Королівська Шведська академія наук присудила Нобелівську премію з фізики за 2018 рік «за новаторські винаходи в галузі лазерної фізики» одразу двом революційним відкриттям.
Артур Ешкін отримав свою премію за оптичні пінцети та їх застосування в біологічних системах, а Жерар Муру і Донна Стрікленд – за метод генерації високоінтенсивних ультракоротких оптичних імпульсів.
Донна – третя жінка-фізик з Нобелем.
Про це повідомляється на сайті премії.
Від Ейнштейна до Ескобара: 5 серіалів про відомих людей
Обидва винаходи вивели лазерну фізику на революційно новий етап розвитку.
Використання мікрооб’єктів і надшвидких процесів, вдосконалені точні прилади відкривають нові сфери для досліджень і широкого застосування в промисловості та медицині.
Мрією Артура Ешкіна було зробити світлові пучки робочим інструментом – наприклад, для переміщення об’єктів. І він втілив цю мрію – створивши світлову хватку, відому як оптичний пінцет.
Science fiction has become a reality. Optical tweezers make it possible to observe, turn, cut, push and pull with light. In many laboratories, laser tweezers are used to study biological processes, such as proteins, molecular motors, DNA or the inner life of cells.#NobelPrize pic.twitter.com/tWK55J4VcP
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 2 октября 2018 г.
Оптичний пінцет Ешкіна захоплює частинки, атоми і молекули за допомогою «пальців» з лазерних пучків. З його допомогою можна досліджувати віруси, бактерії і живі клітини та здійснювати маніпуляції з ними, не пошкоджуючи. Ешкін фактично відкрив нову можливість для спостереження і контролю за біологічними механізмами.
Його відкриття втілило в життя ідеї наукових фантастів.
Світло стало інструментом, який повертає, ріже, відсуває або наближає об’єкти. У багатьох лабораторіях лазерні пінцети вже використовують для вивчення біологічних процесів у білках, молекулярних моторах, ДНК або для дослідження механізмів функціонування живої клітини.
Жерар Муру і Донна Стрікленд створили найкоротші та інтенсивні лазерні імпульси в історії людства.
Їхня методика відома як посилення імпульсів з лінійною частотною модуляцією (ЛЧМ, або CPA). У перекладі з мови фізики – вони беруть короткий лазерний імпульс, розтягують його в часі, підсилюють і знову стискають.
Gérard Mourou and Donna Strickland – this year’s #NobelPrize recipients – paved the way towards the shortest and most intense laser pulses created by humankind. The technique they developed opened up new areas of research and led to broad industrial and medical applications. pic.twitter.com/KQYcbmW0tl
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 2 октября 2018 г.
Надтонкі лазерні пучки дають змогу робити дуже тонкі розрізи або свердлити крихітні отвори в різних матеріалах, в тому числі й живій тканині. Щорічно завдяки цьому методу проводять мільйони операцій на очах.
► Артуру Ешкіну 94 роки, він народився в Нью-Йорку, в 1952 році став доктором наук з прикладної фізики в Університеті Ітака, США.
► Жерару Муру 76 років, він народився в Альбервіллі у Франції, в 1973 році отримав докторський ступінь.
► Донна Стрікленд народилася в 1959 році в Гвельфі, Канада, в 1989 році отримала докторський ступінь з прикладної фізики в Університеті Рочестера, США.
Донна Стрікленд стала третьою в історії жінкою, яка отримала Нобелівську премію з фізики. Її попередниці – геніальна Марія Склодовська-Кюрі (1903) і Марія Гепперт-Майер (1963).
«Думаєте, це божевілля? Так воно і є!» – вигукнула Донна, дізнавшись про свою премію.
Нобелівська премія з фізики 2017 вручена першовідкривачам гравітаційних хвиль.
Нобелівську премію з медицини присуджено за новий підхід до лікування раку.