Одягнути в українське: як дві журналістки з Дніпра створили свій бізнес

195
K.Fund Media
Катя та Аліна з нуля створили у рідному місті маркет українських виробників

Проект, що популяризує українські бренди – «БУДЬ в UA» – розвивається у Дніпрі з травня 2016 року. Його авторки – місцеві журналістки Катя Дорошевська та Аліна Щербина. Дівчата мріяли про маркет українських товарів, але за півтора року створили комплексний, багатогранний бізнес, який об’єднує функції event-агентства, ритейлу та ЗМІ.

У грудні 2017-го вони відкривають свій перший шоу-рум товарів вітчизняних виробників

«Ми намагаємося створювати імідж «БУДЬ в UA» як прогресивної локальної компанії, яка в курсі всього найновішого та найцікавішого в місті», – кажуть організатори.

Щомісяця на майданчику збирається понад 100 брендів зі всієї України – виробники одягу, аксесуарів, взуття, косметики та декору для дому. Загалом, на один захід приходять близько семи тисяч відвідувачів.

Початок

У 2009 році журналістки Катя Дорошевська та Аліна Щербина познайомилися під час спільної роботи на дніпровському телеканалі «Канал 34». Через п’ять років їх шляхи розійшлися, але потім вони знову зустрілися вже у Києві. Дівчата відновили спілкування і зрозуміли, що думають про одне: створити свою справу. Не вистачало лише грошей та ідеї, що того варта.

K.Fund Media

«Я хотіла відкрити шоу-рум одягу. Але розуміла, що потрібні чималі інвестиції, яких у мене не було. Тому потрібно було придумати щось, що не вимагає великих вкладень», – говорить Дорошевська.

«А я працювала з українською дизайнеркою Ксенією Господиновою на маркетах, допомагала їй у всьому і дивилася за роботою бренду зсередини. У всій цій тусовці, у всій цій атмосфері креативу та дизайну захотілося зробити щось своє. Тим більше, в Дніпрі на той момент не було ні маркету, ні великої кількості шоурумів. В одну із зустрічей ми з Катею вирішили, що повинні в рідному місті зробити свій маркет. Наступного дня ми почали шукати приміщення», – розповідає про перші кроки співзасновниця.

Розвиток

Пошуки приміщення виявилися проблемою: власники площ відмовляли нам в оренді на три дні. Але з часом знайшли приватну галерею на 400 квадратних метрів. У цьому приміщенні і пройшли перші три маркети «БУДЬ в UA».

Перший захід в історії проекту був організований за власні кошти дівчат, до яких додали внески учасників. Початкові інвестиції склали близько $ 1000 – це були зарплати організаторів. Перший маркет зібрав 40 учасників і близько 2000 гостей.

У всій цій тусовці, в атмосфері креативу та дизайну захотілося зробити щось своє

На четвертий маркет довелося шукати нове приміщення: кількість учасників перевищила 120, а гостей приходить по 5 тис. – 7 тис. осіб за вікенд.

Цільовою аудиторією «БУДЬ в UA» з першого заходу стали активні жінки 23-45 років, які самостійно заробляють і люблять шопінг. Крім них на заходи ходять любителі смачно поїсти – дівчата запросили як резидентів безліч місцевих гастро-проектів. Цим співробітництвом маркет привернув увагу організаторів регіонального фестивалю вуличної їжі «Міський пікнік» – і влітку 2017-го вони разом провели заходи в Харкові. Для Щербини та Дорошевської це був перший досвід організації маркету за межами Дніпра.

Економіка

Перший час всі вкладені в проект гроші були зарплатами засновниць. Інвестувати з надією на успіх їм довелося перші півроку, після чого була досягнута точка беззбитковості. Не зважаючи на це, Аліна і Катя вирішили на постійній основі реінвестувати в проект 20% прибутку щомісяця. Свого рішення вони не змінили досі. Основним джерелом прибутку є оплата компаній і брендів за участь.

K.Fund Media

Два дні заходу обійдуться охочим у суму від 1000 грн. За ці гроші організатори надають виставкове місце, доступ до загальних примірочних, дзеркал і чай-каву. Однак цінність участі не у цьому.

Величезна кількість лояльних до українського виробника відвідувачів – ось основний актив «БУДЬ в UA». За тисячу гривень компанія може не тільки безпосередньо продати свої товари, але і, що набагато важливіше, отримати зворотній зв’язок від своїх покупців, протестувати ідею бізнесу або нову колекцію, а також напрацювати контактну базу клієнтів.

Просування

Для просування організатори використовували всі доступні рекламні канали: місцеві ЗМІ, радіоролики, зовнішню рекламу, соціальні мережі, участь селебрітіз, партнерські програми. Благо, в медійному середовищі після роботи на місцевому ТБ зв’язки залишилися.

Однак з часом, коли з'явилася аналітика, стало зрозуміло: цільова аудиторія маркетів знаходиться в Facebook та Instagram

«Влітку 2017 року ми провели опитування. Виявилося, що 42% гостей приходять до нас вперше, 35% відвідують маркети «БУДЬ в UA» регулярно. Зараз наш виклик – збільшення кількості регулярних відвідувань.

Також дослідження показало, що покупці найчастіше купують річ, за якою прийшли цілеспрямовано, або знайшли вподобане безпосередньо на маркеті. Приблизно з однаковою ймовірністю купують дві речі і більше. 53% гостей маркету йдуть хоча б з однією покупкою.

Перспективи

Під час підготовки першого маркету дівчата виконуючи ролі вантажників, дизайнерів, бухгалтерів і ще багато кого. За кілька місяців команда кожного заходу налічує 30 осіб: охоронці, промоутери, завгосп, водії, вантажники, хостес, команда організаторів.

K.Fund Media

Зараз проект «БУДЬ в UA» став комплексним бізнесом, до складу якого входять: заходи, власний сайт, з грудня – ще й шоу-рум для резидентів. Паралельно дівчата розвивають напрямок мотивуючих лекцій від власників бізнесу в Дніпрі. Залучаючи яскравих, активних власників модних брендів, ресторанів і кав’ярень, вони просять, щоб ті поділилися своїм досвідом.

«Фактично, ми зараз – це event-агентство, ритейл і ЗМІ. У наших планах – удосконалюватися в цих сферах», – резюмує Катя Дорошевська.

Поділитися: