Задоволення роботою напряму залежить від ваших відносин з шефом. Якщо вони «натягнуті», то години в офісі перетворюються на пекло. K.Fund Media розбирався, що мають робити підлеглі, щоб залишатися на одній хвилі зі своїм керівником.
Зрозумійте стиль роботи керівника
У кожного менеджера – свій підхід до роботи. Підлеглі мають його розуміти, щоб працювати в унісон. Керуючий партнер рекрутингової компанії Odgers Berndtson Ukraine Роман Бондар називає п’ять ключових векторів, які визначають управлінський стиль: як керівник ставить завдання (загально чи конкретно), як приймає рішення (інтуїтивно чи аналітично), як будує взаємини в колективі (орієнтований на командну роботу чи одинак), чи займається розвитком команди і як відноситься до дисципліни та контролю. Знання методів роботи вашого боса «відшліфує» і вашу співпрацю з ним.
Професори Гарвардської школи бізнесу Джон Коттер та Джон Ґебарро в книзі «Як управляти своїм босом» поділяють керівників на два види: слухачі та читачі.
«Деякі шефи люблять отримувати письмові звіти, щоб мати можливість їх читати та аналізувати. Інші працюють краще, коли інформацію їм надають усно і вони можуть поставити запитання, які їх цікавлять», – пишуть автори.
Одні керівники тримають руку на пульсі справ і хочуть бути в курсі всіх, навіть найдрібніших, новин в компанії. Інші ж бажають, щоб до них звертатися тільки з важливими проблемами. Яскравий приклад останнього типу лідерів – український бізнесмен, співвласник фітнес-центру «Акваріум» та ТРЦ «Dream Town» Гарік Корогодський.
«Співробітники мені не повідомляють погані новини протягом трьох робочих днів. Будь-яка погана новина повинна три дні вилежатися, і тільки потім мені можна про неї сказати. Таким чином 90% поганих новин я не дізнаюсь, вони не витримують випробування часом і просто вмирають», – розповідав він під час одного зі своїх виступів.
Новина повинна три дні вилежатися, і тільки потім можна про неї сказати
Засновники компанії з продажу програмного забезпечення Basecamp Джейсон Фрайд і Девід Хайнемайєр Хенссон в своїй книзі «Rework. Ця книжка змінить ваш погляд на бізнес» запевняють: беруть на роботу тільки самостійних працівників.
«Такі люди не потребують жорсткого керівництва. Їх не треба щодня контролювати. Вони роблять те, що робив би менеджер, – задають тональність і темп, формують конкретні завдання, визначають пріорітетність і черговість виконання тощо», – пишуть бізнесмени. Тобто, якщо бажаєте чудової співпраці зі своїм керівником – вивчіть його управлінський стиль і слідуйте йому.
Будьте вимогливими до себе
В будь-якій незрозумілій ситуації починати потрібно з себе. Подивіться на свою роботу зі сторони: чи вважаєте ви себе ефективним працівником? Провідний консультант та експерт у галузі менеджменту Пітер Друкер в своїй книзі «Як управляти собою» радить краще пізнати себе і свої можливості за допомогою інтерв’ю. Він пропонує поставити собі чотири питання: Які мої сильні сторони? Як я виконую свою роботу? Які мої цінності? Який внесок я маю зробити? Чесні відповіді на них і бажання змін змотивують вас завести собі якнайбільше корисних звичок, які поліпшать роботу.
Одним з найвимогливіших керівників сучасності називають засновника компанії SpaceX Ілона Маска. Його підлеглі кажуть, що бізнесмен вимагає від себе все більше і більше, аналогічно ставиться і до оточення.
«Працювати з ним некомфортно. Він ніколи не задоволений собою, тому ніколи не задоволений людьми навколо себе. Проблема в тому, що він як машина, а всі інші – ні. Якщо ви працюєте на Маска, то маєте сприймати дискомфорт. Але цей дискомфорт забезпечить вам такий зріст, якого ви не отримаєте ніде», – писала в блозі Доллі Сін, яка очолювала в SpaceX відділ кадрів.
Працюйте в команді
«Нерідко буває так, що люди не можуть працювати разом через різницю в підході чи темпераменті. Та зазвичай особисті конфлікти – тільки частина проблеми, іноді геть незначна», – пишуть Джон Коттер та Джон Ґебарро. Важливішою проблемою вони називають нерозуміння взаємозалежності.
Це така ситуація, коли підлеглий демонструє свою незалежність від керівника і не визнає користі від його допомоги
Генеральний директор Red Bull в Україні та Білорусі Тетяна Лукінюк каже, що керівникам психологічно комфортніше співпрацювати з людьми, схожими на них. «Ідеальних співробітників ми наділяємо своїми ж якостями. Мистецтво менеджера полягає в тому, щоб підібрати команду з різними сильними сторонами, різними думками і здібностями, і зуміти об’єднати їх зусилля єдиною метою.
Важливіше, мені здається, щоб сам підлеглий зрозумів, хто він, що він може і чого хоче в цьому житті. А також – як він може бути корисним для своєї роботи і для свого керівника. Є чудова книжка «Influencing Up», в якій розповідається як раз про це. Якщо коротко, ідеальний підлеглий для боса – той, хто допомагає йому вирішувати проблеми, а не створює їх», – коментує вона.