Обчислення незліченного: «Формула щастя» Мо Гавдата

2432
leya.com.br
Як бути щасливим – за наукою, незважаючи і всупереч

Спочатку пару слів про автора книги «Формула щастя» (її український переклад в 2018 році випускає видавничий проект K.Fund Books).

Мо Гавдат – інженер і бізнесмен. Він працював на IBM, Microsoft і Google, а потім став директором з розвитку компанії Х – вона теж працює на Google, розробляє окуляри доповненої реальності і безпілотні автомобілі.

Він успішний інвестор і багата людина. Одного разу, за його словами, він у два кліка мишки купив два вінтажних роллс-ройси просто тому, що міг.

Одного разу, за його словами, він у два кліки мишки купив два вінтажних роллс-ройса просто тому, що міг

А ще він нещодавно через лікарську помилку втратив свого улюбленого двадцятирічного сина Алі.

І ось після цього Гавдат вирішив написати книгу про те, як бути щасливим. Будучи інженером, він вивчив численні підходи до питання, перечитав купу літератури і вивів власну систему.

Не відкладай на завтра

Звісно, жодної суворої формули, жодної «срібної кулі» там немає. Зате є багато спостережень і практичних порад про те, як бути щасливим, як сприймати світ і себе. Місцями вони нагадують класичні східні практики – буддистські, наприклад, хоча сам Гавдат – єгиптянин. Місцями – сучасні тези зі сфери емоційного інтелекту. При цьому автор, що радує, майже не зачіпає питань релігії або містики (крім останнього розділу) – все досить раціонально.

Не відкладайте щастя на завтра. Shutterstock

Головний посил – не відкладати щастя на завтра, не заганяти себе в рамки «я стану щасливим після того, як я доб’юся ось цього чи досягну ось таких показників».

За Гавдатом, щастя – природний, «встановлений» стан людини, у чому можна переконатися, спостерігаючи за дітьми або за жителями деяких далеких від цивілізації країн, де люди працюють лише для того, щоб мати необхідне для життя, – але не на шкоду собі або сім’ї.

Одна з перших вправ – скласти список речей, які роблять кожного читача щасливішим, і час від часу повертатися до нього подумки. А ще – вести щоденник щасливих подій.

Щасливий той, хто вибрав щастя

Заважають нам бути щасливими шість великих ілюзій і сім сліпих плям.
Усі перераховувати не будемо, згадаємо для прикладу ілюзію часу – в тому сенсі, що він суб’єктивний і тече дуже по-різному залежно від ситуації. І саме з неправильним уявленням про час найчастіше пов’язане відчуття нещастя.

Відчуття нещастя найчастіше пов'язане з неправильним сприйняттям часу. Shutterstock

Людина переймається або минулим, або майбутнім і під час цих переживань існує не в реальності, а в своїх думках, які можуть (і найчастіше є) хибними.

Або згадаємо про ілюзії страху і контролю. Гавдат зізнається, що, будучи бізнесменом, намагався жорстко контролювати все навколо – і це призводило до фрустрації і розчарувань. А потім один друг навчив його індуїстської концепції відсторонення, «коли ви прагнете досягти своїх цілей, знаючи наперед, що результат непередбачуваний». Наприклад, не можна змусити клієнтів купити продукт компанії, але можна попросити інженерів зробити його відповідно до смаків власника.

А сліпі плями – це передусім різні фільтри сприйняття. Зокрема, ми більше тяжіємо до того, щоб бачити і запам’ятовувати негативне. Це було корисним для виживання (краще зайвий раз злякатися зграї птахів у кроні дерева, ніж проґавити тигра, що чатує там), але тепер ці патерни заважають жити.

Щастя можна досягти, якщо воно в пріоритеті. Shutterstock

Один з дослідників, яких часто цитує автор, якось сказав: «Мозок – це як липучка для негативних вражень і тефлон – для позитивних». А інший додав: «Якщо я знаю все про зовнішній світ навколо вас, я можу лише на 10% спрогнозувати, чи будете ви щасливими в довгостроковій перспективі. 90% визначає не зовнішній світ, а те, як ваш мозок його сприймає».

Тому книга про те, як працювати з власним сприйняттям, визначаючи саме щастя як пріоритет. Наприклад, якщо вам слід зробити вибір між двома концепціями або підходами і розумно, за допомогою логіки, не вдається вирішити, яка правильна, – оберіть ту, яка робить вас щасливішим.

Книжку можно буде придбати на Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал».

Зробити попереднє замовлення книги і отримати знижку 25% можна тут. 

 

Читайте також уривок з книги «Формула щастя»

Поділитися: