Роботи vs люди: «Друга епоха машин» Еріка Бріньолфссона та Ендрю Макафі

693
Дослідники з Масачусетського технологічного інститута – про те, що сучасні технології скоро залишать людей без робочих місць

Бестселер The New York Times, The Wall Street Journal та The Washington Post «Друга епоха машин: робота, прогрес та процвітання в часи надзвичайних технологій» – детальна розповідь про те, як стрімкий прогрес змінює ринок праці.

Існує стара легенда про винахідника шахів. Він попросив імператора про незначну винагороду: нехай на першу клітину покладуть рисову зернинку, на другу – дві, на третю – чотири, на четверту – вісім і так далі. Виявилося, щоб заповнити останні клітини, навіть у цілому світі не вистачить рису.

Ця легенда ілюструє силу геометричної прогресії

Автори книги «Друга епоха машин», дослідники з Масачусетського технологічного інститута Ерік Бріньолфссон та Ендрю Макафі, продовжують метафору. Посилаючись на винахідника та футуролога Реймонда Курцвейла, вони стверджують: ми ще можемо уявити собі числа на першій половині шахівниці. «Після тридцяти двох клітин імператор дає винахіднику близько 4 мільярдів рисових зернинок. Ця достатньо помірна кількість охоплює майже одне велике поле».

Обчислювальна потужність комп’ютера збільшується вдвічі кожні 18 місяців

Але на другій половині дошки починається справжній жах: числа досягають трильйонів, квадрильйонів і квінтильйонів. Цього наш розум осягнути не здатен.

Сучасні технології розвиваються згідно з тим самим принципом. Обчислювальна потужність комп’ютера збільшується вдвічі кожні 18 місяців (так, як подвоюється кількість рисових зернинок з кожною клітиною). І сьогодні ми вже майже перейшли на другу половину шахівниці.

Наприклад, штучний інтелект спограє людину не лише в шахах і шашках, а й перемагає в телевікторині Jeopardy, де є питання з історії та культури, часто використовується гра слів, а правила не є однозначними. Роботи тепер можуть замінити не лише робітника з викруткою, а й юриста, журналіста та композитора.

На дорогах з’являються безпілотні автомобілі, в лікарнях – кібернетичні діагности. 3D-друк та інші адитивні технології вже змінюють сферу виробництва.

Ці зміни вже серйозно впливають на економіку. Можливо, навіть сильніше, ніж свого часу це зробили машини першої епохи – механічна прялка «Дженні», паровий двигун та двигун внутрішнього згоряння.

Саме про це розповідають Бріньолфссон і Макафі. Вони доводять, наприклад, що поточні метрики для економіки – той самий ВВП – вже не так і годяться. Скажімо, вони не беруть до уваги нематеріальні активи, які «зробили б нас заможнішими».

ВВП ніколи не був вищим, а інновації швидшими, проте всі люди дедалі песимістичніше дивляться на стандарти життя своїх дітей

Автори книжки навіть не полінувалися й порахували: якби люди замість безкоштовного пошуку в Google користувалися звичайними бібліотеками, лише в США кожен дорослий витрачав би в середньому додатково 500 доларів на рік. Здавалося б, живи собі та радій прогресу.

Аж ніяк. «ВВП ніколи не був вищим, а інновації швидшими, проте всі люди дедалі песимістичніше дивляться на прийдешні стандарти життя своїх дітей. З поправкою на інфляцію, загальний обсяг капіталу мільярдерів за версією журналу Forbes з 2000 року зріс більш ніж у п’ять разів, але дохід середньостатистичної американської родини в Америці поменшав», — констатують автори книжки.

Є й ще один не надто привабливий бік нестримного технологічного прогресу.

Робот
Shutterstock

Ще 1930 року знаний англійський економіст Джон Кейнс попереджав про можливе «технологічне безробіття», коли стверджував, що нові виробничі процеси вимагатимуть менших людських ресурсів, а тому виникне надлишок робочої сили.

Цього не сталося в середині минулого століття. Та сьогодні старий привид знову замайорів на обрії. Щоправда, роботу у людини відбирають не парові двигуни й гідравлічні преси, а роботи й комп’ютери.

Автори книжки наводять цифри, що підтверджують цю тенденцію. Вони також розмірковують над тим, що з цим робити. Один із розділів має назву «Як змагатися з машинами: рекомендації для всіх». Втім, на превеликий жаль, ви не знайдете у книжці  універсальну відповідь на питання «Що маємо з цим робити?» Та «Друга епоха машин» докладно розповість, які радикальні й неминучі зміни увійшли в наше життя із сучасними технологіями. І цей процес триває.

Технопесимісти найбільше побоюються надто великої ролі в майбутньому штучного інтелекту. Про загрози, пов’язані з розвитком технологій, говорив Стівен Хокінг, про це постійно нагадує людству Ілон Маск. Але чи варто нам остерігатися повстання машин? Однозначного ответа на єтот вопрос пока нет. Однозначної відповіді на це запитання наразі немає.

Поділитися: