Нобелівську премію з медицини присудили за новий підхід до лікування раку

2512
www.reuters.com
Імунологи зі США Джеймс П. Еллісон і Японії Тасуку Хондзе отримали щорічну Нобелівську премію з медицини

Нобелівську премію з медицини і фізіології за 2018 рік отримали Джеймс П. Еллісон з Центру раку MD Anderson, Техас, США, і Тасуку Хондзе з Університету Кіото, Японія, за революційну методику імунотерапії ракових захворювань з використанням Т-клітин, повідомляє Reuters.

Дослідження двох вчених, розпочаті ще в 1990-х роках, дали результати. Розроблена ними методика дає змогу лікувати найважчі форми онкозахворювань, в тому числі меланому і рак легенів.

«Доленосні відкриття двох лауреатів є важливим етапом у нашій боротьбі з раком», – йдеться в заяві Нобелівської асамблеї Каролінського інституту Швеції.

Нобелівську премію з медицини 2017 присудили за відкриття механізму біологічного годинника

Лауреати розділять між собою 9 млн шведських крон ($1 млн).

Робота Еллісона та Хондзе «продемонструвала, як різні стратегії пригнічення процесів руйнування імунної системи можуть бути використані для лікування раку», – наголошується в заяві, з уточненням, що в результаті терапія, відома як блокада імунних контрольних точок, «кардинально змінила результат» для деяких пацієнтів з раком на пізніх стадіях.

76-річний Тасуку Хондзе сказав на прес-конференції, що Нобелівська премія не означає завершення його роботи. «Я хочу продовжити дослідження, щоб імунотерапія допомогла врятувати більше хворих на рак», – відзначив він.

«Я навіть не мріяв, що мої дослідження сягнуть таких масштабів, – заявив Джеймс П. Еллісон. – Для мене величезна честь зустрічатися з пацієнтами, які успішно пройшли терапію. Вони – живий доказ сили фундаментальної науки».

Еллісон і Хондзе починали із самостійних досліджень. Еллісон, професор Університету Техасу, доктор Anderson Cancer Center, досліджуючи білок CTLA-4, виявив, що у разі його блокування імунні клітини вивільняються для атак на ракові пухлини.

Хондзе, професор Кіотського університету з 1984 року, самостійно виявив другий білок PD-1, який також працює як інгібітор імунної системи, але з іншим механізмом.

Ці відкриття привели до створення багатомільярдного ринку нових ліків проти раку. Зокрема, препарати, націлені на блокаду PD-1, стали великим комерційним хітом, пропонуючи нові можливості для пацієнтів з меланомою, раком легенів і сечового міхура.

За прогнозами аналітиків Thomson Reuters, обсяг ринку подібних ліків у 2018 році сягне $15 млрд, а в недалекому майбутньому зросте до $50 млрд.

Штучний інтелект у Канаді почне вирощувати стовбурові клітини.

Японські фармакологи вирушать у космос розробляти препарати.

Поділитися: