Ну хоч закидайся: «Изобилие» Пітера Діамандіса і Стівена Котлера

762
Flickr
Як прийдешня епоха змінює економіку і життя взагалі

«Одне з найпоширеніших визначень економіки – вивчення того, як люди роблять вибір в умовах дефіциту, і який результат цей вибір робить на суспільство», – стверджують автори «Изобилия» і закликають учений світ розробляти постдефіцітні теорії.

Самі вони при цьому не так теоретизують, як малюють яскраві картинки технологічної ери, що насувається і навіть вже настала. Наприклад, сьогодні година штучного освітлення коштує середній людині менше ніж півсекунди робочого часу; в епоху гасових ламп за те саме благо (причому більш низької якості) довелося би працювати 15 хвилин, а у Вавилоні в 1750 році до н. е. – більше 50 годин.

І так у всьому: «Наше покоління має доступ до більшої, ніж будь-коли раніше, кількості калорій, ват, люмен-годин, квадратних метрів, гігабайтів, мегагерц, світлових років, нанометрів, центнерів на гектар, літрів на сто кілометрів, повітряних миль – і, звісно, доларів». Утім, це цитата не із самого «Изобилия» (його переклад російською вийшов 2017 року у видавництві АСТ).

Стівен Котлер
Стівен Котлер. Finding Mastery

Пітер Діамандіс і Стівен Котлер активно цитують різних учених, дослідників і письменників, наприклад, нобелівського лауреата з економіки Даніеля Канемана або футуролога і винахідника Рея Курцвейла.

Останнє не дивно: Діамандіс і Курцвейл – співзасновники Університету сингулярності, який займається біотехнологіями, комп’ютерами, робототехнікою, цифровим виробництвом (3D-принтери та ін.), наноматеріалами та іншими перспективними напрямами.

На відміну від багатьох інших авторів, що з жахом заглядають у майбутнє (мовляв, прийдуть роботи і відберуть робочі місця; прийдуть нанороботи і все перетворять на сірий слиз), Котлер і Діамандіс оптимістичні й малюють, скоріше, світле завтра. При цьому не заплющують очі ані на проблеми, ані на погрози.

12 технологій майбутнього з книги «Невідворотне» Кевіна Келлі

А чого не вистачає?

Завжди будуть якісь дефіцитні ресурси. Наприклад, прісна вода. Або посівні площі. Або кваліфіковані лікарі. Дослідженням таких майбутніх дефіцитів присвячена чимала частина книги.

Автори закликають учений світ розробляти постдефіцітні теорії

Автори з ентузіазмом (часом зайвим) описують технології для опріснення морської води, утилізації каналізаційних стоків, встановлення медичного діагнозу («Лабораторія на чіпі»), виробництва їжі або дистанційного навчання дітей в африканській глибинці.

Звісно, дефіцитним товаром залишаться… гроші. Але й тут є технологічний вихід: з’являється «нова порода» благодійників, які зуміли за дуже короткий час розбагатіти, а тепер вкладають свої мільярди в перспективні для людства напрями. Як співзасновник Microsoft Білл і Гейтс або як Ілон Маск, який в книзі названий «одним із засновників PayPal».

Швидко час летить

Чому про Маска не сказано, що він – творець автомобіля Tesla або багаторазових космічних ракет сімейства Falcon? Справа в тому, що перша редакція книги побачила світ ще в 2012 році. Більшість наведеної в ній статистики датується початком десятих років. А для деяких прогнозів уже наспів час перевірок. Наприклад, доктор Ден Баррі пророкує: «Протягом п’яти років на ринку з’являться роботи, які зможуть пізнавати господаря, реагувати на його рухи і вирази обличчя відповідними емоційними відгуками, а також виконувати корисні справи по дому, наприклад прибирання, поки господар спить».

Робот, який імітує людську міміку
Робот, який імітує людську міміку. cambridge-news.co.uk

Що ж, нещодавно в Кембриджському університеті представили робота, який розпізнає людську міміку та імітує її. А робот-пилосос і поготів давно не новина.

Поділитися: