Обшуки в компаніях: 5 перевірених способів захистити бізнес

764
SUP Day Forum
Підприємці, які зіткнулися з незаконними перевірками влади, діляться досвідом

«У кого є знайомі, хоча б через одне рукостискання, у котрих в бізнесі був обшук?», – поставив запитання модератор дискусії «Бізнес або влада – хто працює на Україну?» Давид Браун. Близько половини залу підняли руки. Актуальність теми стала очевидною навіть для тих, хто сумнівався. Багато хто пам’ятає серію обшуків СБУ в IT-компаніях. За останній рік найгучнішими кейсами стали перевірки в «Новій пошті» і судовий розгляд проти засновника аналітичного сервісу YouControl Сергія Мільмана. В рамках форуму SUP Day Forum 2018, організованого Спілкою українських підприємців, бізнесмени обговорили, як можна підготуватися до несподіваних візитів правоохоронних органів та захистити свої компанії. K.Fund Media ділиться перевіреними на практиці порадами.

Давид Браун

1. Підпишіть договір з декількома адвокатами

«Багато хто з  адвокатів не бере грошей, поки не настане конкретна ситуація. З обшуком можуть прийти у п’ятницю ввечері, у вихідні, вночі… І не завжди один адвокат може бути фізично доступним. Якщо є запасний варіант, приходить інший адвокат, показує договір про співпрацю і може надати вам допомогу», – ділиться досвідом Давид Браун.

«Без адвоката вас розмажуть, навіть якщо ви будете білими», – погоджується співвласник «Нової пошти» В’ячеслав Климов.


2. Проведіть криптування комп’ютерів

У разі будь-яких раптових візитів правоохоронних органів вилучене обладнання не нестиме для вас ризиків. «Для проведення обшуку в компанії сьогодні не обов’язково, щоб ви щось порушили. Досить лише стати цікавим для когось», – говорить засновник YouControl Сергій Мільман.


3. Записуйте архів камер відеоспостереження на носій в іншому офісі або «в хмару»

«Якщо у вас вилучать архів відеозаписів, на якому зафіксовані порушення під час перевірок, ви потім нічого не зможете довести», – розповідає співзасновник TemplateMonster Давид Браун.


Наталья Еремеева

4. Зберігайте спокій і готуйте колектив до перевірок

«Якщо в столиці силові структури ще можуть боятися якоїсь публічності, в регіонах все набагато простіше. Силовики беруть напором, безкарністю, містечковістю і т.д. Коли до мене прибігає 38 осіб у масках і починають розповідати, що я займаюся фіктивною діяльністю, з цим складно впоратися. На мене дивилися співробітники, я повинна була показати, що я контролюю ситуацію», – розповідає співвласниця компанії Stekloplast Наталія Єремєєва.

За її словами, в компанії періодично проводяться «симулятори» перевірок, щоб співробітники були готові до можливих обшуків. Про такий самий досвід розповів і Давид Браун: «Є юридичні компанії, які надають послугу симулятора перевірок. Все знімається на відеокамеру, а потім людям показують, як вони себе поводили та пояснюють, як потрібно було. У мене в офісі навіть стелю прострелили».


Сергей Мильман

5. Відкрито заявляйте про свою позицію та шукайте підтримки

Якщо ви дійсно порушуєте закон, люди про це дізнаються. Але якщо ви чесні – ви можете захистити свою компанію і не йти на домовленості з представниками влади. «Завдяки відкритості та внаслідок того, що ми змогли об’єднати навколо нашої проблеми велику кількість небайдужих людей, ми змогли відстояти компанію, створити фронт опору. Що важливо: не здаватися, бути відкритим, приймати допомогу, яка надходить ззовні», – переконаний Сергій Мільман.


Поділитися: