Не в грошах справа: «Чому ми працюємо» Баррі Шварца

1700
Shutterstock
Будь-яка робота може бути в радість – потрібен лише правильний підхід

Майже 90% людей у світі незадоволені роботою. Вони вважають себе відірваними від своєї діяльності, тому, по суті, марнують половину життя на нудні справи. Такі дані опублікували в Інституті Геллапа – американській організації з дослідження громадської думки. Соціологи опитали 230 тис. працівників зі 142 країн світу. Виявилось, що лише 13% учасників дослідження ходять на роботу із задоволенням, інші ж від самого ранку чекають закінчення робочого дня.

Баррі Шварц, професор психології у Свартморському коледжі, що у Пенсільванії (США), вивчав, що насправді цінують люди в своїй роботі, яке значення вона відіграє в їхньому житті та чому важливо відчувати залученість у свою діяльність. Результатом цього дослідження стала його книга «Чому ми працюємо» (Why We Work). Її український переклад вийшов 2018 року у видавництві «Віват».


Гроші нічого не вирішують

Існує думка: якщо в людини вже є одна причина робити щось добре (наприклад, бажання досягнути успіху у своїй діяльності) і ви запропонуєте їй ще одну причину (фінансове заохочення), то її мотивація і зацікавлення в роботі тільки зростуть. Це не зовсім так, пише Шварц. Психологи і економісти вивчили це начебто логічне припущення і дійшли висновку, що воно хибне.

Коли співробітники й так добре працюють, то додаткова матеріальна винагорода може знизити їхню мотивацію.

Баррі Шварц
Баррі Шварц. ted.com

Економіст Бруно Фрей називає таке явище «витісненням мотивації», а психологи Едвард Дісі, Річард Раян та Марк Леппер пояснюють це тим, що «стороння» мотивація на кшталт гонитви за грошима, руйнує «справжню» мотивацію.

Ось яскравий приклад, що підтверджує їхню думку. Один ізраїльський дитячий садок спіткала проблема: батьки масово почали запізнюватись і забирати своїх дітей вже після зачинення. Їх благали не робити так – співробітники також хочуть відпочивати. Але це не діяло. Тоді адміністрація запровадила штрафи за запізнення. Результат всіх приголомшив: кількість запізнень навпаки зросла! Якщо раніше спізнювалися близько 25% батьків, то після запровадження штрафів ця цифра злетіла до 33%. Чому так вийшло? Багато батьків почали сприймати штраф як ціну за своє запізнення.

Три ефективних способи мотивації співробітників

«Штрафи деморалізували дії, що їх раніше визначали в контексті моралі, – пояснює Баррі Шварц. – Саме в такий спосіб загалом діють матеріальні заохочення. Вони здатні замінити для людини питання «Я чиню добре чи погано?» на інше: «Чи це вартує такої ціни?».

Більше різноманітності

«Навряд чи зарплатня може компенсувати час, витрачений на одноманітну і беззмістовну роботу, – пише Шварц. – Імовірніше, такі працівники просто миряться з обставинами й усе життя сприймають свою роботу не інакше як нудну рутину».

То що ж має значення? Баррі Шварц запевняє, що будь-яка робота може бути в радість, якщо її правильно організувати. Якщо ваша діяльність буде різноманітною, з різними рівнями складності, не обмежуватиме можливостей для розвитку та вдосконалення навичок, то й задоволення від неї буде набагато більшим.

Toyota – компанія, де співробітники задоволені роботою
Toyota – компанія, де співробітники задоволені роботою. The Happy Manifesto

Наприклад, робота перукаря: вона більше не здаватиметься рутинною, якщо працівник усвідомить, що найважливіше в цій справі – вміння успішно взаємодіяти з клієнтами, розуміти, чого вони хочуть, та бути готовим дати слушну пораду.

Найкращим прикладом організації, де працівники задоволені своєю діяльністю, автор називає компанію Toyota

Там розробили систему виробництва, що дає співробітникам набагато більше самостійності та пропонує різноманітніші завдання, ніж звичайна конвеєрна лінія. В результаті отримали збільшення продуктивності та якості, до того ж вдалося зменшити витрати на оплату робочої сили майже вдвічі.

Тож поряд з матеріальним заохоченням, успішні компанії створюють умови, завдяки яким люди на роботі відчувають радість, займаючись своєю справою:
➔  гарантують високий рівень безпеки на робочому місці;
➔  дають працівникам достатню самостійність та свободу дій;
➔  платять вищу за ринкову зарплатню, чим показують, що цінують свою команду;
➔  регулярно проводять навчання для співробітників;
➔  відзначають рівень продуктивності підлеглих, але не перехвалюють їх;
➔  надають великого значення місії компанії та постійно наголошують на цьому.

Поділитися: