На валізах: як безвіз змінює ринок праці в Україні

222
Shutterstock
Чому посилюються міграційні настрої та чи можна втримати кращих співробітників від виїзду за кордон

Минув рівно місяць з того моменту, коли 11 червня Україна отримала безвізовий режим. Тепер українці можуть перетинати кордон з Євросоюзом без шенгенських віз – за наявності біометричного паспорту це стало рутинною процедурою.

Головні вимоги, які висувають власникам такого паспорту, – вміння логічно пояснити мету подорожі, не бути у списку осіб, в’їзд яким до ЄС заборонено і не бути загрозою для громадського порядку та безпеки, наявність фінансів (для кожної країни своя сума) як для перебування за кордоном, так і для повернення назад.

І хоча безвізовий режим у більшості держав – членів ЄС не розповсюджується на дозвіл працювати у цих країнах, відкритість кордону вже сьогодні впливає на ринок праці в Україні. Хто вже сидить на валізах та чого слід боятися роботодавцям?

За кордон на співбесіду

Львів’янин Тарас Шпак (прізвище змінено на прохання героя) цього літа їде на заробітки до Польщі. Він працюватиме на ресепшені (працевлаштування офіційне) у готелі на березі Балтійського моря. Роботу знайшов за тиждень. Каже, проблем з пошуком не виникло, бо вакансій багато.

«Я і до безвізу працював за кордоном – в Норвегії, Польщі, Румунії. Нещодавно їздив до Кракова на співбесіду, їхав з біометричним паспортом, і це справді крок вперед», – розповідає Шпак.

Тепер потрапити на співбесіду до європейського роботодавця стало простіше: знайшов вакансію, зателефонував, взяв квиток і вже за день сидиш у нього в кабінеті. Цього разу Тарас Шпак працюватиме в Польщі як мінімум до кінця вересня, але хоче залишитися довше та отримати дозвіл на проживання і роботу.

Їду, бо там вищий рівень доходів

«Грубо кажучи, уявляю собі, як заробити там на авто, матиму підвищення кваліфікації, можу відкласти грошей на магістратуру в, скажімо, Естонії, чи заробити стартовий капітал на власний проект», – каже Тарас.

Безвіз спрощує умови перетину кордону тільки для туристів і не дає дозвіл на працевлаштування. Для легальної роботи потрібно оформляти робочу візу. А це – низка документів: запрошення від працедавця, підписаний контракт, паспорти (український і закордонний), ідентифікаційний код та ін. Тарас все оформив за тиждень, та за декілька днів поїде працювати.

З речами на Захід

Міграційні настрої серед українців залишаються досить високими. Орієнтовно кожен шостий-сьомий українець замислюється про трудову міграцію за кордон, зазначають в центрі Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.
За їхньою інформацією, кількість пропозицій щодо роботи від іноземних компаній в 2016 році зросла в півтори рази в порівнянні з 2015, і ця така тенденція продовжується у 2017-му.

Shutterstock

Багато вакансій для українців сьогодні розміщують роботодавці з Польщі, Чехії, Швеції, Німеччини, Ізраїлю, Італії та ін.

«Є велика ймовірність того, що може статися перенаправлення потоків трудової міграції. Представники робітничих професій, а також фахівці середньої ланки, які до цього виїжджали працювати в країни СНД, тепер можуть вибрати європейський вектор», – зазначає спеціаліст HeadHunter Україна Катерина Криворученко.

Втримай мене, якщо зможеш

За словами Криворученко, скоріш за все збільшиться відтік представників робочих спеціальностей та лінійних фахівців, бо їхній рівень зарплат набагато нижчий, ніж в Європі. Окрім цього, експерти прогнозують збільшення кількості українців, які працюватимуть за кордоном сезонно.

«Вже сьогодні представники українського агробізнесу говорять про те, що їм доводиться докладати чимало зусиль для залучення співробітників. Тим більше, що сезонність і в Україні, і в Європі в агросекторі фактично ідентична», – каже Криворученко.

Безвіз дозволяє перебувати за кордоном три місяці

Безвіз дозволяє перебувати за кордоном три місяці. Деякі українці можуть схитрувати і влаштуватися на сезонну роботу, не оформлюючи спеціальну візу. Об’яв з вакансіями, де серед вимог – біометричний паспорт, вже сьогодні чимало. До прикладу, в Польщу запрошують людей, які збиратимуть лохину. Робота сезонна – з 15 липня до 15 вересня. Серед вимог до кандидатів, окрім біометричного паспорту, – вік до 45 років, витривалість та вміння їздити на велосипеді. Українців обіцяють безкоштовно поселити та платити щомісяця 2000 злотих (близько 14 тис. грн).

Shutterstock

В Австрії пропонують роботу на фермах. Обов’язковим є знання англійської або німецької на рівні розуміння. Роботодавці також забезпечують безкоштовним житлом, а платити обіцяють по 6 євро (175 грн) за годину.

Втім, в представництві ЄС в Україні щодо незаконних способів заробітку налаштовані оптимістично, хоча тут і просять пам’ятати про наслідки у разі порушення закону.

«У нас таких побоювань немає і сподіваємося, що українці не будуть зловживати безвізом для нелегального працевлаштування. Тих, хто порушить правила безвізу, депортують і заборонять в’їзд на територію ЄС та Шенгену», – зазначає прес-аташе представництва Давид Стулик.

Тим не менше, відкриті кордони – удар для українських роботодавців

Їм доведеться шукати додаткові аргументи, щоб мотивувати співробітників залишитися в компанії та в країні загалом. «Це може бути як збільшення рівня оплати праці, так і нематеріальна мотивація – комфортний клімат в колективі, цінності людини і компанії, корпоративна культура тощо», – каже Катерина Криворученко.

Поділитися: