Тролінг у небі: як Бренсон побудував авіакомпанію з грайливим іміджем

220
virgin.com
Та продав 49% її акцій майже за $1 млрд

Існує безліч версій, чому Річард Бренсон вирішив створити авіакомпанію. Найромантичніша свідчить, що мільйонер не зміг долетіти на побачення до жінки. Літак недобрав пасажирів і рейс скасували.

Після нетривалих роздумів Річард орендував літак, написав крейдою жартівливу назву авіакомпанії, ціну в $40 за переліт, обійшов пасажирів в аеропорті та заповнив свій рейс.

У своїй кнізі Losing my virginity Бренсон пише, що стати інвестором авіакомпанії йому запропонувал  у 1984 гоку молодий американський адвокат Редольф Філдз.

virgin.com

Після банкрутства авіакомпанії сера Фредді Лейкера двома роками раніше прибутковий трансатлантичний маршрут Лондон – Нью-Йорк звільнився. І хоча у групи Virgin на той момент не було досвіду управління в авіабізнесі, Річард швидко підхопив ідею.

Його відмовляли всі: друзі, близькі, партнери по бізнесу. Бренсон нікого не слухав.

£ 3 млн та уживаний літак

Служба цивільної авіації (Civil Aviation Authority, САА) погодилася видати ліцензію на польоти новій авіакомпанії лише за умови виконання певних зобов’язань.

Регулятор зажадав від авіакомпанії наявності £ 3 млн операційного капіталу. Також САА поставила вимогою присутність свого представника під час тестового польоту. У такий спосіб вони хотіли переконатися у технічній надійності судна.

Це була невеличка перемога

Але без літака вона нічого не була варта.

Але давати у лізинг літак новій авіакомпанії, що фігурувала лише на папері, ніхто не хотів. Давався взнаки ще й вибуховий характер Рендольфа Філдза, через який ключові особи, відповідальні за продажі на міжнародних ринках, почали відмовлятися від співпраці.

Після тривалих переговорів корпорація Boeing Company надала у лізинг літак Boeing 747, який раніше був у вжитку. Гроші на оренду взяли в кредит у Coutts Bank  під гарантії Virgin Group.

І у червні 1984 року нова авіакомпанія була готова здійснити свій перший політ.

Пожежа в польоті

Перший рейс запланували буквально на наступний день після тестового польоту. Бренсон був упевнений у позитивному результаті, але сталося непередбачуване. Кілька птахів потрапили в один із двигунів, і він вибухнув. Новий двигун потрібно було знайти майже за ніч. Двигун придбали за £600 тис.

virgin.com

22 червня 1984 року Virgin Atlantic здійснила перший політ. На борту літака «Maiden Voyager» із Ґетвіка до Ньюарка був сам Бренсон, його друзі та представники ЗМІ.

Авіакомпанія стала прибутковою першого ж року.

Кампанія брудних витівок

British Airways спочатку не помічала нового гравця. Але стрімкий успіх Virgin Atlantic підштовхнув британського перевізника до дій, які пізніше ЗМІ назвуть «кампанією брудних витівок». British Airways робила багато чого, аби зіпсувати репутації і Virgin Atlantic, і її власника.

1991 року Бренсон був присутнім на рейсі, який повертав британських полонених з Іраку. PR-директор British Airways Девід Бернсайд (David Burnside) у статті звинуватив Бренсона у самопіарі на війні. Мільйонер подав позов про наклеп і British Airways були змушені піти на замирення. Вони сплатили £500 тис.  особисто Бренсону та £110 тис.  – Virgin Airlines.

Але протистояння між конкурентами не скінчилося. British Airways були власниками майже 30% відомого атракціону London Eye (оглядове колесо) та планували стати титульним спонсором.

 

raconteur.net

«Мене розбудили о 5:30 ранку та сказали, що у них технічні проблеми. Вони не можуть встановити атракціон вертикально. Там зібралася уся світова преса, потрібно, щоб їм було на що подивитися», – розповів пізніше Бренсон виданню The Guardian.

Він орендував дирижабль та розмістив на ньому гасло «Вони не можуть його підняти». Увага ЗМІ була забезпечена.

Мільйон, мільйон, мільйон…пасажирів

Virgin Atlantic постійно прагне бути у близьких взаєминах зі своїми клієнтами.  Сам Річард постійно користується літаками своєї авіакомпанії та кожного разу спілкується із пасажирами.

Одного разу, програвши парі малайзійському бізнесмену Тоні Фернандесу, Бренсон нафарбував губи, поголив ноги, вбрався у форму стюардеси Air Asia та шість годин обслуговував пасажирів рейсу з Австралії до Малайзії.

На презентації лайнера Lady in Red Бренсон облив шампанським принцесу Діану. У відповідь вона усміхалася та позувала для фотографій! Нічого дивного: родини дружили і Діана з маленькими принцами гостювала на персональному острові Бренсона. «Діставалося» від ексцентричного мільйонера і зіркам шоу-бізнесу. Наприклад, Памелу Андерсон він перевернув догори дригом та випадково роздягнув майже догола під час реклами на літаку Virgin Atlantic.

Грайливий імідж авіакомпанії приніс плоди. 1999 року Бренсон продав 49% Virgin Atlantic за більше £600 млн (приблизно $1 млрд)  азійському перевізнику Singapore Airlines, а Virgin America була викуплена Alaska Airlines.

Джерело: virgin.com

2008 року авіакомпанія Бренсона запустила перший у світі комерційний рейс на біопаливі (Лондон – Амстердам). Virgin Atlantic обслуговує мільйони пасажирів з усього світу.

 

За материалами The Guardian, BBC, vc.ru, Losing my virginity
Поділитися: