Нові фаворити Білла Гейтса: дві книги про те, що світ стає кращим

592
Business Insider
Засновник Microsoft радить нові книжки про статистику, що додає оптимізму

Під час сесії запитань на будь-яку тему із співзасновником Microsoft Біллом Гейтсом, яка відбулася на Reddit 27 лютого, у нього поцікавилися, що він встиг прочитати з початку 2018-го.

«Є дві дивовижні книжки. Одна «Просвітництво сьогодні» Пінкера, а друга – «Фактологічність» Рослінга. Обидві легко читаються і пояснюють, чому світ стає кращим», – відповів Гейтс.

Це не перша праця Стівена Пінкера, яку він зараховує до своїх улюблених (на відміну від Нассіма Таллеба Гейтсу його дослідження видаються переконливими). Раніше його №1 були «Кращі янголи нашої натури» про загальносвітовий спад насильства. Але нова книжка гарвардського ученого-когнітивіста «Просвітництво сьогодні: на захист раціональності, науки, гуманізму та прогресу» (Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress) вразила мільярдера ще більше. У цій роботі, опублікованій у середині лютого, Пінкер стверджує, що добробут людей загалом поліпшується.


Ось як Гейтс описав її у своєму блозі:
«Я цілком підтримую раціональність, науку та гуманізм, але найцікавішим мені видався розділ 15, де представлені виміри прогресу. Аналіз історичних тенденцій та використання статистики, щоби подати відомості про минуле у контексті, – це сильна сторона Пінкера. Я вже був знайомий зі значною кількістю наведеної у цьому розділі інформації, зокрема стосовно здоров’я та енергії, але вражає те, як напрочуд глибоко він розуміє кожен предмет, тому здатний сформулювати власні аргументи так, що вони видаються свіжими й новими».

Білл Гейтс в цілому поділяє оптимізм Стівена Пінкера

Багато в чому Гейтс погоджується з Пінкером, але зауважує, що той занадто оптимістично налаштований щодо штучного інтелекту і що не слід відкидати сценарій, за якого рóботи відберуть владу у своїх творців з плоті й крові. Гейтс не думає, що на світ чекає повстання машин а-ля «Термінатор», але питання, хто ж насправді їх контролює, на його думку, є дуже важливим.

Мільярдер також рекомендує «Фактологічність: 10 причин, чому ми помиляємося щодо світу і чому все значно краще, ніж вам здається» (Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World – and Why Things Are Better Than You Think) шведського лікаря та колишнього радника Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНІСЕФ Ганса Рослінга, яку той назвав своєю «останньою битвою життєвої місії проти руйнівного незнання». Вона детально описує десять найбільш поширених глобальних стереотипів.

Рослінг помер рік тому на 68-му році життя. Його син та невістка завершили останні розділи цієї книжки, яка вийде у квітні. Гейтс охарактеризував її як «необхідний посібник для чітких роздумів про світ». Для нього та його дружини Мелінди її автор був хорошим другом.


«Він просто сподівався на те, що ми продовжимо говорити про речі, в які він так вірив: що світ прогресує і що політичні рішення мають ґрунтуватися на статистиці», – писали вони у блозі.

Обидві ці книжки сповнені впевненості, що попри численні виклики для людської цивілізації, для нашого біологічного виду не було кращих часів. І хоч багато хто цей оптимізм нещадно критикує, вочевидь, самого Гейтса, який інвестує мільярди доларів у медицину, освіту і боротьбу з бідністю, він лише дедалі сильніше переконує, що всі ці зусилля не даремні.

Ганс Рослінг був чудовим оповідачем, який перетворював кожну свою лекцію на перформанс у супроводі візуалізованих даних

Поділитися: