Небезпечний гормон: як перепрацювання впливає на організм людини

12818
Shutterstock
Перепрацьовують не тільки ті, хто перебуває в офісі по 60 годин на тиждень

Постійні понаднормові, «вічний» дедлайн, нічні зміни та багато інших супутників ненормованого робочого графіка мають згубний вплив на людський організм. Щоб «перепрацьовувати», не обов’язково проводити в офісі по 50-60 годин на тиждень. Якщо ви відповідаєте на листи електронної пошти в ліжку або обговорюєте робочі питання в громадському транспорті, на пікніку або навіть приймаючи ванну, ця стаття – для вас. K.Fund Media з’ясовував, чим саме переробітки загрожують вашому здоров’ю і які зміни при цьому відбуваються в організмі людини.

Витривалість високо цінується в діловому середовищі. Біологічну сторону питання регулююють нервова та ендокринна системи. Не будемо занурюватись у нетрі, а розповімо про два важливих гормони.

«Втому від занадто інтенсивної праці, зокрема – розумової, можна порівняти зі стресом, викликаним іншими факторами. Якщо дія стресу є одноразовою – виробляється адреналін. А ось у разі постійного впливу негативного фактора організм у відповідь починає виробляти вже інший гормон – кортизол», – розповідає кандидат біологічних наук Ольга Маслова.

У здорових дозах кортизол сприяє появі у людини енергії для роботи протягом дня.

А хронічно висока концентрація кортизолу в організмі призводять до постійного стану незадоволеності життям, ангедонії, зміни апетиту, метаболічних порушень і підвищеного ризику серцево-судинних захворювань.

Зайва вага, зниження лібідо, постійно поганий настрій і нав’язливі думки, зниження захисних сил організму – все це побічні ефекти надмірного рівня кортизолу.

Організм еволюційно пристосований до ситуацій, у котрих потрібні чіткі рішення в формі відповіді на стрес: «бігти – битися – завмерти», розповідає Ольга Маслова.

«Часто робочі моменти, робота в офісі, тим більше – в оупен-спейсі не дає можливості відреагувати на подразник повноцінно – ми не можемо просто втекти з роботи, побити директора, або прикинутися мертвим на зборах. Тому втома, злість, нереалізованість накопичуються та роз’їдають нас вже на фізичному рівні», – зазначає біолог.

Загалом, поки стрес тримає людину в «адреналіновій» фазі, це мобілізує організм

Але як тільки перемагає хронічна «кортизолова» фаза – починається період виснаження і накопичення втоми. Для різних людей поріг цих станів може відрізнятися. У когось раніше, у когось пізніше – але від постійного стресу надлишковий кортизол виробляється у всіх.

Переробітки vs трудоголізм

Згідно з дослідженням Harvard Business Review 2010 року в одній з фінансових консалтингових компаній, трудоголіки більше страждають від наслідків перепрацювання, ніж ті, хто вміє «вимикатися». 763 працівники заповнювали анкети, а потім записалися на медичне дослідження.

Трудоголіки постійно залишаються в стані стресу.
Трудоголіки постійно залишаються в стані стресу. Shutterstock

З’ясувалося, що незалежно від кількості робочих годин трудоголіки більше скаржилися на здоров’я.

Вони також продемонстрували велику потребу у відпочинку, дещо частіші порушення сну, високий ступінь емоційного виснаження та депресії. Співробітники, які працювали понаднормово, але не схильні до трудоголізму, на здоров’я скаржилися менше. Трудоголіки не можуть «вимкнутися» з роботи, і з цієї причини постійно залишаються в стані стресу.

Коли стрес зашкалює, проблеми на роботі поступово переходять в особисті проблеми і в проблеми зі здоров'ям

«Як з цим жити далі? По-перше, потрібно сказати собі «стоп». Переглянути дедлайни та план. Якщо гарячка відбувається на роботі весь час – по можливості переглянути підхід і терміни. По-друге, подивитися, що і кому можна делегувати. Зробити це. По-третє, просто сьогодні піти з роботи вчасно і піти в спортзал. Там і голова свіжішою стане і буде час на осмислення», – рекомендує HR компанії Admixer Technologies Вікторія Павліченко.

Найефективніший метод боротьби з постійним стресом через переробітки – це вихід зі стресового середовища. Іноді це означає зміну місця роботи.

Кращий метод боротьби зі стресом - це догляд зі стресової середовища.
Найкращий метод боротьби зі стресом – це вихід зі стресового середовища. Shutterstock

«Важливо розуміти свої життєві пріоритети: або спалити мости і знайти нову роботу, або померти. Тут уже кожен вибирає сам», – говорить Павліченко.

Поділитися:
UKRAINE OPEN FOR BUSINESS
UKRAINE OPEN FOR BUSINESS