Небезпечні зв’язки: як дружба з босом може завдати вам шкоди

192
Shutterstock
Не поспішайте радіти приятелюванню з начальством – ніжні стосунки із шефом до добра не доведуть

Кожному із нас доводилося бодай раз бачити, як бос заводить собі в колективі улюбленця. Щасливчик віднімає всю увагу керівника, а решта співробітників у підсумку почуваються пригніченими та обділеними. Однак іронія полягає в тому, що «посада» улюбленця може принести привілейованому колезі серйозні неприємності.

Звісно ж, це приємно, коли вашу працю цінують та приділяють вам більше уваги, аніж іншим, проте за статус обраного доводиться розраховуватися

Через вашу близькість до начальства на вас почнуть ображатися колеги. Вони можуть вирішити, що ви доносите босу про все, що відбувається в офісі, або пхаєте носа до чужих справ. Вам перестануть довіряти.

Якщо ви занадто зблизитеся зі своїм босом, ваша об’єктивність та здатність мислити автономно послабляться. Ви ризикуєте опинитися у ситуації так званого групового мислення – із тією лише різницею, що група складатиметься лише із вас із шефом.

Рано чи пізно ви втратите свій особливий статус

На жаль, це навряд чи позитивно вплине на спільні рішення. Але у падінні ефективності звинуватять не керівника, а саме улюбленця

Рано чи пізно ви втратите свій особливий статус. Адже керівники, що схильні заводити фаворитів, часто міняють симпатії. Якими б не були ваші нинішні привілеї, майте на увазі, що бос – не ваш друг. Сьогоднішній зірковий улюбленець припинить ним бути, коли його змінить наступна зірка.

Ви ризикуєте пустити під укіс професійний розвиток. Наприклад, якщо бос дає забагато завдань, не залишаючи часу на вашу власну роботу. Також це може відбутися, якщо колеги намагаються використовувати вас як канал передачі своїх побажань та питань до керівництва. Більше того, колеги припинять вас сприймати як самостійну людину, а вважатимуть лише «додатком» до шефа.

Shutterstock

Не варто розраховувати на те, що проблема зникне сама по собі. Приготуйтеся захищати свою репутацію та кар’єру. Ось три тактики, які допоможуть вам витримати період перебування у центрі уваги боса.

1

Ніколи не перебільшуйте своєї ролі

Зберігайте позицію командного гравця: не поводьтеся так, ніби ви посланець боса. Не діліться конфіденційною інформацією, яку ви раптом дізналися від керівництва. Уникайте подібного витоку інформації як в адресу команди, так і у бік боса.

2

Зберігайте свою об’єктивність

Намагайтеся позбавитись надмірного захоплення керівництвом, а також спілкуйтеся із іншими виконавчими особами в компанії – вони, крім усього іншого, можуть поділитися своїми знаннями та досвідом.

3

Обстоюйте свої кар’єрні можливості

Шукайте нових можливостей – намагайтеся розвивати свої стосунки із іншими керівниками компанії. Надмірна близькість до боса завжди є ризикованою, адже ситуація може швидко та кардинально змінитися – від теплоти та приязні до холоду та віддаленості. Крім того, якщо до вас ставляться як до власності, то інші керівники можуть подумати, що ви не розглядаєте можливостей зростання. І вашу кандидатуру просто не врахують, якщо з’явиться більш вигідна посада в компанії чи новий проект.

Shutterstock

Однак іноді бос може і не послаблювати хватки. Залежно від того, наскільки домінантним є ваш начальник, всі ці три стратегії можуть спрацювати не одразу. Якщо ви будете змушені виконувати роль дівчинки чи хлопчика на побігеньках, то, можливо, настав час пошуку кращих можливостей, які дозволили би вам діяти більш незалежно та досягати успіху самостійно. Але перш, ніж робити різкі рухи, поговоріть із попередніми улюбленцями шефа – тими з них, кому ви довіряєте і хто зможе поділитися досвідом.

Віктор Шолошенко Екс-директор з маркетингу мережі магазинів «Цитрус»

У моєму розумінні улюбленець – це людина, які все сходить з рук. Таких у мене не було. Були ті, кого я виділяв з колективу, але тільки за результатами їх роботи. До такого співробітника застосовувались ті самі покарання та заохочування. Але є й інший момент. Перехід тонкої межі від робочих до дружніх відносин. У мене був досвід, коли я хотів збудувати дружню команду. Це вилилося у колапс. Тому що всі мої дії як керівника – постановка задачі, розбір помилок, похвала – сприймались вже не як робочий момент, а на особистому рівні. Цю проблему я вирішив просто. До всіх почав звертатися на «ви». Ситуація змінилася докорінно.

 


Максим Громадцов Генеральний директор девелоперської компанії «Еста Холдинг» (у власності – БЦ «Леонардо», ЦУМ)

Улюбленців не маю. Є люди, яких я виділяю за професійними якостями – більше віддаються роботі, їхні результати кращі, ніж у решти. Зрозуміло, в колективі таку людину неполюбляють, починають обговорювати. Щоб уникнути цього, намагюсь не давати формальних приводів. Наприклад, не виділяти її при всіх. Пояснювати важливість цього співробітника на загальних зборах або говорити з тими, до кого в колективі прислухаються. Але з досвіду можу сказати, що ці методи все одно не допомагають.


За матеріалами HBR

Поділитися: