Не такі, як всі: 6 підходів до створення нестандартних ідей всередині компанії

Команда
Навіщо і як розвивати креативність в команді

Стандартні бізнес-підходи більше не приносять вражаючих результатів, а дозволяють лише тимчасово залишатися на плаву. Використання працюючих, але заяложених ідей вже не вражає наявних клієнтів і не допомагає знаходити нових. Щоб не губитися в інформаційному шумі, бізнес має виділятися.

Один зі способів – бути креативним

Креативні команди швидше й ефективніше вирішують проблеми, що виникають, і першими приносять на ринок інновації. Робота в креативних командах одночасно розвиває і приносить задоволення. Абрахам Маслоу вважав, що креативність – риса, притаманна кожній людині від народження, але ми втрачаємо її під впливом зовнішнього середовища. Як повернути її?

Що допоможе розвинути креатив

1. Проведення brainstorm сесій (мозкових штурмів) з питань, які не є основною компетенцією для більшості учасників. Група генерує абсолютно нові, нестандартні ідеї. В таких умовах людина, відповідальна за будь-який процес, відчуває конкуренцію, починає мислити ширше, нестандартно. Хоча нерідко вона може почати захищатися, аргументуючи це тим, що «не спрацює», що «ми вже це пробували». Важливо «на березі» домовитися про відсутність критики й фіксувати всі ідеї.

2. Корисним є benchmarking (бенчмаркінг) – збір та обробка даних на потрібну тему на ринку. Варто пам’ятати, що креативність потребує сировини. Корисно збільшити обсяг і різноманітність інформації, з якою ви стикаєтеся. Тут корисний як детальний огляд конкурентів на своєму ринку, так і пошук інформації на зарубіжних, суміжних ринках. Навіть просто подорожі! Спільний аналіз такої інформації призводить до бажання креативно використовувати чужий досвід на користь свого продукту. За словами Стіва Джобса, креативність – це лише уміння скомбінувати різні речі.

3. Масштабні перспективи для проекту. Окресліть разом довші й більш вражаючі завдання, щоб стимулювати творчий потенціал команди. Перспективи надихають, пробуджують креативність, прибирають страхи і побоювання. Творець e-commerce імперії Джек Ма, в минулому китайський вчитель англійської мови, з першого дня заснування компанії говорив, що будує бізнес, який буде жити 101 рік.

4. Метод «якби ми не мали обмежень». Цей підхід дозволяє командам забути про наявні складнощі й сфокусуватися на ідеальному результаті. Поміркувавши в такому ракурсі, команда починає шукати шляхи до ідеального варіанту, придумуючи сценарії боротьби з перешкодами.

5. Настільні ігри, командні змагання. Гра включає уяву, особливо якщо тематика – далека від рутинних завдань. Сформуйте зі своїх колег кілька команд, дайте їм можливість позмагатися у вирішенні однакового завдання, а потім урочисто вручіть приз переможцям. Такій підхід серйозно використовують гравці ІТ-ринку. Великі компанії (Apple, Google) формують кілька команд, що конкурують, і які вирішують одну й ту ж задачу. Так, це неефективно використовувані ресурси. Але виграє якість – є можливість обрати найліпше рішення.

6. Окремий час і місце для креативного процесу. Найліпше креативити в незвичному для вас місці і в спеціально виділений для цього час. Наш мозок налаштований таким чином, що для вирішення більшості завдань спочатку шукає найбільш шаблонний шлях. Щоб включити креативність, потрібно змусити мозок відмовитися від тривіальних рішень, що лежать на поверхні, і «зазирнути глибше». Як казав Ніцше, всі великі художники і мислителі – великі трудівники.

Розривайте шаблони й експериментуйте, не забувайте регулярно заохочувати команду за нестандартні ідеї та втілювати їх!

Поділитися: