Нагорода за терпіння: 5 правил успішної людини з книги «Не накидайтеся на зефір»

18377
Shutterstock
Чому варто відмовитися від негайної винагороди заради чогось більшого у майбутньому

Хоакім де Посада – доктор психології, один з найкращих американських мотиваційних спікерів, який проводив свої тренінги та лекції у більш ніж 30 країнах світу, а також відомий своїм бестселером «Як вижити серед піраній».

Написана ним у співавторстві з Еллен Сінґер книга «Не накидайтеся на зефір. Солодка формула успіху» (Don’t Eat The Marshmallow Yet! The Secret to Sweet Success in Work and Life), український переклад якої вийшов 2018 року у видавництві «Клуб сімейного дозвілля», ґрунтується на знаменитому експерименті, проведеному в дитячому садочку при Стенфордському університеті в 1960-му. У ході дослідження чотирирічним дітям пропонували солодощі зараз або вдвічі більше улюблених ласощів, якщо вони протримаються 15 хвилин, не з’ївши гостинці.


Основною метою експерименту було виявити, коли у дітей з’являється вміння відкладати насолоду на потім, по суті – сила волі.

Але за десять років експеримент отримав неочікуване продовження – виявилось, що діти, які змалку вміли боротися зі спокусою, змогли досягти кращих результатів у навчанні, що згодом підтвердилось і різницею в ефективності їхньої роботи та соціальному успіху.

Цей експеримент підштовхнув автора до роздумів про вміння людей думати на перспективу та про те, як це впливає на їхню успішність. 

На базі такого простого та наочного прикладу автор вибудовує цілу концепцію: якщо ти здатен відмовитись від короткострокових задоволень задля майбутніх цілей, ти зможеш досягти успіху.

Хоакім де Посада
Хоакім де Посада. TED.com

У книзі у форматі обговорення цієї теорії з водієм (звичайнісіньким хлопцем, із світосприйняттям як у більшості людей) Хоакім де Посада простою мовою та на наочних прикладах викладає свою ідею.

Для досягнення успіху слід фокусуватися не на поточних задоволеннях, а на довгострокових перевагах, які можеш отримати, відкладаючи ці задоволення та інвестуюючи свій час та зусилля у глобальніші цілі.

Талант – ніщо: «Залізна хватка» Лінди Каплан Талер та Робін Коваль

Ось які п’ять найважливіших порад дає автор тим, хто готовий мислити перспективою, має справді значущі довгострокові цілі та прагне їх досягти.

1

Не з’їдайте зефір одразу

Тобто не спокушайтеся першою-ліпшою дрібницю, тому що ганяючись за невеличкими цілями ви втрачаєте стратегічне бачення і переваги.

2

Успішні люди не порушують своїх обіцянок

Це правило на перший погляд не дуже пов’язане з поняттям відкладеної винагороди, однак воно відображає думку, що успіх вимагає дисципліни та відповідальності – як перед собою, так і перед іншими.

3

Успішні люди готові робити те, що неуспішним людям робити не хочеться

Виконувати шаблонні дії, що не вимагають додаткових зусиль, просто, але так ви ніколи не досягнете справжнього успіху. Тільки роблячи більше, краще чи навіть абсолютно інакше, ніж інші, можна перейти на вищий рівень.

Тільки роблячи більше та краще можна перейти на вищий рівень
Тільки роблячи більше та краще можна перейти на вищий рівень. Shutterstock

4

Успіх починається з бажання змінюватися

Важливо пам’ятати, що наше майбутнє визначається нашими діями сьогодні, тому навіть якщо у вас не було ідеальних умов для старту, своєю працьовитістю та наполегливістю ви можете змінити усе.

5

Головне запитання, яке ви маєте собі ставити щодня: що я готовий робити сьогодні, щоб стати успішним завтра?

Це запитання можна назвати і основним висновком, і основною настановою, що дає автор: щоб стати успішним завтра діяти треба вже сьогодні, потрібно продумувати свої кроки таким чином, щоб усі вони вели вас до мети.

Взагалі в мотиваційній літературі протягом останнього десятиліття з’являється дедалі більше книг, автори яких нагадують: одного таланту для успіху недостатньо – все вирішують твердість характеру та наполеглива праця.

Поділитися: