На радість: нащо ми робимо подарунки

311
Shutterstock
Чого люди насправді хочуть, обмінюючись презентами

Кожна людина прагне вибудовувати соціальні зв’язки. Один із способів – це дарувати подарунки. Яка природа цього бажання і що таке подарунок насправді, розповів Сергій Данилов, нейрофізіолог, кандидат біологічних наук, співзасновник науково-дослідної лабораторії та платформи Beehiveor.

Своя сорочка ближча до тіла

До формування вроджених основ моральної поведінки, зокрема бажання чимось поділитися, є два підходи.

Перший ґрунтується на теорії родинного відбору Вільяма Гамільтона. Відповідно до неї, альтруїзм формується в першу чергу для збереження роду і для поширення споріднених генів. Нам вигідно бути альтруїстом до своїх дітей, онуків і так далі.

На початку відносин вибирати подарунки легко. Shutterstock

Приклад, під час шлюбних ігор чомги (водні птахи), в залежності від виду, обмінюються водоростями або ж самець дарує самці рибу. При цьому розмір риби має значення. Якщо вона занадто маленька або надто велика – самця буде відкинуто.

Лайфхак:
– Жінці не так небезпечно подарувати невдалий подарунок, ніж чоловікові. Тому що після утворення пари жінка буде більше витрачати зусиль на підтримку соціальних відносин.
– Чим довше живеш з людиною, тим важче один одному вибрати подарунок. Логіка проста, пара довго живе разом виключно для забезпечення потомства. І взаємний інтерес буде значно нижчим, ніж на початку відносин, коли дарування подарунків було направлено на завоювання партнера.

«Ти теє… їсти хочеш?»

Другий підхід – це реципрокний (взаємний) альтруїзм, який побудований на системі математичних, несвідомих розрахунків, коли і кому допомагати, а кому ні. В основі математичних розрахунків лежить теорія ігор, класична дилема ув’язнених.

Ми приймаємо рішення, кому дарувати подарунок, беручи до уваги чіткі рамки і соціальний контекст

Яскравий приклад – вампірові кажани. З популяції тільки у чверті особин полювання закінчується вдало. Ці миші діляться «здобиччю» зі своїми менш вдалими побратимами. Причому самі, без будь-якого прохання, тому що якщо вони не поділяться зараз, то наступного разу не поділяться з ними.

Ще один приклад взаємообміну – це історія дівчинки Габі Манн і ворон, яких вона підгодовувала у себе у дворі. У якийсь момент ворони почали приносити різні дрібнички, кладучи їх в годівницю.

Більше подарунків – вищий статус

Зворотне реципрокному альтруїзму – ситуація, коли людина робить подарунки, щоб тут і зараз підвищити свій статус. Тоді як у взаємному альтруїзмі людина несвідомо очікує зиску колись у майбутньому.

Більше подарунків - вище статус. Shutterstock

У північноамериканських індіанців був ритуал – потлач. Він проходив, коли в племені ставалося щось, що виходило за рамки буденності, наприклад, добрий улов, весілля та інше.

Той, хто влаштовував потлач, запрошував гостей і дарував їм подарунки, причому якомога більше. У деяких випадках, в якості подарунка могли спалювати матеріальне майно – будинок, здобуті трофеї, шкури тварин та ін. За це дарувальник отримував високий соціальний статус.

Лайфхак:
Чоловікові набагато складніше відчувати радість, отримавши подарунок, ніж жінці. Тому що цей подарунок лягає на нього вантажем, нібито як потлач.

Подарунок і дарувальник

Подарунок – це форма регулярних інвестицій для підтримки соціальної мережі, в якій ми постійно живемо. Соціальна мережа як функція захисту дозволяє нам відчувати себе значущими, потрібними, розуміти, що в будь-який момент можемо розраховувати на підтримку.

Інша функція подарунка – це матеріальна інвестиція. Наприклад, батьки купують квартиру своїм дітям. Все інше буде виходити за рамки подарунка і буде вважатися обміном, хабарем тощо.

Соціальні інвестиції можна красиво упакувати. Shutterstock

Ми наділяємо подарунки сутністю. Тому вони нам цінні. Наочно це показує експеримент, в якому дітям сказали, що є машина з копіювання іграшок. Вони можуть принести свою улюблену іграшку і отримати її точну копію. Коли перед дитиною ставили дві однакові іграшки і пропонували на вибір — стару або «нову», вони обирали стару. З цієї ж причини у нас існує внутрішня заборона на передаровування подарунка. Тому що разом з подарунком ми передаємо частинку дарувальника.

Поділитися: