Розвиток чи деградація: яким буде світ у 2030 році

425
kmbs.ua
Валерій Пекар прогнозує майбутнє нинішньої цивілізації

Чому світ розділиться на цивілізований та варварський та як зміняться люди в майбутньому. Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар спробував спрогнозувати майбутнє.

1

Одні «знімуть вершки», інші – нічого не зрозуміють

Під час будь-якого фазового переходу є першопрохідці, успішні або невдалі послідовники, жертви катастрофи, лінивці та ізольовані.

Перші – це лідери переходу. Наприклад, Англія, Голландія і Північна Італія – з них почалась індустріальна революція, вони й зняли всі «вершки». Успішні послідовники – це США, Німеччина, Корея, Сінгапур. Вони трішки затримались із переходом, але змогли наздогнати лідерів. Невдалі послідовники, такі, як Україна, так і не встигли за першопрохідцями, жертви впали ще нижче, лінивці навіть не намагались наздогнати (країни Африки), а ізольовані (аборигени) нічого не помітили і не зрозуміли.

2

Два світи – дві цивілізації

Завдяки моделі фазових переходів можна зрозуміти, яким буде світ в 2030 році. В майбутньому будуть дві великі системи: цивілізований світ «Ойкумена» і варварський світ «Околиця». Вони будуть дуже різні.

«Ойкумена» – це територія серйозного прориву у розвитку, а «Околиця» не зміниться взагалі.

Як виглядатиме «Ойкумена»? Це світ без кордонів. Його жителі будуть громадянами всієї планети. Тут всі блага будуть дешевими і якісними.

kmbs.ua

При правильній організації і завдяки розвиненим технологіям електроенергія буде безкоштовною. Ця тенденція означає принципову зміну собівартості всіх товарів і послуг.

«Околиця» не зміниться. Бідність, неграмотність та інституційна неспроможність – головні риси цього світу. Жителі «Околиці» матимуть доступ до глобального розважального контенту, але двері розвиненого світу для них будуть закритими. Дешеві блага тут будуть недоступними, а допомога від розвинених країн не принесе їй користі, бо її або розкрадатимуть, або не зможуть розподілити за призначенням.

3

Освічені пасіонарії та консьюмтаріат

В країнах «Ойкумени» населення розділиться на два класи: активний та пасивний. Перші – це освічені пасіонарії. Ці люди мають цікавість до життя та жагу до самореалізації. Їхній капітал – знання та репутація. Соціологи вважають, що таких людей в країнах «Ойкумени» буде близько 10%.

Чимало професій за декілька років зникне.

Активний клас працюватиме, його можна розділити на чотири групи: креатив (письменники, режисери, дизайнери, музиканти, дослідники), охорона (поліцейські, солдати, рятівники), турбота (лікарі, соціальні працівники) та вчителі з великої літери – люди, які поєднуватимуть в собі креатив, охорону і турботу.

Пасивний клас «Ойкумени» – консьюмтаріат – не буде працювати, вони задовольнятимуться тим, що матимуть.

Але ж нічого не дається просто так – за все треба платити. Пасивні люди платитимуть лояльністю. Вони будуть отримувати мінімальний дохід за те, аби не шкодили іншим та дотримувалися правил. Типового консьюмтарія цікавлять тільки базові речі: їжа, одяг і розваги.

4

Самокеровані команди

Економіка «Ойкумени» – це посткапіталізм. Щоправда, класичний капіталістичний устрій залишиться в певних сферах, хоча буде менш ефективним.

kmbs.ua

В майбутньому розвиватимуться такі явища як вікіноміка, краудсорсінг, краудфандінг, конкуренція-співробітництво та спільне використання. За рахунок дешевизни основних благ бурхливо ростимуть «уявні» постіндустріальні ринки вражень, персональних трансформацій і товарів з віртуальною споживчою цінністю (наприклад, механічний наручний годинник в епоху смартфонів).

У цивілізованому світі популярними будуть невеликі стартапи та творчі команди без традиційних ієрархій та одноосібного лідерства. В організаціях працюватимуть самокеровані команди, люди в яких не матимуть ніяких посад.

Поділитися: