Разом із літньою спекою та сезоном відпусток на сцену виходить вона – прокраcтинація. Рано чи пізно вона торкається кожної нудьгуючої або просто втомленої людини. Хто ж працює в таку чудову погоду? Яка тут ефективність, якщо через тиждень відпустку? Як можна сидіти в офісі в таку спеку?
K.Fund Media розбирається, як побороти в собі прокрастинатора і змусити себе працювати, навіть коли ну дуже не хочеться.
1
Сприймайте початок роботи як старт нового проекту
Новизна – це завжди щось хвилююче. Набагато більш хвилююче, ніж наполовину готовий проект, який «завис» ще тиждень тому. Але чому так відбувається?
Мотивація – це те, що теж якоюсь мірою регулюється гормонами
За словами невролога Джуді Вілліс, для підвищення мотивації людині потрібен дофамін. А один зі способів досягти дофамінового «сплеску» – це встановити додаткові цілі. Більше виконаних цілей – більш частий успіх. Кожен такий маленький успіх тягне за собою дофаміновий сплеск. Людина відчуває задоволення від роботи і продовжувати стає легше.
2
Розділіть роботу на маленькі завдання
Маленькі завдання виконувати набагато простіше. Можна прочитати грубезний том або всього 25 коротеньких глав, написати статтю в шість тисяч знаків або всього п’ять розділів по парі абзаців. Другий варіант виглядає привабливіше.
«Хитрість» полягає в тому, щоби розбити завдання так глибоко, що вона перестане вас лякати своїми масштабами.
«У будь-якому великому завданні, де «кінця не видно», необхідні чек-пойнти того, що ви вже зробили. Маленьке завдання дає почуття впевненості, що гора зрушено з місця і задоволення від реалізації. Крім того, поділ завдань (не важливо, описали ви їх в блокноті або за допомогою корисних додатків) допомагає зрозуміти і, якщо потрібно, вчасно відкоригувати деталі на шляху до результату великої роботи», – пояснює кар’єрний коуч Вікторія Сафронова.
3
Підкупіть себе
Гроші роблять людей більш мотивованими. Наприклад, поведінковий економіст Гері Чарнесс в 2009 році з’ясував, що відвідуваність тренажерної зали людиною протягом місяця можна подвоїти, заплативши її $100.
Метод Чарнесса діє не тільки із тренажерною залою та грошима
Мотивувати себе до початку роботи можна шматочком торта, купівлею квитків в кіно на вечірній сеанс або чимось ще.
Для створення мотивації від противного можна скористатися сайтами на кшталт 21Habit. Згідно з ідеєю його творців людина вкладає в сайт 21 долар і протягом 21 дня виконує поставлене завдання. Пропущений день – це штраф у розмірі одного долара.
До речі, надпродуктивним може бути і день зарплатні. Просто потрібно переконати себе в тому, що вона і є вашою мотиваційною винагородою.
4
Прокрастинуйте мудро
До деяких справ руки доходять тільки тоді, коли ви уникаєте необхідності робити щось інше. Прання килимків? Чому б і ні! Перестановка меблів? Давно збирався! О, який великий і важливий проект, який потрібно здати на цьому тижні! Але я мабуть зроблю той, що не терміновий, який міг би почекати до кінця місяця. Це називають «структурованою прокрастинацією».
Ми не просто дивимося в стелю, а звертаємося до менш складних завдань, виконання яких вимагає менше зусиль або часу.
Відчуття того, що ви прокрастинуєте, можна використовувати розумно. Наприклад, вам необхідно заповнити таблицю з даними. Чудово. Накресліть її або оформіть, це легка частина роботи, яка не вимагає особливих зусиль. При цьому у вас залишиться відчуття того, що ви уникаєте роботи, хоча насправді ви слідуєте пораді номер два.

Я проти того, щоби змушувати себе робити що-небудь, якщо цього дуже не хочеться. І тут добре би розібратися, чому так важко працювати. Тому що причини можуть бути дуже різними, починаючи від низької самооцінки, очікування невдачі, синдрому самозванця – до емоційного і професійного вигоряння. А це вже серйозні стани. Тому ламати себе через коліно, не розібравшись у причинах, я би нікому не радила.
Часто відсутність мотивації до роботи пов’язана із нестачею або нерозумінням сенсу: «А для чого я це роблю? Навіщо?» І розв’язанням тут може бути або знаходження для себе особистого сенсу: «Я це роблю, щоби… забезпечувати мою сім’ю, отримати досвід, навчитися… ». І чим конкретніший цей сенс, тим краще. Або шляхом приєднання до більшого сенсу: «допомагаю людям… реалізую місію компанії…».
Друге, що може допомогти налаштуватися на роботу і зробити її – чітке визначення термінів. «Так, це не те, чим би я хотів займатися все життя, але я ще 3-6 місяців попрацюю, щоби отримати досвід і перейти на іншу роботу». Незважаючи на уявну меркантильність і «нечесність» стосовно роботодавця, насправді, в цьому випадку виграють обидва: співробітник виконує свої обов’язки і не так сильно вигоряє, а роботодавець отримує якісне виконання роботи, а не прихований саботаж.
Найголовніше – вмовити себе почати.
Далі, як показує практика, йде набагато легше. Процес захоплює, і з’являється задоволення від процесу, яке служить додатковим прекрасним мотиватором.

Починати нам заважає прокрастинація, лінощі та іноді страх, що нічого не вийде. Але, починаючи справу, ми втягуємося у стан потоку, і працювати стає легше. Мозок починає генерувати ідеї для реалізації, а продукована творчість надихає йти далі. Щоби дисциплінувати себе почати, іноді потрібно пообіцяти собі «плюшки» за зроблене. Неважливо, що це буде – авокадо за успіх дня або новий гаджет за досягнення місяця, але такі точки контролю роблять виконання запланованого легким і приємним, з’являється якийсь азарт.