Нобелівську премію з медицини і фізіології за 2018 рік отримали Джеймс П. Еллісон з Центру раку MD Anderson, Техас, США, і Тасуку Хондзе з Університету Кіото, Японія, за революційну методику імунотерапії ракових захворювань з використанням Т-клітин, повідомляє Reuters.
Дослідження двох вчених, розпочаті ще в 1990-х роках, дали результати. Розроблена ними методика дає змогу лікувати найважчі форми онкозахворювань, в тому числі меланому і рак легенів.
«Доленосні відкриття двох лауреатів є важливим етапом у нашій боротьбі з раком», – йдеться в заяві Нобелівської асамблеї Каролінського інституту Швеції.
Нобелівську премію з медицини 2017 присудили за відкриття механізму біологічного годинника
Лауреати розділять між собою 9 млн шведських крон ($1 млн).
Робота Еллісона та Хондзе «продемонструвала, як різні стратегії пригнічення процесів руйнування імунної системи можуть бути використані для лікування раку», – наголошується в заяві, з уточненням, що в результаті терапія, відома як блокада імунних контрольних точок, «кардинально змінила результат» для деяких пацієнтів з раком на пізніх стадіях.
76-річний Тасуку Хондзе сказав на прес-конференції, що Нобелівська премія не означає завершення його роботи. «Я хочу продовжити дослідження, щоб імунотерапія допомогла врятувати більше хворих на рак», – відзначив він.
«Я навіть не мріяв, що мої дослідження сягнуть таких масштабів, – заявив Джеймс П. Еллісон. – Для мене величезна честь зустрічатися з пацієнтами, які успішно пройшли терапію. Вони – живий доказ сили фундаментальної науки».
Cancer kills millions of people every year and is one of humanity’s greatest health challenges. By stimulating the ability of our immune system to attack tumour cells, this year’s #NobelPrize laureates have established an entirely new principle for cancer therapy. pic.twitter.com/6HJWsXw4bE
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 1, 2018
Еллісон і Хондзе починали із самостійних досліджень. Еллісон, професор Університету Техасу, доктор Anderson Cancer Center, досліджуючи білок CTLA-4, виявив, що у разі його блокування імунні клітини вивільняються для атак на ракові пухлини.
Хондзе, професор Кіотського університету з 1984 року, самостійно виявив другий білок PD-1, який також працює як інгібітор імунної системи, але з іншим механізмом.
Ці відкриття привели до створення багатомільярдного ринку нових ліків проти раку. Зокрема, препарати, націлені на блокаду PD-1, стали великим комерційним хітом, пропонуючи нові можливості для пацієнтів з меланомою, раком легенів і сечового міхура.
За прогнозами аналітиків Thomson Reuters, обсяг ринку подібних ліків у 2018 році сягне $15 млрд, а в недалекому майбутньому зросте до $50 млрд.
Штучний інтелект у Канаді почне вирощувати стовбурові клітини.
Японські фармакологи вирушать у космос розробляти препарати.