Нещастя в поміч: як перетворити проблеми на можливості

265
Shutterstock
5 простих способів змусити життєві негаразди працювати на вас

Будь-яку проблему можна зробити частиною її ж рішення, впевнені професор економіки Стівен Левітт та журналіст Стівен Дабнер. Щоб змусити життєві труднощі працювати на себе, та навчитися отримувати від них вигоду, Левітт і Дабнер рекомендують почати думати як фрік.

Левітт і Дабнер – автори трьох гучних книг: «Фрікономіка», «Суперфрікономіка» та «Фрікомислення». Вони вважають, що в сучасному світі, який швидко змінюється, потрібно не спиратися на думку більшості, а шукати максимально нестандартні виходи із ситуацій. Саме така позиція допоможе досягти успіху.

«Фрікомислення» – це пошук реальних рішень у складних ситуаціях

Сьогодні популярними є курси на кшталт «Як розвинути креативність шляхом спроби віднайти спільне між вороною та столом». Але на відміну від абстрактної креативності «фрікомислення» – це пошук реальних рішень у складних ситуаціях.

Отже як навчитися «думати як фрік»? На думку Левітта і Дабнера, фрікомислення – це ефективне мислення, яке видається «неправильним» більшості людей.

Правила фріка

1

Подумайте як слід

Щоби побачити проблему під іншим кутом, потрібно як слід подумати. Автори цитують Бернарда Шоу, який хизувався, що думає кілька разів на тиждень на відміну від більшості людей, які не думають майже ніколи.

2

Не йдіть разом зі «стадом»

Люди часто ухвалюють очевидні та типові рішення – ті, які вже хтось приймав раніше. Але Левітт та Дебнер пояснюють у своїх книгах, що дуже часто суспільна думка є помилковою.

3

Орієнтуйтеся на факти

Під час ухвалення рішень треба орієнтуватися на факти, а не на своє уявлення про те, як правильно. Ваша думка також може бути помилковою, як і думка широкого загалу людей. Також, щоби вирішити проблему, її варто «подрібнити» на частки та ретельно вивчити.

4

З’ясуйте істинні мотиви

Намагатися з’ясувати істинні мотиви людей. Люди часто поводяться тим чи іншим чином не тому, що це правильно. Наприклад, більшість з нас ніколи не зізнається, що чогось не знає, через те, що ми боїмося здатися некомпетентними. Тому варто звертати увагу на те, що людей непокоїть по-справжньому – зокрема як вони реагують на рішення, які ви пропонуєте. Будьте спостережливими.

5

Не бійтеся здатись цинічним

Не боятися видатися цинічним, але при цьому ставитися до людей із повагою. Мораль – одне із суспільних уявлень про те, «як правильно», але вона змінювалася протягом століть. За найближчого розгляду багато моральних перешкод виявляються надуманими.

Йти проти думки більшості важко, але воно того варте. Shutterstock

Може здатися, що ці поради банальні, майже як мотиваційні цитати на картинках, якими расніє Інтернет. Однак вони дійсно працюють.

Нещастя допомогло

Українець Дмитро Шерембей, який зробив у молодості достатньо помилок, захворів на три смертельні хвороби одночасно. Більшість оформили б інвалідність, тихо згасали, та періодично скаржилися б на систему. Але він обернув цю проблему на перевагу. Шерембей очолив благодійну організацію «Всеукраїнська мережа  ЛЖВ», яка бореться за права пацієнтів. І отримав ще чималі бонуси – соціальний статус, повагу та радість від того, що він допомагає іншим.

Український айтішник Алекс Нескін дуже любив свою собаку, але не міг приділяти їй достатньо часу. Тварина з нудьги псувала меблі в орендованій квартирі. Нескін не став замикати чотирилапого друга у ванній кімнаті. Замість цього він та його друзі Ярослав Ажнюк та Андрій Клен розробили пристрій PetCube, який дозволяє грати з домашніми тваринками на відстані, телефонувати їм та спостерігати за допомогою смартфона.

Треба мати неабияку мужність, щоб йти всупереч загальній думці та відстоювати свої ідеї

Відтепер голлівудська зірка Емма Вотсон із захопленням розповідає, що PetCube змінює життя, і що вона не може без нього обійтися. Прилад отримує міжнародні нагороди поруч із AppleWatch та продається в кожному американському супермаркеті.

Правила «думай як фрик» здаються дуже простими, але насправді треба мати неабияку мужність та силу духу, щоб визнавати свої помилки, відшукувати істину, йти всупереч загальній думці та відстоювати свої ідеї. Левітт та Дабнер попереджають: доведеться боротися з осудом людей, тому що суспільство буде, в кращому випадку, сміятися, а в гіршому – засуджувати тебе.

Але бонуси очевидні. Отже час стригти купони, поки всі не навчилися думати як фрики.

Поділитися: