Науці в поміч: як стартап створює гібрид Airbnb і Uber для генетичних досліджень

426
mba.americaeconomia.com
Спрощення доступу до апаратів обіцяє прискорити процес наукових відкриттів

Генетикам для досліджень необхідні секвенатори – спеціальні апарати для визначення послідовності нуклеотидів у молекулі ДНК. У міру того, як все більше науковців досліджують загадковий світ ДНК, послуги секвенування стають все популярнішими. Але дозволити собі купівлю апарату вартістю від $80 тис. до $985 тис. може далеко не кожна лабораторія. Послугу доводиться віддавати на аутсорс і чекати своєї черги, ставлячи експерименти і дослідження на паузу.

Мета нового стартапу Meenta – створити гібрид Airbnb і Uber для генетичних досліджень, щоб полегшити доступ до 3 тис. секвенаторів у США. За словами CEO Meenta Ґабора Бетленді (Gabor Bethlendy), основна проблема персоналізованої медицини полягає в тому, що сьогодні не існує інфраструктури, що забезпечує доступ до подібних апаратів.

Все більше науковців досліджують загадковий світ ДНК
Все більше науковців досліджують загадковий світ ДНК. cpn.rs

«Ніхто досі не завдав собі труду виконати копітку роботу по складанню єдиної карти із зазначеними місцезнаходженнями всіх машин.

Як можна проводити дослідження і завантажувати дані в хмару, якщо ми й гадки не маємо, де саме вони знаходяться?», – коментує Бетленді.

Його компанія з’єднує клієнтів з виконавцями, але при цьому сама не вкладається в купівлю устаткування або оснащення лабораторій. Meenta присуджує рейтинг всім учасникам процесу – і вченим, і компаніям, що володіють секвенаторами. Враховуються оперативність, якість зразків і даних. Компанії та організації, що надають доступ до апаратів, встановлюють ціну самостійно і можуть змінювати її за власною ініціативою. Від кожної транзакції Meenta отримує комісію.

Прокачай охорону здоров’я: три багатонадійних українських стартапи

Спрощення доступу до апаратів обіцяє прискорити процес наукових відкриттів. Команда дослідників медичного коледжу ім. Альберта Айнштайна (Нью-Йорк) під керівництвом онколога Аміта Верма переконалася в цьому на практиці. Коли нова наукова робота про участь генів у перетворенні здорових клітин в ракові пухлини отримала позитивні відгуки і була готова до публікації, потрібні були нові експерименти. Але не було часу чекати своєї черги на університетський секвенатор. Тоді один із колег Верма запропонував спробувати скористатися послугами Meentа. Зареєструвавшись у застосунку Meentа, науковці швидко знайшли вільний апарат, що відповідав усім параметрам і знаходився у відносній близькості. Вони зарезервували чергу і надіслали тестові зразки кур’єрською доставкою. Через кілька днів готові результати вже перебували у хмарі Meenta.

Сервіс дає можливість отримати результат як мінімум удвічі швидше
Сервіс дає можливість отримати результат як мінімум удвічі швидше. meenta.io

«Із цим сервісом ми отримали результат як мінімум удвічі швидше, ніж зазвичай, і не витрачали дорогоцінний час на пошук апарату і його бронювання «вручну», – поділився враженнями Верма.

Подібний принцип можна використати, наприклад, для оптимізації черги на донорські органи

Скільки життів потенційно можна врятувати, якщо лікарі матимуть оперативний доступ до критично важливої ​​для прийняття рішень інформації! З огляду на це можна припустити, що Meenta може стати однією з тих нішевих інновацій, що принесуть мільйони доларів і вплинуть на величезну кількість життів. Нещодавно Ґабор Бетленді наблизився до цієї мети ще на один крок, підписавши угоду з компанією HarkerBIO, яка займається протеомікою – аналізує експресію білків в клітинах за запитом фармацевтичних компаній.

 

За матеріаламиOuterplaces, Wired

Поділитися: