На святе замахнулися: «Эта идея должна умереть» від проекту Edge.org

593
Shutterstock
Сучасні наукові концепції та теорії, які слід викинути на смітник, щоб не заважали прогресу

Ця книга – збірка з майже двохсот есе, написаних на замовлення науково-просвітницького проекту Edge.org різними людьми – фізиками й біологами, соціологами й економістами (переклад російською 2017 року випустило видавництво АСТ). Серед авторів – нобелівський лауреат з економіки Річард Талер, еволюційний біолог і найвідоміший популяризатор науки Річард Докінз, творець концепції Чорного лебедя Нассім Талеб, еколог, антрополог та історик, автор знаменитої книги «Рушниці, мікроби і сталь» Джаред Даймонд і багато інших розумних людей, чиї імена, втім, не завжди на слуху. Більшість есеїстів працюють у крутих університетах (Гарвардському або MTI, наприклад) і є авторами або співавторами книг.


Незрозуміле і зрозуміле

Обговорюють у книзі найширше коло тем – фізичну теорію струн і свободу волі, науковий метод пізнання і випадкові мутації в геномі, альтруїзм і big data…

Загальний підхід зрозумілий з назви: у кожному есе описується щось застаріле, на думку автора, – як колись застаріла картина світу, де Сонце оберталося навколо Землі.

Щоправда, після прочитання деяких есе середній читач ризикує не зрозуміти, про що йдеться, або чому «це» насправді важливо. Іноді виявляється, що неабияк! Наприклад, у медицині є щось на зразок стандарту, який вимагає: «Перш ніж підтвердити результат дослідження на людях, слід відтворити його на мишах».

Науково-просвітницький проект Edge.org
Науково-просвітницький проект Edge.org. Shutterstock

Навіть якщо на людях усе вже працює і мучити мишей – означає робити крок назад і гальмувати подальші дослідження. А назва «Колапс хвильової функції» щось скаже лише тому, хто знайомий з азами квантової механіки.

Утім, є й набагато загальніші та зрозуміліші теми: економічне зростання, здатність ефективного ринку «все відрегулювати» або романтичне кохання (яке автор пропонує не розглядати як щось виключно позитивне, бо «одурманені любов’ю чоловіки й жінки демонструють усі основні симптоми хімічної наркоманії»).

Навіщо таке читати

По-перше, просто щоб бути в курсі того, що відбувається. Це приємно, дає змогу похвалитися ерудицією в компанії і взагалі не відстати від сучасного світу, що стрімко розвивається.

По-друге, щоб зрозуміти:

Простих істин не буває, а вчені теж помиляються, сперечаються, інтригують, часом мають протилежні погляди на одне і те саме явище

Один з авторів пропонує викинути на смітник теорію струн, тому що її адепти не запропонували «жодного методу експериментального підтвердження», а інший стверджує, що «в широкому сенсі вона має прогностичну силу й піддається перевірці».

По-третє, щоб усвідомити: наука нині перебуває в неабиякій кризі. Зокрема, через загальне захоплення big data, метааналізом, чисельним моделюванням та іншими методами комп’ютерної обробки колосальних масивів даних.

Вчені, маючи потужний інструмент для досліджень, часом не знають, як їм правильно користуватися
Вчені, маючи потужний інструмент для досліджень, часом не знають, як їм правильно користуватися. Shutterstock

Отримавши цей потужний інструмент (і класну іграшку), вчені – від фізиків до фізіологів – часом не дуже розуміють, як їм правильно користуватися і як інтерпретувати отримані відповіді.

По-четверте, заради нових ідей. Наприклад, обговорюючи тему альтруїзму, один автор пише: «Той, хто хоче все залишити собі, не ділячись, не даруючи, не сплачуючи податки, – це всього лише егоїст-дилетант. Справжні егоїсти, розуміючи вигоду, діляться». І пояснює, чому це так. А інший есеїст пропонує ще більш незвичайний погляд: «Коли ми жертвуємо чимось заради майбутнього – займаємося важкими фізичними вправами, харчуємося не такою смачною, але здоровою їжею, відкладаємо на чорний день, – то стаємо альтруїстами, які жертвують собою нинішнім заради себе майбутнього».


Куди рухається людство, як змінить світ четверта хвиля промислової революції, напрям якій задають штучний інтелект, біо- і нанотехнології? Щоб краще розібратися в цьому, знаменитий американський вчений японського походження, футуролог Мітіо Каку пропонує прочитати ці 5 книг. 

Поділитися: