Обережно, інтриган: як виявити його на етапі співбесіди

Обережно, інтриган
Про те, як не допустити до команди маніпуляторів

Маніпулятор – це найбільш витончений типаж «токсичних» людей, з якими можна зіткнутися на роботі. А інтриги – один з основних інструментів  у стратегії поведінки такої людини. Порушення особистісних кордонів, залучення колег у нездорові стосунки на роботі, явна брехня, створення ворогуючих угруповань – все це негативно позначається на продуктивності співробітників, корпоративному кліматі, а часом навіть на ефективності бізнесу та репутації організації.

Часто кажуть, що керівникам доводиться бути маніпуляторами – в силу того, що вони повинні впливати на людей. Це неправильне твердження.

Основна відзнака маніпулятивної поведінки – деструктивність

Всі ми взаємодіємо одне з одним і прагнемо вплинути на оточуючих. Однак, тільки коли прийоми стають неетичними, некоректними, часом забороненими та спрямованими на придушення волі і/або використання іншої людини в корисливих цілях, мова йде про деструктивну маніпуляцію. Інтриги – з цієї серії.

Якщо компанія дбає про своє «здоров’я», а її цінності базуються на принципах відкритості, довіри, чесності та партнерства, то вкрай важливо, щоби співробітники також поділяли цю філософію. Тому питання підбору людей в команду – одне із пріоритетних.

Найчастіше вправний маніпулятор вміє себе добре проявити на співбесіді і може справити досить позитивне враження. Щоби ефективно діагностувати soft skills, потрібно в першу чергу розуміти цінності та базові стратегії поведінки людини. Коли ви переконалися в професійній експертизі кандидата, в інтерв’ю необхідно включити питання і кейси, що дозволяють зібрати максимум інформації і про людські якості.

Питання можуть бути найрізноманітнішими – від загальних відкритих і філософських до деталізованих кейсів, в яких потрібно описати досвід або змоделювати поведінку в тій чи іншій заданій вами ситуації.

Приклади питань:
– Які ваші цінності, життєві принципи, ваше життєве кредо?
– Чим ви керуєтеся при досягненні цілей? Чи виправдовують мету засоби? Опишіть на прикладах.
– Що важливіше: шлях чи мета? Поясніть вашу позицію.
– Які складні вибори доводилося вам робити у професійному житті, кар’єрі? Чому це було складно для вас? Чим ви пожертвували?
– Що вам імпонує в людях?
– Хто є для вас прикладом для наслідування в кар’єрі/бізнесі? Чому саме вони?
– Чи можете ви розповісти про чотирьох людей, яким ви допомогли розвинути їхню кар’єру?

Останнє запитання використовують у Facebook для оцінки вміння працювати в команді. За словами директора з інжинірингу та інфраструктури соцмережі Джея Паріха, його вигадано, щоби відсівати «кар’єристів, егоїстів та скигліїв». Джей каже, що компанія в першу чергу набирає людей, «здатних підлаштуватися під атмосферу в команді». Але у Facebook працюють занадто розумні люди, щоб обходитися стандартними питаннями на кшталт «розкажіть, як ви минулого разу працювали над проектом у складі групи». При відповіді «успішні кандидати повинні чітко показати, що для них пріоритети стоять в наступному порядку: спочатку компанія, потім команда і тільки потім сама людина».

Такий набір «психологічних» питань люблять ставити не всі роботодавці, але вони можуть бути досить інформативними з точки зору розуміння особистості кандидата.

Крім інтерв’ю корисно буде подивитися профіль людини в соцмережах, а також зібрати та проаналізувати рекомендації про нього на фінальних стадіях переговорів. Вся інформація може бути важливою, якщо мова йде про дослідження поведінкових стратегій.

Ще один з методів комплексного вивчення особистості – психологічне тестування

Сьогодні на ринку представлено кілька професійних методик для оцінювання soft skills, моделей поведінки та мотивації співробітників. Потрібно враховувати, що вони відносно дорогі і не завжди виправдовують інвестиції на етапі первинного відбору, на мій погляд. Проте, коли ми говоримо про ключові позиції, метрики можуть бути хорошим інструментом для прийняття рішення про найм.

Оцінка особистісних характеристик потенційного співробітника – завжди суб’єктивний процес, він вимагає високої кваліфікації, життєвого досвіду, і ніхто не застрахований від помилок. Комплексність методів оцінки дозволяє мінімізувати ризики та спрогнозувати можливі труднощі в майбутньому.

Поділитися: