Нон-фікшн в руку: як власники видавництва «Наш Формат» перезапустили бізнес

409
K.Fund Media
Чому підприємцям не варто бояться радикальних змін

Владислав Кириченко заснував «Наш Формат»  2006 року. Спеціалізацією видавництва були книжки на історичну тематику: публікували Володимира В’ятровича, Івана Патриляка, Олега Стецишина та інших.  У 2013 року він вирішив змінити формат і запросив на допомогу Антона Мартинова – колишнього власника видавництва аудіокниг та книжкової онлайн крамниці. Що з цього вийшло?

Рух наосліп

Зміна формату видавництва скидалася радше на аферу. За словами Мартинова, наприкінці 2012 — на початку 2013 року ніхто не розумів, чи дійсно українцям буде потрібна нон-фікшн література. Не було об’єктивної статистики, яка б давала змогу вирахувати ризики. Була тільки інформація Мартинова щодо продажів, отримана на базі онлайн-магазину, любов до книжок у жанрі нон-фікшн і мрія Кириченка про видання Форда.

Партнери вирішили ризикнути

В освоєння нового сегменту загалом було вкладено близько $10 тис.

Видали кілька книжок українською мовою. Наприклад, Джима Коллінза — «Величні за власним вибором». Книжка майже не мала попиту – за рік продали лише тисячу примірників. Для порівняння зауважимо, що середній наклад виданої в Україні книжки — 2-2,5 тис. примірників на рік. Щоб вийти на нуль, необхідно продати 3 тис. примірників на рік, стверджує Мартинов.

«Моє життя та робота» Форда, видана “Нашим Форматом”, мала успіх. З часом книжка навіть стала бестселером видавництва: було зроблено дев’ять перевидань загальним тиражем понад 30 тис. примірників. Проте з’явилися інші проблеми.

Проблеми інноваторів

Видавництво мало десь півсотні точок збуту. Це надзвичайно мало. Немає хорошої дистрибуції — немає продажів.

Владислав Кириченко і Антон Мартинов (зліва направо) увірували в бізнес-літературу. Джерело фото: rozmova.wordpress.com

Якщо немає продажів, то немає також прав на видання інших книжок. Якесь замкнене коло. «Ми ледь придбали права на першу книжку», — каже Мартинов. Так само тяжко було її реалізовувати. Партнери буквально благали продавців крамниць співпрацювати з нами. Мало хто тоді вірив у перспективи ділової літератури українською мовою.

Була також проблема з кадрами. Через засилля книжок, виданих у Росії, не було попиту на українських редакторів і коректорів. Не було попиту – не було й пропозицій. Справжніх фахівців майже не було. За кілька років видавництво змінило п’ять головних редакторів.

До того ж об’єктивної статистики ринку так і не було. Послуги професійних консалтингових компаній були надто дорогі. Тому прогнозувати успіх тієї чи іншої книжки було дуже складно.

Допомогли 4Р

Але в 2015 року «Наш формат» видав 78 тис. примірників книжок, що дозволило компанії вийти на рівень беззбитковості. А уже 2016 року  загальний наклад сягнув 195 тис. примірників і 45 нових книжок.
Як партнерам це вдалось? Мартинов стверджує, що попит на ділову літературу українською мовою є. Головне – якісно видавати таку літературу й застосовувати теорію маркетингу 4P – Price, Place, Product, Promotion.*

Партнери зробили ставку на хороший дизайн

 «Чому раніше не можна було продати навіть нормальну українську книжку? А тому, що навіть якщо змістове наповнення було суперовим, з обкладинкою справи були геть кепські», — пояснює Мартинов.

Редакторів і коректорів почали навчати самостійно. Таким чином отримали якісний продукт, який, до того ж, став у 2-2,5 разів дешевшим за російські аналоги. Це сприяло збільшенню продажів та розгалуженню мережі дистрибуції. Зараз видавництво має більше 500 точок реалізації.

Перспективи

Окрім автобіографії Генрі Форда, бестселерами видавництва стали книжки Айн Ренд «Атлант розправив плечі» (понад 60 тис. примірників з 2014 року) та «Чому нації занепадають» Дарона Аджемоглу й Джеймса Робінсона (16 тис. примірників з осені 2016 року). Яким чином за відсутності досліджень і статистики партнери обирають книжку для перекладу? «Наш Формат» аналізує величезну базу даних, яка враховує все: відгуки про книжку в західних ЗМІ, реакцію читачів, показники продажів у інших країнах тощо.  На цій інформації, зокрема, ґрунтується вибір для видання книжок в Україні.

Видавництво поки що працює лише з іноземними авторами. «Ринок книжок у жанрі нон-фікшн побудований на знаннях, а в Україні цих знань або немає, або їх не хочуть афішувати», — розповідає Мартинов.

 

Він сподівається, що згодом з’являться українські «історії», які можна буде опублікувати, та поки що масово скуповує права на книжки за кордоном.

Зараз «Наш формат» фактично закріпив  ринок ділової літератури за собою. Його найближчі конкуренти, «Клуб сімейного дозвілля», «Видавництво Старого Лева» тощо, лише стали на цей шлях.

Цього року видавництво планує видати 350 тис. примірників і 70 нових книжок. А до 2019-2020 років партнери покладаються на те, що досягнуть пікового розвитку та повернуть усі витрати.

__________
* Вартість, місце, продукт, промоція

Поділитися: