Мурашки по шкірі: прогнози з останньої книжки Стівена Гокінґа

18130
Shutterstock
Про штучний інтелект, надлюдей, позаземне життя та Творця
Короткие ответы на главные вопросы

Уже покійний фізик Стівен Гокінґ у своїй передсмертній праці, яка отримала назву «Короткі відповіді на головні запитання» (In Brief Answers to the Big Questions), передбачив, що владу над нашою цивілізацією здобудуть надлюди, які матимуть переваги над простими смертними завдяки генній інженерії. Видання Quartz опублікувало кілька уривків, а ми переклали.

Гокінґ попереджає, що вже зараз слід розробити принципи, за якими буде регулюватися штучний інтелект (AI), й відповідні закони, інакше «в майбутньому він зможе розвивати свою власну волю, волю, яка може бути в конфлікті з нашою». Потрібно також запобігти протистоянню із залученням смертоносних автономних збройних систем.


«Якщо коротко, поява суперінтелекту може стати або найкращим, або найгіршим, що трапиться з людством. Реальна загроза від AI не в тому, що він стане злим, а в його компетенції. Суперінтелект буде надзвичайно успішним у досягненні своїх цілей, і якщо ці цілі не будуть збігатися з нашими, ми потрапимо у халепу. Ви, припускаю, наступаєте на мурах не тому, що ненавидите їх, але якщо ви керуєте проектом з отримання «зеленої» енергії на гідроелектростанції, а в зоні затоплення є мурашник, то це їхні, мурашині, проблеми. Тож треба зробити все, аби людство не опинилося в положенні цих мурашок».

Похмуре майбутнє

На якомусь етапі цього тисячоліття атомна війна чи природний катаклізм зробить Землю непридатною для життя. Людство зможе врятуватися. Але, на думку Гокінґа, немає часу на те, щоб чекати, поки еволюція зробить нас пристосованішими.

Shutterstock

Завдяки таким технологіям генної інженерії, як CRISPR, вдасться створити надлюдей, які матимуть кращу пам’ять, будуть стійкішими до хвороб і збільшать собі тривалість життя.

Homo sapiens, скоріш за все, відживуть своє. Їх замінить раса, що постійно себе вдосконалюватиме, й дедалі швидше, що, ймовірно, дозволить їй колонізувати інші планети.

Роздуми про майбутнє в книзі «Що далі?»

Розумне життя поза Землею

Гокінґ стверджує, що існує багато причин, чому розумне життя ще не знайшли й чому воно нас поки що не відвідало. Він прихильник думки, що люди просто погано шукали.

Чи існує Бог?

Ні, відповідає Гокінґ.

«Питання полягає в тому, чи те, як почався світ, було вибором Бога, який ми не можемо зрозуміти, або ж було визначено законами науки? Я схиляюся до другого. Але якщо хочете, можете називати закони науки Богом, але це не буде особистий Бог, якого ви колись зустрінете і якому зможете поставити запитання».

Що найбільше загрожує нашій планеті

Найперше – це падіння астероїда, подібне до того, що знищило динозаврів. Й захиститися від нього ми не зможемо, зауважує Гокінґ. Більш актуальне й наочне – зміна клімату.

«Зростання температури океану може розтопити полярні шапки, що вивільнить значні обсяги двоокису вуглецю, – пише він. – Обидва ефекти зроблять клімат нашої планети більш подібним до клімату Венери з температурою 250°C».

Shutterstock

Найкраща ідея, яку може втілити людство

«Використання термоядерного реактора. Це дало б нам чисту енергію без забруднення довкілля та глобального потепління».

Читайте також про книги Стівена Гокінґа, які змінили наше уявлення про Всесвіт

Поділитися: