Обдури себе: 5 порад з книги Келлі Макгонігал «Сила волі»

1863
sunmag.me
Зціплені зуби і лайка на власну адресу – не найкращий спосіб виховати силу волі. Існують менш травматичні та дієвіші прийоми

Келлі Макгонігал – професор Стенфордського університету, де читає курс «Наука сили волі». Він і ліг в основу книги «Сила волі», яка в цьому році вийшла українською мовою у видавництві «Наш Формат».

Трансформація лекцій в текст просто так не минається: вийшов мікс з новинок медицини і фізіології (нейромедіатор дофамін «відповідає за смакування передчуття, а не за переживання нагороди»), випадків з життя («ласун перемагає тягу до солодкого») і практичних завдань («цього тижня відмічайте, що запускає у вас реакцію управління страхом смерті»). Певно, найкраще суть книги передає назва однієї з перших глав: «Щоб успішно володіти собою, треба знати свої слабкості».


Прийомів і лазівок, а також цікавих спостережень і повчань у книзі безліч.

K.Fund Media вибрав 5 найцікавіших рекомендацій.

1

Правило 10 хвилин

В ході еволюції в нас сформувалася програма «дій просто зараз». Вона була важлива, щоб без роздумів дати драла від лева або швидко з’їсти смачний плід, поки конкуренти не набігли. Зараз вона радше шкідлива. Але регулярно спрацьовує, приміром, коли бачимо тістечко у вітрині. Внутрішній наказ «Не можна!» працює погано. Значно мудріше сказати собі: «Так, але за 10 хвилин».

otvetnavse.com

За цей час у мозку включаються інші ланцюги. «Якщо за 10 хвилин ви все ще цього хочете – будь ласка, але перш, ніж вони сплинуть, згадайте про майбутні блага, які дасть відмова від спокуси.

Якщо можливо, віддаліться від спокуси фізично (або хоча б відверніться)». Правило працює і у зворотний бік – коли хочеться негайно кинути якусь справу. Відповідь: «Ок, але за 10 хвилин, добре?».

2

Самоконтроль подібний до м’язу

Його можна перенапружити, витратити ресурс на другорядне. Протягом дня воля стає то сильнішою, то слабшою, тому корисно з’ясувати власний «вольовий ритм».

А ще самоконтроль можна тренувати, поступово збільшуючи навантаження

Наприклад, для прибирання у комірці план може бути таким: перший тиждень – відкрити двері і охопити оком безлад; другий тиждень – повісити одяг на вішаки; третій тиждень – викинути все, що носила ще ваша бабуся.

3

Остерігайтеся пастки «Якого біса!»

Людині властиво втішати себе, коли вона собою незадоволена, коли розкаюється. І тут … «Від страхітливих застережень про шкоду паління любителі тютюну тягнуться за сигаретами, економічна криза спонукає до витрат».

Furcsa.hu

Ефект «Якого біса!» складається з циклу поблажок, жалощів і ще більших поблажок: від сорому, що перебрали міру вчора, люди «перехиляють чарку» сьогодні.

А стрес і справді можна заглушити, але тут більше допомагають «тренування, молитва, читання, музика, час, проведений з друзями або родиною, масаж, прогулянка, медитація або йога, творчі заняття». А найгірші розрадники в горі – азартні та відеоігри, шопінг, тютюн, алкоголь, переїдання і телевізор впродовж більш ніж дві години.

4

«Я сьогодні» – це не «я завтра»

Люди – погані пророки. З приводу майбутнього вони схильні віддаватися зайвому оптимізму: «Сьогодні я до стоматолога не піду, а ось післязавтра у мене вистачить сміливості».

У мозку є звичка «поводитися з майбутнім «я» як з іншою людиною»

Це варто враховувати, даючи обіцянки собі або складаючи план пенсійних накопичень. На цій же властивості можна грати, «збиваючи» обіцянки з інших. Спонсор неохоче віддасть $100 просто зараз, але погодиться на «200 за півроку».

Shutterstock

5

Шукайте своє плем’я

І сила волі, і недбальство заразливі – як майже будь-які звички, включаючи алкоголь і заняття спортом. Те, що неприйнятно в одній спільноті (спізнюватися, кидати сміття під ноги та ін.), стає припустимим в іншій, тому що «всі так роблять». Тому «шукайте своє плем’я». В епоху інтернету з цим простіше.

Поділитися: