Нобелівська премія з фізики 2017 вручена першовідкривачам гравітаційних хвиль

244
pbs.twimg.com
Фізики з США Райнер Вайс, Барі Бериш та Кіп Торн зробили вирішальний внесок у LIGO-детектор і дослідження гравітаційних хвиль

У вівторок, 3 жовтня, Королівська Шведська академія наук вручила Нобелівську премію з фізики за 2017 рік Райнеру Вайсу, Барі С. Беришу і Кіпу С. Торну за вирішальний внесок у дослідження і виявлення гравітаційних хвиль за допомогою LIGO/VIRGO-детектора.

Про це оголосив генеральний секретар академії Геран К. Ханссон після засідання академії.

LIGO, або Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, (лазерно-інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія) – це спільний проект, завдання якого – експериментальне виявлення гравітаційних хвиль. Учасниками проекту вартістю понад $365 млн є понад тисячу дослідників з двох десятків країн.

pbs.twimg.com

Гравітаційні хвилі Всесвіту, які Альберт Ейнштейн передбачив ще сто років тому, були вперше зафіксовані 14 вересня 2015 року. Після зіткнення двох чорних дір і до моменту, коли їх виявили учасники LIGO, вони подолали 1,3 млрд світлових років (і рівно стільки ж земних).

«Хоча отриманий сигнал був надзвичайно слабким, він означав революцію в астрофізиці. Гравітаційні хвилі – це абсолютно новий шлях дослідження найзагадковіших явищ космосу і – разом з тим – нове випробування для меж нашого пізнання», – йдеться в прес-релізі Королівської академії.

Нобелівський лауреат 2017 року 85-річний Райнер Вайс родом з Німеччини, він професор фізики Масачусетського технологічного інституту. Барі С. Беріш (штат Омаха) в 81 рік займається астрофізикою в університеті Лінда. Кіпу С. Торну, професору фізики Каліфорнійського технологічного інституту, 77 років.

Нагадаємо, вчора, 2 жовтня, лауреатами Нобелівської премії з медицини та фізіології стали Джеффрі С. Холл, Майкл Росбаш і Майкл У. Янг (США) за дослідження молекулярних механізмів «біологічного годинника».

 

Джерело: Nobelprize.org
Поділитися: