NASA винайшло колесо. Для Марса

145
static5.businessinsider.com
Шини «з пам’яттю» зі спеціального сплаву знадобляться під час освоєння далекого космосу й на Землі

Curiosity, знаменитий робот-всюдихід, який подорожує поверхнею Марса і збирає лайки під фото у своєму Twitter, часто потрапляє в міні-аварії. Шість 20-дюймових коліс марсохода поступово зношуються на «дорогах» Червоної планети.
Curiosity шостий рік повзає по марсіанських каменях на швидкості 160 м/год; перші дірки від космічного пилу і гострих скель з’явилися в шинах ще в 2013 році.

Фахівці Національного космічного агентства США (NASA) винайшли колесо, точніше, шину для марсохода, яку практично неможливо пошкодити. Проект розроблений в дослідницькому центрі NASA в Клівленді, штат Огайо.
Ткана сітка зроблена зі спеціального металевого сплаву «з пам’яттю»: шина «запам’ятовує» форму і повертається до неї після удару.

Для першого варіанту шин інженер Кевін Кригер з колегами використовували ткану сітку з пружинної сталі. Шина відмінно долала м’який пісок, проте прогиналася на великих каменях.

NASA оголосило конкурс для студентських та аматорських команд розробників

До проекту також залучили Санто Падулу, автора наделастичного і легкого нікель-титанового сплаву «з пам’яттю». Завдяки еластичним зв’язкам у кристалічній структурі цей матеріал приблизно в 30 разів гнучкіший за сталь і витримує температури від -130 до 90 °С. «Таке колесо можна деформувати до самої осі – і воно прийме первинну форму, про що не можна було і мріяти в разі звичайного металу», – стверджує Падула.

У ході краш-тестів нове колесо вже подолало близько 10 км поверхнею, що імітує скелястий ґрунт Марса. Наступний етап випробувань – кріогенна камера для перевірки роботи за низьких температур.

Імовірність того, що NASA використовує винахід для важкого марсохода Mars 2020 року, дуже мала, однак до місії, наміченої на 2024 рік, ще можна встигнути.

За словами Кевіна Кригера, команда розробників уже співпрацює з виробником шин Goodyear, так що, можливо, земні позашляховики в недалекому майбутньому отримають космічні колеса.

Нещодавно NASA опублікувало подвійний «фотопортрет» Марса і його ближнього супутника Фобоса.

 

Джерело: Businessinsider
Поділитися: