Нобелівську премію з фізики за 2018 рік присуджено за революцію в лазерній фізиці

1068
www.nobelprize.org
Лауреати – Артур Ешкін з оптичними пінцетами, Жерар Муру і Донна Стрікленд та їх високоінтенсивні ультракороткі оптичні імпульси

Королівська Шведська академія наук присудила Нобелівську премію з фізики за 2018 рік «за новаторські винаходи в галузі лазерної фізики» одразу двом революційним відкриттям.

Артур Ешкін отримав свою премію за оптичні пінцети та їх застосування в біологічних системах, а Жерар Муру і Донна Стрікленд – за метод генерації високоінтенсивних ультракоротких оптичних імпульсів.

Донна – третя жінка-фізик з Нобелем.

Про це повідомляється на сайті премії.

Від Ейнштейна до Ескобара: 5 серіалів про відомих людей

Обидва винаходи вивели лазерну фізику на революційно новий етап розвитку.
Використання мікрооб’єктів і надшвидких процесів, вдосконалені точні прилади відкривають нові сфери для досліджень і широкого застосування в промисловості та медицині.

Мрією Артура Ешкіна було зробити світлові пучки робочим інструментом – наприклад, для переміщення об’єктів. І він втілив цю мрію – створивши світлову хватку, відому як оптичний пінцет.

Оптичний пінцет Ешкіна захоплює частинки, атоми і молекули за допомогою «пальців» з лазерних пучків. З його допомогою можна досліджувати віруси, бактерії і живі клітини та здійснювати маніпуляції з ними, не пошкоджуючи. Ешкін фактично відкрив нову можливість для спостереження і контролю за біологічними механізмами.

Його відкриття втілило в життя ідеї наукових фантастів.

Світло стало інструментом, який повертає, ріже, відсуває або наближає об’єкти. У багатьох лабораторіях лазерні пінцети вже використовують для вивчення біологічних процесів у білках, молекулярних моторах, ДНК або для дослідження механізмів функціонування живої клітини.

Жерар Муру і Донна Стрікленд створили найкоротші та інтенсивні лазерні імпульси в історії людства.

Їхня методика відома як посилення імпульсів з лінійною частотною модуляцією (ЛЧМ, або CPA). У перекладі з мови фізики – вони беруть короткий лазерний імпульс, розтягують його в часі, підсилюють і знову стискають.

Надтонкі лазерні пучки дають змогу робити дуже тонкі розрізи або свердлити крихітні отвори в різних матеріалах, в тому числі й живій тканині. Щорічно завдяки цьому методу проводять мільйони операцій на очах.

Артуру Ешкіну 94 роки, він народився в Нью-Йорку, в 1952 році став доктором наук з прикладної фізики в Університеті Ітака, США.

Жерару Муру 76 років, він народився в Альбервіллі у Франції, в 1973 році отримав докторський ступінь.

Донна Стрікленд народилася в 1959 році в Гвельфі, Канада, в 1989 році отримала докторський ступінь з прикладної фізики в Університеті Рочестера, США.

Донна Стрікленд стала третьою в історії жінкою, яка отримала Нобелівську премію з фізики. Її попередниці – геніальна Марія Склодовська-Кюрі (1903) і Марія Гепперт-Майер (1963).

«Думаєте, це божевілля? Так воно і є!» – вигукнула Донна, дізнавшись про свою премію.

Нобелівська премія з фізики 2017 вручена першовідкривачам гравітаційних хвиль.

Нобелівську премію з медицини присуджено за новий підхід до лікування раку.

Поділитися: