управлінні великими та маленькими компаніями

253
Shutterstock
Чому керувати корпорацією іноді простіше, аніж власним бізнесом

Бути власником невеликого бізнесу або займати топову позицію у великій компанії – заповітна мрія кожного кар’єриста-початківця. Керівна посада асоціюється зі статусом, фінансовим благополуччям та іншими приємними бонусами. Однак існує й інша сторона медалі: прийняття рішень, відповідальність, формування ефективної команди, її мотивація на досягнення результату, побудова бізнес-процесів… Це далеко не повний перелік функціональних обов’язків керівника. Припустимо, вам пощастило – ви саме той, хто «може, знає, хоче». Вам належить зробити важливий вибір: бути великою рибою в маленькому озері чи плисти в океан? Ось три важливих складових, на які треба звернути увагу.

1

Прийняття рішень

На перший погляд, невелика компанія – це те, що потрібно для керівника-початківця. Велика свобода в прийнятті рішень, повний контроль виробничого процесу, швидка комунікація у межах компанії і, як наслідок, позитивні результати і швидка віддача. Та чи все так просто? Як показує практика, не кожен керівник може добитися успіху у розвиткові малого бізнесу. Підприємець-початківець може не володіти необхідними навичками для організації прибуткового підприємства.

Shutterstock

Крім віри у бізнес-ідею та детального знання свого продукту/послуги керівникові невеликої компанії часто доводиться самостійно приймати рішення, і навіть втілювати в життя різнопланові завдання поза його компетенцією.

Бухгалтерський облік, юридичні та маркетингові питання доводиться вирішувати самостійно. Саме мобільність і оперативність прийняття рішень слідом за мінливим ринком, дозволяє компаніям малого бізнесу залишатися на плаву.

У великій корпорації керівник може певною мірою покластися на колег

Директори підрозділів поділяють відповідальність за рішення разом із СЕО. Крім того, у великих компаніях існує практика спільних обговорень на радах директорів або засіданнях Наглядової ради. Таким чином, за прийняття ключових рішень несуть відповідальність як правило декілька людей, що володіють різними професійними навичками.

2

Формування та керування командою

У великих компаніях питаннями підбору та управління персоналом займаються спеціальні підрозділи, в невеликих бізнесах керівник часто формує колектив самостійно. Можна створити дійсно високоефективну команду, але не варто забувати, що «зірковий» персонал доведеться постійно утримувати, що в умовах обмежених бюджетів та відсутності «гучного» імені зробити непросто.

Shutterstock

«Підхід до підбору персоналу у великих компаніях стандартизований: є певний функціонал, яким повинен володіти співробітник, конкретні психологічні характеристики.

Відповідає – беремо, не відповідає – відмовляємо. У маленькому колективі прихід нового співробітника можна порівняти з поповненням у сім’ї: важливі не тільки професійні якості, а й особистісні характеристики: захоплення, манера говорити, одягатися – кожна дрібниця, оскільки всі вони можуть позначитися на психологічному кліматі колективу, і, як наслідок, на ефективності роботи команди», – коментує керівник відділу персоналу «Нагваль Фіш» Тетяна Рябцева.

3

Контроль та оптимізація бізнес-процесів

Коли в компанії регулярно виникають одні і ті ж самі проблеми, а топ-менеджери «гасять пожежі», – це ознаки того, що бізнес-процеси в компанії вимагають поліпшення. Контроль та оптимізація бізнес-процесів повинні бути ненав’язливими і поетапним. Але при цьому і систематичними. У великих корпораціях у кожного співробітника є свої KPI, і навіть окремі підрозділи із їх розробки та контролю.

Все бізнес-процеси у великих компаніях, як правило, оптимізовано з метою зменшення впливу людського фактора на кінцевий результат

«Загальну картину видно тільки ключовим працівникам. Престиж та імідж великого гравця ринку дозволяє отримувати переваги в переговорному процесі з потенційними клієнтами», – підтверджує комерційний директор компанії «Торговий дім «Українські рисові системи» Ірина Мачарашвілі (раніше – керівник відділу оптових продажів Fozzy Group).

А ось керівникові малого бізнесу доводиться самостійно вникати в ці питання. Він повинен бути професіоналом не тільки у своїй галузі, але й розбиратися у загальних бізнес дисциплінах. «У невеликій компанії ти відчуваєш власну професійну значущість, можеш застосовувати нестандартний підхід до вирішення питань», – впевнена Ірина Мачарашвілі.

Shutterstock

Добре розуміння бізнес-процесів дозволяє керівнику грамотно організувати систему контролю і оцінки ефективності співробітників. В результаті авторитет такого начальника серед працівників зростає. І це вже допомагає вирішувати виникаючі складнощі разом із командою.

Яку б за масштабом компанію ви не обрали для своєї професійної реалізації, важливо пам’ятати, що здоровий психологічний клімат в колективі та відповідальність керівника за прийняті рішення – запорука успіху будь-якого підприємства. Незалежно від того, велика це корпорація чи невеликий, але дуже цінний для всіх причетних бізнес.

Поділитися: