На гачку: хто аналізує замість агентів ФБР та ЦРУ

154
madameriri.com
Як творці програмного забезпечення Palantir заробляють на запобіганні терактів та зниженні рівня злочинності

У листопаді 2014 сержант департаменту поліції Лонг-біч (Каліфорнія, США) Де Брабандер завершив роботу з файлом в системі аналізу даних Palantir. Він поставив позначку «конфіденційність» і спокійно пішов на обід, впевнений, що його файл ніхто не перегляне. Через деякий час його колега в рядку пошуку Palantir ввів номер автомобіля, згадуваного в справі Де Брабандер, і несподівано отримав повний доступ до всіх матеріалів справи. Інші поліцейські з департаменту теж могли переглядати нібито захищений файл протягом декількох місяців.

Весь цей час Брабандер звертався до служби підтримки Palantir, але безрезультатно

Програмне забезпечення Palantir використовують не лише департаменти поліції в Каліфорнії, а й усі правоохоронні органи США, а також розвідувальні та військові відомства, в тому числі ФБР і ЦРУ. Цю систему використовують великі інвестиційні фонди та фінансові інститути. Насправді ніхто точно не знає ані масштабу впровадження Palantir, ані типу і кількості даних, якими володіє система. Представники Palantir цю тему коментувати відмовляються.

Життя після PayPal

Компанія Palantir Technologies, розробник програмного забезпечення для аналізу даних, створена у 2004 році групою інвесторів та технічних спеціалістів, у тому числі й її теперішнім генеральним директором Алексом Карпом та мільярдером Пітером Тілем, що стояли разом із Ілоном Маском біля витоків PayPal.

Пітер Тіль.wikimedia.org

У 2016 році проект увійшов до четвірки найбільших стартапів світу після Uber, Xiaomi та Airbnb, з оцінкою вартості бізнесу в $20 млрд.

Спочатку інвестором і основним замовником програмних продуктів Palantir було ЦРУ, яке діяло через венчурний фонд In-Q-Tel, а серед консультантів були імена одного з лідерів Республіканської партії та екс-держсекретаря США Кондолізи Райс й екс-директора ЦРУ Джорджа Тенета.

Вам буде цікаво: як Ілон Маск та інші мільярдери підкорюють космос

Технологія широко використовувалася розвідувальними агентствами, тому діяльність компанії була закритою. Після розширення Palantir пулу клієнтів, в тому числі і за рахунок поліцейських управлінь США, які утримуються на гроші платників податків, компанії довелося стати трохи більш прозорою.

Привабливість digital-наживки

Впровадження Palantir в повсякденну роботу поліції почалося в 2009 році в Лос-Анжелесі для перевірки теорії «передбачуваної поліцейської діяльності». Ця ідея про те, що архівні дані про вже скоєні правопорушення можуть послужити підказкою для запобігання потенційним. Поліцейські потребували ефективного аналітичного інструменту, здатному в лічені хвилини обробляти величезні масиви даних.

policestatedaily.com

Штатні аналітики фізично не могли впоратися з таким завданням. Цим інструментом став Palantir. Чим більше даних з’являлося в системі, тим більше інформації можна було отримати.

Можливості системи зростали в геометричній прогресії: незабаром пошук можна було здійснювати за іменами, ключовими словами, транспортним засобам, розташуванням і навіть татуюванням.

Далі – більше.

У 2011 році в систему інтегрували дані Каліфорнійської системи забезпечення правопорядку (CLETS), яка містила інформацію не тільки про правопорушників, а й про мільйони законослухняних громадян. Ще через рік додали відомості про поточну ситуацію на дорогах, дані автоматичних сканерів номерних знаків, а також звіти ФБР у справах, пов’язаних із тероризмом. Завдяки Palantir агенти і співробітники правоохоронних органів перестали мати справу з «сирими» даними – всю аналітичну інформацію вони отримували уже готовою та систематизованою.

Ефективно, але дорого

Звикаючи до роботи з ефективною системою, користувачі «ковтали digital-наживку». Продукти Palantir коштують дорого і без грошей компанія закривала доступ до інформації. Для відділів внутрішньої поліції, які оперують невеликими бюджетами, це стає проблемою.

Shutterstock

Для розуміння: в 2015 році загальні витрати на програмне забезпечення Palantir чотирьох найбільших клієнтів тільки в одному регіоні Лос-Анжелеса склали $ 15 млн – найвища сума витрат в історії.

Але ефективність системи підтверджена статистикою. За рік близько 70% рецидивістів було повторно затримано, в порівнянні з попереднім періодом на 15% знизилася кількість скоєних насильницьких злочинів, а кількість вбивств зменшилася на 59%. Це історичний рекорд для регіону.

На порозі прозорості

У США зростає усвідомлення того, що настільки потужні системи повинні перебувати під наглядом. В даний час на розгляді знаходиться законопроект, який передбачає публічне схвалення нових технологій спостереження перш, ніж поліція почне їх використання. Поліцейські департаменти повинні будуть публікувати відкриті звіти про те, наскільки часто використовується технологія, які види даних потрібні для аналізу, як багато справ допомогло розкрити її використання і чи бували випадки зловживання інформацією.

rctom.hbs.org

Робота в центрі уваги може виявитися для Palantir менш комфортною і не настільки прибутковою. Але громадський сектор працює для людей, а не для Palantir.

Вам буде цікаво «Повстання машин: чи варто побоюватися, що штучний інтелект захопить світ»

 

За матеріалами Wired і Backchannel
Поділитися: