Офісні лінощі: 4 способи змусити себе працювати, навіть якщо не дуже хочеться

3366
Shutterstock
Що робити, якщо вами оволоділа прокрастинація

Разом із літньою спекою та сезоном відпусток на сцену виходить вона – прокраcтинація. Рано чи пізно вона торкається кожної нудьгуючої або просто втомленої людини. Хто ж працює в таку чудову погоду? Яка тут ефективність, якщо через тиждень відпустку? Як можна сидіти в офісі в таку спеку?

K.Fund Media розбирається, як побороти в собі прокрастинатора і змусити себе працювати, навіть коли ну дуже не хочеться.

1

Сприймайте початок роботи як старт нового проекту

Новизна – це завжди щось хвилююче. Набагато більш хвилююче, ніж наполовину готовий проект, який «завис» ще тиждень тому. Але чому так відбувається?

Мотивація – це те, що теж якоюсь мірою регулюється гормонами

За словами невролога Джуді Вілліс, для підвищення мотивації людині потрібен дофамін. А один зі способів досягти дофамінового «сплеску» – це встановити додаткові цілі. Більше виконаних цілей – більш частий успіх. Кожен такий маленький успіх тягне за собою дофаміновий сплеск. Людина відчуває задоволення від роботи і продовжувати стає легше.

2

Розділіть роботу на маленькі завдання

Маленькі завдання виконувати набагато простіше. Можна прочитати грубезний том або всього 25 коротеньких глав, написати статтю в шість тисяч знаків або всього п’ять розділів по парі абзаців. Другий варіант виглядає привабливіше.

Маленькі завдання виконувати набагато простіше
Маленькі завдання виконувати набагато простіше. Shutterstock

«Хитрість» полягає в тому, щоби розбити завдання так глибоко, що вона перестане вас лякати своїми масштабами.

«У будь-якому великому завданні, де «кінця не видно», необхідні чек-пойнти того, що ви вже зробили. Маленьке завдання дає почуття впевненості, що гора зрушено з місця і задоволення від реалізації. Крім того, поділ завдань (не важливо, описали ви їх в блокноті або за допомогою корисних додатків) допомагає зрозуміти і, якщо потрібно, вчасно відкоригувати деталі на шляху до результату великої роботи», – пояснює кар’єрний коуч Вікторія Сафронова.

3

Підкупіть себе

Гроші роблять людей більш мотивованими. Наприклад, поведінковий економіст Гері Чарнесс в 2009 році з’ясував, що відвідуваність тренажерної зали людиною протягом місяця можна подвоїти, заплативши її $100.

Метод Чарнесса діє не тільки із тренажерною залою та грошима

Мотивувати себе до початку роботи можна шматочком торта, купівлею квитків в кіно на вечірній сеанс або чимось ще.

Для створення мотивації від противного можна скористатися сайтами на кшталт 21Habit. Згідно з ідеєю його творців людина вкладає в сайт 21 долар і протягом 21 дня виконує поставлене завдання. Пропущений день – це штраф у розмірі одного долара.

До речі, надпродуктивним може бути і день зарплатні. Просто потрібно переконати себе в тому, що вона і є вашою мотиваційною винагородою.

4

Прокрастинуйте мудро

До деяких справ руки доходять тільки тоді, коли ви уникаєте необхідності робити щось інше. Прання килимків? Чому б і ні! Перестановка меблів? Давно збирався! О, який великий і важливий проект, який потрібно здати на цьому тижні! Але я мабуть зроблю той, що не терміновий, який міг би почекати до кінця місяця. Це називають «структурованою прокрастинацією».

Тимчасово зверніться до менш складних завдань
Тимчасово зверніться до менш складних завдань. Shutterstock

Ми не просто дивимося в стелю, а звертаємося до менш складних завдань, виконання яких вимагає менше зусиль або часу.

Відчуття того, що ви прокрастинуєте, можна використовувати розумно. Наприклад, вам необхідно заповнити таблицю з даними. Чудово. Накресліть її або оформіть, це легка частина роботи, яка не вимагає особливих зусиль. При цьому у вас залишиться відчуття того, що ви уникаєте роботи, хоча насправді ви слідуєте пораді номер два.


Аліна Даневич Психолог, психотерапевт

Я проти того, щоби змушувати себе робити що-небудь, якщо цього дуже не хочеться. І тут добре би розібратися, чому так важко працювати. Тому що причини можуть бути дуже різними, починаючи від низької самооцінки, очікування невдачі, синдрому самозванця – до емоційного і професійного вигоряння. А це вже серйозні стани. Тому ламати себе через коліно, не розібравшись у причинах, я би нікому не радила.

Часто відсутність мотивації до роботи пов’язана із нестачею або нерозумінням сенсу: «А для чого я це роблю? Навіщо?» І розв’язанням тут може бути або знаходження для себе особистого сенсу: «Я це роблю, щоби… забезпечувати мою сім’ю, отримати досвід, навчитися… ». І чим конкретніший цей сенс, тим краще. Або шляхом приєднання до більшого сенсу: «допомагаю людям… реалізую місію компанії…».

Друге, що може допомогти налаштуватися на роботу і зробити її – чітке визначення термінів. «Так, це не те, чим би я хотів займатися все життя, але я ще 3-6 місяців попрацюю, щоби отримати досвід і перейти на іншу роботу». Незважаючи на уявну меркантильність і «нечесність» стосовно роботодавця, насправді, в цьому випадку виграють обидва: співробітник виконує свої обов’язки і не так сильно вигоряє, а роботодавець отримує якісне виконання роботи, а не прихований саботаж.

Найголовніше – вмовити себе почати.

Далі, як показує практика, йде набагато легше. Процес захоплює, і з’являється задоволення від процесу, яке служить додатковим прекрасним мотиватором.


Вікторія Сафронова Кар'єрний коуч

Починати нам заважає прокрастинація, лінощі та іноді страх, що нічого не вийде. Але, починаючи справу, ми втягуємося у стан потоку, і працювати стає легше. Мозок починає генерувати ідеї для реалізації, а продукована творчість надихає йти далі. Щоби дисциплінувати себе почати, іноді потрібно пообіцяти собі «плюшки» за зроблене. Неважливо, що це буде – авокадо за успіх дня або новий гаджет за досягнення місяця, але такі точки контролю роблять виконання запланованого легким і приємним, з’являється якийсь азарт.


Поділитися: