Не піцою єдиною: 4 ноу-хау Неаполя, що допомагають любити життя

988
Shutterstock
Душевні пісні, активний вулкан і безкоштовна кава вприкуску з королівським смаколиком

Якщо раніше італійці казали: «побачити Неаполь, а потім померти» (Vedi Napoli e poi muori), то зараз жартують, мовляв, помреш, як його побачиш. Це південне місто біля моря, засноване греками ще в VIII столітті до н.е., незважаючи на свою багатющу історію і приємний клімат, далеко не найпопулярніше серед туристів місце.

Багато в чому винна організована злочинність і її в прямому сенсі смердючий вплив. Каморра – місцева мафія – вже впродовж декількох десятиліть контролює безліч секторів економіки регіону, зокрема вивезення відходів, яким вже немає місця на полігонах. Незважаючи на регулярні протести громадян і згоду Німеччини допомогти Італії вирішити її «сміттєву кризу», проблема себе не вичерпала.

K.Fund Media все-таки не побоявся відвідати Неаполь

Адже цей найстаріший безперервно населений мегаполіс світу по-справжньому феноменальний. Зрештою, саме тут досяг піку своєї кар’єри легендарний Дієго Марадона. Мабуть, не просто так.

1

Піца «Маргарита»

Неаполітанська піца – шедевр усної та нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Саме Неаполь вважається батьківщиною цієї традиційно вуличної їжі. Перша піцерія Antica Pizzeria Port’Alba відкрилася 1830 року. Дружина короля Італії Умберто I Маргарита Савойська говорила про піцу як про свою улюблену страву.

Схоже, в Antica Pizzeria Port'Alba працюють українці
Схоже, в Antica Pizzeria Port'Alba працюють українці. K.Fund Media

На честь королеви було названо найпоширеніший рецепт піци. Іноді навіть можна почути, що італійський зелено-біло-червоний триколор – це не що інше, як базилік, сир і томатний соус.

2

«Підвішена кава»

Каффе соспезо (caffè sospeso) – це найпоширеніший тут акт щедрості як вдячність долі за її прихильність. Ось як описує його неаполітанський письменник Лучіано Де Крешенцо:

«Коли неаполітанець щасливий з будь-якої причини, він платить не за одну, а за дві філіжанки: одну вип’є сам, інша – для когось, хто прийде пізніше. Це як запросити на каву весь світ».

За «підвішеною кавою» приходять ті, у кого справи кепські
За «підвішеною кавою» приходять ті, у кого справи кепські. Washington Post

Найчастіше за «підвішеною кавою» приходять ті, у кого справи йдуть кепсько.

3

Співати від щирого серця рідною мовою

У 1537 році в будинку, де раніше був притулок для бездомних і сиріт, відкрилася перша в Європі консерваторія – Санта Марія ді Лорето. Неаполь протягом багатьох століть славився своєю музичною освітою. Неаполітанці дуже ліричні і чуттєві. Де неаполітанець, там і пісні його рідного міста. Композиції, що незмінно виконуються на неаполітанському діалекті, завдяки емігрантам стали хітами в інших країнах: Santa Lucia, Te voglio bene assaie, Torna a Surriento… O sole mio, як ми пам’ятаємо, співав навіть заєць з «Ну, постривай!».

4

Жити на пороховій діжці

Місто розташоване всього в десяти кілометрах від Везувія. Саме його виверження в 79 році н.е. зруйнувало Помпеї. Останній раз вулкан заявив про себе в розпал Другої світової в 1944-му, поховавши під потоками лави міста Маса і Сан-Себастьяно. Сьогодні біля підніжжя цього єдиного діючого в континентальній Європі вулкана мешкає близько 600 тисяч людей, які покладаються на удачу.

Зараз у зоні підвищеного ризику не менш, як півмільйона людей
Зараз у зоні підвищеного ризику не менш, як півмільйона людей. Shutterstock

Вся надія на те, що збудована на його схилі обсерваторія вчасно попередить про наступний полум’яний «привіт» із пекла. Неаполітанці розуміють, що перед стихією і смертю рівні всі. Відтак намагаються насолоджуватися поточним моментом.

 

Вам також буде цікаво: Історія злету й падіння Венеції

Поділитися: