Нобелівську премію з медицини 2017 присудили за відкриття механізму біологічного годинника

226
pbs.twimg.com
Лауреатами стали Джеффрі С. Холл, Майкл Росбаш та Майкл У. Янг за дослідження молекулярних механізмів, що контролюють циркадний ритм

Сьогодні, 2 жовтня, Нобелівська асамблея в Каролінському інституті присудила Нобелівську премію в галузі медицини та фізіології Джеффрі С. Холу, Майклу Росбашу та Майклу У. Янгу за дослідження молекулярних механізмів, що контролюють циркадний ритм.

Вчені «змогли заглянути всередину нашого біологічного годинника та розкрити принцип його роботи. Їх відкриття пояснює, як рослини, тварини і люди адаптують свій біологічний ритм, щоб синхронізуватися з обертанням Землі», – йдеться в офіційному релізі асамблеї.

Дослідження на фруктових мушках дозволило виділити ген, який контролює нормальний щоденний біологічний ритм. Цей ген кодує білок, який накопичується в клітці протягом ночі, а потім руйнується за день. З дивовижною точністю наш внутрішній годинник адаптує людську фізіологію до різних фаз дня. Біологічний годинник регулює поведінку, рівень гормонів, сон, температуру тіла і обмін речовин. Саме з відкритим геном пов’язані тимчасові лаги після подорожі через кілька тимчасових поясів. Постійне розбалансування між способом життя людини і біологічним годинником призводить до підвищеного ризику різних захворювань.

Санітарний надзор США схвалив революційний гаджет для діабетіків

Нобелівські лауреати цього року зробили перший крок до премії ще в 1984 році, коли виділили періодичний ген – Джеффрі Хол і Майкл Росбаш в університеті Брандейса в Бостоні, а Майкл Янг в університеті Рокфеллера в Нью-Йорку.

Джеффрі К. Холл (1945, Нью-Йорк) отримав докторський ступінь в 1971 році в Вашингтонському університеті в Сіетлі, в 1971-1973 – доктор наук в Каліфорнійському технологічному інституті в Пасадені, в 1974 перейшов в університет Брандейса в Уолтхамі, з 2002 – в університеті штату Мен.

Майкл Росбаш (1944, Канзас-Сіті) отримав докторський ступінь в 1970 році в Масачусетському технологічному інституті в Кембриджі, в 1971-1973 – докторант Единбурзького університету в Шотландії, з 1974 – в університеті Брандейса в Уолтхемі, США.

Майкл У. Янг (1949, Майамі) отримав докторський ступінь в Техаському університеті в Остіні в 1975, в 1975-1977 – докторант Стенфордського університету в Пало-Альто, з 1978 – в Рокфелеровському університеті в Нью-Йорку.

 
Джерело: Nobelprize.org

Поділитися: