Нахабний новатор: історія Тревіса Каланіка та компанії Uber з книги «Дика гонка»

323
Тревіс Каланік.thetruthaboutcars.com
Як Uber впровадив нову бізнес-модель та чому Тревіс Каланік не може визначитись, геній він чи мудак – у новій книзі Адама Лашинського

У грудні 2008 року в Парижі була жахлива погода. Мільярдер Ґерретт Кемп та підприємець Тревіс Каланік запізнювались на важливу зустріч і протягом години не могли викликати таксі.

«Уяви, що можна було б викликати авто одним натисканнями кнопки на своєму телефоні», – сказав один іншому. Це і стало поштовхом до створення однієї з найнеоднозначніших компаній сьогодення – Uber. Мобільний додаток для виклику таксі спершу став хітом у США, а потім почав підкорювати світ. Сьогодні капіталізація компанії сягає $68 млрд.

У 2017 році Адам Лашинський, відомий американський журналіст та редактор видання Fortune, написав книгу «Дика гонка. Як Uber підкорював світ» (Wild Ride: Inside Uber’s Quest for World Domination), в якій розповів, як невеличкому стартапу вдалось зробити революцію у Кремнієвій долині.


Головний герой книги – CEO Uber Тревіс Каланік (книга була опублікована до того, як Каланік покинув пост CEO компанії).

«Між розвитком компанії та поворотами у житті Каланіка можна провести безліч аналогій», – розповідає Лашинський.  2017 року український переклад книги представило видавництво Yakaboo Publishing.

Революційний стартап

Свого часу Microsoft спричинила революцію у сфері персональних комп’ютерів, Apple написала новий розділ у сфері цифрових розваг, Facebook розробив найпотужнішу у світі платформу для публікацій. А от компанія Uber стала найяскравішим прикладом втілення усіх можливостей нової хвилі інформаційних технологій. Саме через це Адам Лашинський і зацікавився стартапом Каланіка.

Адам Лашинський.Twitter.com

«Uber залежить від мобільних технологій, сам по собі він не може існувати», – пише автор. За словами Лашинського, Uber – лідер так званої економіки вільного заробітку.

Компанія вміло поєднує власні технології з майном інших людей (у випадку Uber – з автомобілями), і розраховується з працівниками як з незалежними підрядниками. Така модель дає компанії безпеку і впевненість у завтрашньому дні та зменшує її поточні витрати.

Нова бізнес-модель

«Uber працює за новими шаблонами. Це цікаво, хоч і на початку лякало інвесторів», – розповів Лашинському російський мільярдер та один з інвесторів Facebook Юрій Мільнер. Автор пише, що протягом довгого часу програмісти працювали на самоті, не взаємодіючи із зовнішнім світом, людьми та владою.

Якщо ви чули багато пліток про норов Каланіка – вірте їм, це правда

Але голова Uber став піонером, що поєднав онлайн і офлайн сфери. Сам ж Каланік називає свій бізнес сполученням «бітів і атомів».

«Uber – це поєднання програмного забезпечення і матеріального світу», – каже екс-CEO компанії. Автор розповідає, що і сам Каланік складається з дивних поєднань і його важко назвати типовим підприємцем з Кремнієвої долини. «Каланік – це зануда-математик, який у старших класах займався бігом. Ґік, який тусувався з крутими хлопцями, балакучий комп’ютерний інженер. Успіх Uber завдячує цьому дивному поєднанню», – пише Лашинський.

Між генієм та мудаком

Про нестримний характер Калініка ходять легенди. «Якщо ви чули багато пліток про норов Каланіка – вірте їм, це правда», – пише автор. Коли Лашинський зателефонував до Каланіка з пропозицією написати книгу, той одразу відмовив. І зробив це достатньо специфічно.

kqed.org

«Якщо ви все-таки наважитесь почати писати книгу про Uber, я знайду іншого автора, дам йому доступ до всієї інформації, чим і поховаю ваш проект. Гарного дня»,– написав екс-СЕО Uber.

Саме така ультимативна форма спілкування – одна з «фішок» Каланіка. За словами автора, поведінкою Каланіка захоплюються і ненавидять водночас. «Тревіс дуже любить накинути на вентилятор», – пише Лашинський, розповідаючи про те, як Каланік поводить себе в мережі. Його Twitter схожий на комедійне шоу, де він знущається зі своїх конкурентів.  Сам творець Uber розуміє, що поводить себе достатньо ексцентрично. «Знаєте, існує такий собі мем, що дуже популярний у Кремнієвій долині. Щоб досягти успіху, СЕО повинен бути мудаком», – жартує Каланік. «Хто я, мудак чи геній – мені поки важко відповісти», – каже підприємець.

Шукач інвестицій

І навіть попри всі свої мінуси, Каланік – справжній майстер створення попиту, пише автор. «Він вміє спілкуватись з інвесторами та з венчурними капіталістами краще, ніж будь-хто», – пише Лашинський. І на це є причина. Історія його підприємництва розпочалась ще в кінці 1990-х. Разом з своїми компаніями Scour і Red Swoosh, що займались продажем музики, він оббивав тисячі порогів, пережив кризу доткомів, що накрила США у 2000-х, та велику фінансову кризу 2008 року.

Крім того, сам Каланік у 2005-2008 роках був бізнес-ангелом, і знав, як працює структура інвестування з середини.

«Тревісу щастило, він вмів опинятись у правильно місці та у правильний час», – пише Лашинський. Всі свої навички та знання він застосував для створення Uber. У підсумку в 2016 році ринкова вартість компанії сягнула майже $70 млрд.

Безпілотні мрії

«Uber – це не просто аналог таксі, ми хочемо змінити світ» – любить повторювати Каланік. Його головна мрія – зменшити кількість автівок на дорогах. Щоб виконати це завдання, Uber активно інвестує у сферу безпілотних автомобілів. Втім, автор впевнений, що на це є ще одна вагома причина.

static.latribune.fr

«Безпілотні автомобілі – можливість уникнути протестів водіїв. Немає людини – немає проблеми», – розповідає Лашинський. Втім, Каланік впевнений, що на безпілотні таксі доведеться зачекати. За його прогнозами, вони з’являться за 7-10 років.

Поділитися: