Кортизол озброєний: як перепрацювання впливає на здоров’я

16416
Shutterstock
Перепрацьовують не тільки ті, хто перебуває в офісі по 60 годин на тиждень

Понаднормова робота, 12-годинні зміни і багато інших супутники ненормованого робочого графіка в прямому сенсі гублять організм. При цьому не обов’язково сидіти в офісі цілодобово. Якщо ви відповідаєте на листи електронної пошти перед сном або обговорюєте роботу на пікніку або навіть приймаючи ванну, ви вже переробляє. K.Fund Media з’ясовував, чому саме такий підхід загрожує вашому здоров’ю і які зміни при цьому відбуваються в організмі людини.

«Втому від занадто інтенсивної праці, зокрема – розумової, можна порівняти зі стресом, викликаним іншими факторами. Якщо дія стресу є одноразовою – виробляється адреналін. А ось у разі постійного впливу негативного фактора організм у відповідь починає виробляти вже інший гормон – кортизол», – розповідає кандидат біологічних наук Ольга Маслова.

У здорових дозах кортизол сприяє появі у людини енергії для роботи протягом дня.

А хронічно висока концентрація кортизолу в організмі призводять до постійного стану незадоволеності життям, ангедонії, зміни апетиту, метаболічних порушень і підвищеного ризику серцево-судинних захворювань.

Зайва вага, зниження лібідо, постійно поганий настрій і нав’язливі думки, зниження захисних сил організму – все це побічні ефекти надмірного рівня кортизолу.

Організм еволюційно пристосований до ситуацій, у котрих потрібні чіткі рішення в формі відповіді на стрес: «бігти – битися – завмерти», розповідає Ольга Маслова.

«Часто робочі моменти, робота в офісі, тим більше – в оупен-спейсі не дає можливості відреагувати на подразник повноцінно – ми не можемо просто втекти з роботи, побити директора, або прикинутися мертвим на зборах. Тому втома, злість, нереалізованість накопичуються та роз’їдають нас вже на фізичному рівні», – зазначає біолог.

Загалом, поки стрес тримає людину в «адреналіновій» фазі, це мобілізує організм

Але як тільки перемагає хронічна «кортизолова» фаза – починається період виснаження і накопичення втоми. Для різних людей поріг цих станів може відрізнятися. У когось раніше, у когось пізніше – але від постійного стресу надлишковий кортизол виробляється у всіх.

Переробітки vs трудоголізм

Згідно з дослідженням Harvard Business Review 2010 року в одній з фінансових консалтингових компаній, трудоголіки більше страждають від наслідків перепрацювання, ніж ті, хто вміє «вимикатися». 763 працівники заповнювали анкети, а потім записалися на медичне дослідження.

Трудоголіки постійно залишаються в стані стресу.
Трудоголіки постійно залишаються в стані стресу. Shutterstock

З’ясувалося, що незалежно від кількості робочих годин трудоголіки більше скаржилися на здоров’я.

Вони також продемонстрували велику потребу у відпочинку, дещо частіші порушення сну, високий ступінь емоційного виснаження та депресії. Співробітники, які працювали понаднормово, але не схильні до трудоголізму, на здоров’я скаржилися менше. Трудоголіки не можуть «вимкнутися» з роботи, і з цієї причини постійно залишаються в стані стресу.

Коли стрес зашкалює, проблеми на роботі поступово переходять в особисті проблеми і в проблеми зі здоров'ям

«Як з цим жити далі? По-перше, потрібно сказати собі «стоп». Переглянути дедлайни та план. Якщо гарячка відбувається на роботі весь час – по можливості переглянути підхід і терміни. По-друге, подивитися, що і кому можна делегувати. Зробити це. По-третє, просто сьогодні піти з роботи вчасно і піти в спортзал. Там і голова свіжішою стане і буде час на осмислення», – рекомендує HR компанії Admixer Technologies Вікторія Павліченко.

Найефективніший метод боротьби з постійним стресом через переробітки – це вихід зі стресового середовища. Іноді це означає зміну місця роботи.

Кращий метод боротьби зі стресом - це догляд зі стресової середовища.
Найкращий метод боротьби зі стресом – це вихід зі стресового середовища. Shutterstock

«Важливо розуміти свої життєві пріоритети: або спалити мости і знайти нову роботу, або померти. Тут уже кожен вибирає сам», – говорить Павліченко.

Поділитися: