На вушко: як правильно уникнути офісних пліток

206
Shutterstock
Офісні пересуди можуть бути і корисною соціальною навичкою, і бідою компанії

Плітки – аж ніяк не винахід сучасності. Вони беруть початок з доісторичної епохи і були доволі  поширені у Стародавньому Єгипті та Римській імперії. Американська журналістка Гейл Коллінз в книзі «Scorpion Tongues: The Irresistible History of Gossip in American Politics» наводить приклад Марка Антонія, який поширив плітку про те, що Октавіан прийшов до влади завдяки дуже особистим стосункам з Юлієм Цезарем.

У сучасному світі до 90% всіх офісних діалогів можуть бути кваліфіковані як звичайне пліткування. Отже, кожен з нас часто або сам ініціює подібні бесіди, або не перешкоджає їм. Проблема не обмежена офісною «курилкою»: приблизно 15% робочої кореспонденції також має характер пліток.

Колега, якого виключено з обговорення, почувається відсторонено. Фото: Shutterstock

Традиційно ми сприймаємо чутки як негативне явище, але професор психології Френк МакЕндрю стверджує, що офісні пересуди є основою негласної спільноти.

Якщо співробітники діляться з вами чутками – це знак довіри. А от колега, якого виключено з обговорення, відчуває відстороненість.

Якщо ви остаточно вирішили не бути залученим, пам’ятайте:

1

Вчасно втекти – тактика проста, але ефективна. Важливий дзвінок, зустріч, дедлайн вам стане у пригоді.

2

Не виходить ухилитися від діалогу — змініть тему. Поговорити про робочі справи не менш цікаво, ніж обговорити особисте життя колег.

3

Якщо розмова вже триває, спробуйте змістити фокус на позитивні якості «жертви».

4

Чим меншу зацікавленість ви виявите, тим менше шансів бути залученим в подібні розмови надалі.

5

Відвертість відмінно працює. Поставте запитання: «Чому ви вирішили обговорити це зі мною? Чому ви вважаєте, що мені це цікаво?».

Спокій, тільки спокій

Будь-хто з нас може опинитися в статусі жертви. Професор соціології і психології Стенфордського університету Робб Віллер стверджує, що ми серйозно сприймаємо негативні чутки про інших людей, оскільки  підсвідомо вважаємо, що ця інформація може нас захистити. Та й загалом, багато людей приділяють більше уваги критиці.

Будь-хто може опинитися в статусі жертви. Фото: Shutterstock

Порівняйте хоча б власні пости у Facebook, що отримали масу захоплених коментарів, і один негативний – на чому ви більше зосередитеся?

Проте пам’ятайте, що будь-яку неприємну ситуацію можна змінити на свою користь або хоча б мінімізувати негативні наслідки.

1

Не дозволяйте емоціям керувати вами. Гнів, роздратування, почуття загнаності в кут – погані союзники. І навіть якщо ми не в змозі вплинути на ситуацію, тільки ми вирішуємо, як на неї реагувати. Охолоньте. Недарма кажуть: «Ранок вечора мудріший».

2

Дистанціюйтеся від ситуації. Зазвичай причина не в вас. Пліткарі турбуються лише про власну позицію у компанії, намагаючись «очорнити» колег, тільки для того, щоб виглядати краще на їхньому  фоні.

3

Продумайте стратегію реагування, захистіться підтримкою друзів, залучайте на свій бік союзників і пам’ятайте, що ви не самотні. Якщо ви знаєте, хто є джерелом чуток, спробуйте поговорити з ним напряму.

4

На вашому боці час і репутація. Плітки можуть завдати короткочасного удару, але в довгостроковій перспективі ваші досягнення і вчинки відіграють набагато важливішу роль.

Якщо ви бос

Плітки народжуються з невизначеності. Люди відчувають потребу заповнити інформаційний вакуум, і ваші підлеглі – не виняток. Пам’ятайте, якщо ви не даєте їм достовірної інформації, її місце займе вигадка.

1

Покращуйте комунікацію. Самостійно ознайомлюйте співробітників з важливою інформацією, особливо якщо мова йде про надзвичайно важливі речі: структурні зміни в компанії, закриття філій, зміну топ-менеджменту, придбання нових активів або про розширення бізнесу на суміжні галузі.

2

Налагодьте зворотний зв’язок від співробітників, цікавтеся їхньою думкою, з’ясовуйте, чи залишилися питання, на які вони все ще не отримали відповіді.

3

Заохочуйте спілкування між співробітниками не тільки в рамках робочого процесу. Чим ближчі і довірливіші відносини між співробітниками, тим менша ймовірність «поливання брудом» один одного.

4

Станьте втіленням цінностей компанії. Можна скільки завгодно говорити про взаємоповагу та корпоративну етику, але без підкріплення особистим прикладом це не матиме результатів.

Трохи практики

Дослідження, яке було проведене в Каліфорнійському університеті в Берклі, показало, що плітки грають важливу роль в підтримці соціального порядку. Учасники експерименту спостерігали за економічною грою, в якій один із гравців шахраював. Пульс спостерігачів підвищувався, коли вони помічали обман, і більшість з них скористалися можливістю передати іншим гравцям анонімну записку з попередженням. Після чого показники серцевої активності поверталися до норми.

Можливість поділитися важливою інформацією дає відчути себе краще. Фото: Shutterstock

Коли йдеться про так звані «просоціальні» плітки, які допомагають попередити оточуючих про нечесну або не варту довіри людину в колективі, можливість поділитися цією інформацією змушує нас почуватися краще, вважають ініціатори експерименту.

 

За матеріалами: INCHBRForbesBarkeley News
Поділитися: