Нобелівську премію з хімії за 2017 рік присуджено за створення кріоелектронного мікроскопа

162
reuters.com
Лауреатами стали хіміки Жак Дюбоше (Швейцарія), Йоахим Франк (США) і Річард Хендерсон (Великобританія)

4 жовтня, в середу, Шведська королівська академія наук присудила Нобелівську премію з хімії за 2017 рік трьом науковцям: Жаку Дюбоше (Університет Лозанни, Швейцарія), Йоахиму Франку (Колумбійський університет, США) і Річарду Хендерсону (Інститут молекулярної біології Кембріджського університету, Великобританія) за створення методу кріоелектронної мікроскопії високого розділення для визначення структури молекул у розчині.

Завдяки цьому відкриттю «скоро ми отримаємо детальні зображення складних комплексних механізмів життя в атомному розділенні», наголошено в прес-релізі академії. Винайдений метод перемістив біохімію в нову еру – він спрощує і покращує візуалізацію біомолекул. Тепер дослідники можуть заморозити біомолекули в русі й візуалізувати багато процесів. Це створює ідеальні можливості як для базового розуміння хімії життя, так і для розробки фармацевтичних препаратів.

Уже вручено премії за 2017 рік з медицини і  фізіології

До свого головного відкриття науковці йшли із середини 1970-х. Майже через сорок років роботи над удосконаленням конструкції електронного мікроскопа в 2013 році вчені домоглися бажаного розділення зображення атомів і тепер можуть регулярно створювати тривимірні структури біомолекул.

Жаку Дюбоше 75 років, він почесний професор біофізики Університету Лозанни, Швейцарія. Йоахим Франк народився в Німеччині в 1940-му, сьогодні він професор біохімії, молекулярної біофізики та біологічних наук Колумбійського університету, Нью-Йорк, США. Річард Хендерсон в свої 72 роки керує програмою в Лабораторії молекулярної біології MRC Кембриджського університету, Великобританія.

 

Джерело: Nobelprize.org
Поділитися: