Біотехнології: 7 молодих науковців, котрі можуть перевернути світ

1291
Shutterstock
Business Insider склав рейтинг науковців, молодших 40 років, котрі розробляють нові методи лікування раку, маніпулюють генами та перепрограмовують клітини

Молоді інноватори у галузі біотехнологій та фармацевтики – явище рідкісне порівняно із іншими галузями, оскільки після випуску з університету фахівці часто проводять декілька років у аспірантурі.

Business Insider сформував список видатних молодих фахівців, чиї реальні дослідження начебто ілюструють науково-фантастичні романи. Вони розробляють нові методики лікування раку, використовують геном для кращого розуміння природи хвороби, маніпулюють генами та перепрограмовують клітини.

Стефані Баррет, 36 років, розробляє пристрій для імплантації, який допоможе у лікуванні ВІЛ та інфекційних хвороб.

Уродженка Канади, Стефані переїхала до США у 2004 році, де, невдовзі після отримання наукового ступеню, приєдналася до команди транснаціональної фармацевтичної корпорації Merck&Co. Працює над створенням імплантованого пристрою для боротьби із ВІЛ та гепатитами.

businessinsider.com

Зараз ці захворювання лікують за допомогою пігулок, а в методиках лікування вірусних інфекцій величезне значення має прискіпливе дотримання приписам лікаря.

На думку дослідниці, пристрій допоможе автоматизувати процес лікування та зробити його максимально систематичним.

Джулія О, 35 років, створює мікроби, які одного дня зможуть лікувати хвороби.

Джулія О присвятила свою кандидатську дисертацію мікробам та синтетичній біології – напрямкові, що вивчає перепрограмування клітин.

businessinsider.com

Зараз вона є доцентом Лабораторії Джексона, некомерційного біомедичного дослідницького інституту, і розробляє методи лікування із використанням штучно вирощених мікробів.

Наприклад, для лікування шкірних захворювань (робота Джулії зосереджена на мікробі омі шкіри) замість використання кремів ви зможете просто ввести потрібний мікроб у середовище, що уже існує на шкірі. У потрібний момент мікроб виділятиме секрет, що нейтралізує хворобу.

«Спектр застосування програмованих мікробів є широким, – стверджує Джулія О, – від аутоімунних захворювань до бактеріальних інфекцій».

Прокачай охорону здоров’я: три багатообіцяючих українських медстартапи

Кайла Дрісколл, 37 років, прагне розкрити потенціал імунної системи для боротьби із найскладнішими формами раку.

Кайла Дрісколл отримала докторський ступінь у Ратгерському університеті, де працювала із онковакцинами та вивчала, як віруси можуть викликати рак. Зараз вона – старший науковий співробітник та керівник групи у фармацевтичній компанії Lilly.

businessinsider.com

Займається розробкою нових методів лікування раку, зосереджених на ТРФ-бета (TGF-beta) та цитокінах (білках, що передають сигнали всередину клітин).

Потенційно, нові методи лікування, що залучають імунну систему, допоможуть людям використовувати ресурси власного організму для боротьби із раковими клітинами.

Девід Гільйоханн, 36 років, розробляє методики придушення мутованих генів для боротьби із раком.

Девід Гільйоханн є генеральним директором біотехнологічної компанії Exicure (Чикаго), заснованої за фінансової підтримки Білла Гейтса. Компанія розробляє препарати на основі РНК (рибонуклеїнової кислоти), котрі зможуть придушувати мутовані гени, котрі спричиняють псоріаз або рак.

businessinsider.com

Ідею було описано Гільйоханном у його науковій праці у Північно-Західному університеті (Чикаго), де Девід отримав докторський ступінь.

Він створив сферичні структури, схожі на помпони, із наночасток і ДНК і РНК. Мета полягала в тому, аби використати ці структури для доставки ДНК чи РНК безпосередньо у клітини практично «в будь-якому місці, де ваші внутрішні поверхні дотикаються зовнішніх», – коментує Гільоханн. Ідея полягає в тому, що лікувальний препарат, який застосовується точково у місці ураження хворобою, працюватиме більш ефективно, аніж пігулки чи ін’єкції, чия дія розповсюджується на увесь організм в цілому.

Рейчел Хаурвіц, 32 роки, хоче перетворити все, починаючи від ліків та завершуючи аграрною галуззю.

Захищаючи докторський ступінь у Каліфорнійському університеті в Берклі в 2007 році Рейчел Хаурвіц, нині генеральний директор Caribou Biosciences, пощастило зіткнутися із новою захоплюючою технологією під назвою CRISPR. У той час цій технології було присвячено тільки один документ.

businessinsider.com

Але чим більше Рейчел вивчала питання, тим більше зміцнювалася її думка, що технологію може бути використано не тільки в наукових дослідженнях, а й на практиці: від терапевтичної галузі до агрономії і тваринництва.

Хаурвіц разом з командою наукових співробітників, в тому числі біохіміком Дженніфер Дудна, професором Каліфорнійського університету в Берклі, яка зіграла важливу роль у ранній роботі над CRISPR, створила технологічну компанію Caribou. Через Caribou партнерські компанії, такі як Novartis і DuPont, можуть ліцензувати CRISPR для використання у своїх продуктах.

Сачін Параньяпе, 38 років, розробляє ще більш ефективні ліки від діабету.

Сачін Параньяпе, медичний директор в компанії Sanofi, працює над інтеграцією технологій в методи лікування діабету.

businessinsider.com

Після захисту докторської дисертації в галузі фармакології в Єльській школі медицини Сачін почав співпрацю із Sanofi.

Для того, щоби зрозуміти, як препарати від діабету, наприклад, інсулін, працюють в реальному світі, вчений використовує дані безперервного моніторингу глюкози в крові, який дає інформацію про те, коли рівень цукру зростає або падає, коли досягає надто високих або надто низьких значень .

Ян Пейкон, 30 років, працює над зв’язком «кишківник – мозок», щоби змінити підхід до лікування неврологічних захворювань.

Ян Пейкон, старший науковий співробітник компанії Kallyope (Нью-Йорк), захистив кандидатську дисертацію в Лабораторії в Колд Спрінг Харбор. Праця містила використання ДНК для вивчення зв’язків у мозку мишей.

businessinsider.com

Зараз Ян Пейкон продовжує дослідження в цьому напрямку, намагаючись виявити зв’язок між сигналами з кишківника в мозок при прийомі лікарських препаратів.

Точне розуміння процесу допоможе лікувати захворювання мозку без безпосереднього впливу на нього.

Хочете жити на Місяці? Зачекайте, поки її заселять комахи і рослини. Китайці вже відправили туди два орбітальних апарати і посадковий модуль з місяцеходом. Подробиці: «Тренди науки 2018: четвертий вимір, криптовалюта в соцмережах, редагування генів та інше».

Поділитися: