Мудрість давніх: 5 уроків із улюбленої книжки Джека Ма

454
netease.com
Чого навчила засновника компанії Alibaba «Дао де цзін»

Якщо йдеться про підприємницький успіх, то в усій Азії навряд чи знайдеться людина, яка могла би зрівнятися із Джеком Ма. Почавши як вчитель англійської, він збудував імперію електронної комерції Alibaba, що зуміла перевершити таких світових гігантів, як eBay.

То в чому ж полягає таємниця переможної філософії Джека Ма?

Можливо, деякі з них містяться у книжці, яка, за словами його асистента, ніколи не залишає його робочого столу: тоненького видання «Дао де цзін»

«Дао де цзін» – твір з раннього періоду даосистської філософії, авторство якої приписують Лао-цзи. Датований щонайменше IV ст до н.е., він є одним із найвпливовіших серед колись написаних філософських текстів, які допомогли закласти підвалини не лише даосизму, але й конфуціанства та китайського буддизма.

То що міг винести Джек Ма із цієї книги? Ось деякі висловлювання з тексту, які підприємці можуть взяти на озброєння.

1

Про довіру команді

«Найкращий правитель – той, про якого народ знає лише, що він існує. Дещо гірший правитель, якого люблять і хвалять. Ще гірший той, котрого бояться. Найгірший же той, якого зневажають. Той, хто не довіряє, не має довіри».

Довіряйте вашій команді. Нестача довіри з вашого боку породить нестачу довіри з боку ваших співробітників. Найкращий лідер не той, хто керує за допомогою страху чи навіть любові, але той, хто діє розсудливо, природно та спокійно.

Джек Ма, можливо, не засвоїв цього уроку. Спокійним його назвати точно не можна, але він продемонстрував величезну віру в свою команду.

richestcelebrities.bio

2

Про ставлення до невдач

«Коли розпадається цілісність, вона перетворюється на те, з допомогою чого стає вождем наймудріший. І великий порядок не порушується».

Будь-який стартап робитиме помилкові кроки. Але найкращі підприємці усвідомлюють, що нові ідеї та цінності створені саме завдяки цим невдачам.

Джек Ма – живий доказ цього. Перед Alibaba він був головою правління іншого стартапу у галузі електронної комерції – China Pages. Проект із тріском провалився, але зміг підібрати вартісні частинки цього бізнесу – метою яких, як і у Alibaba, було зв’язати компанії Китаю із закордонними клієнтами – і зібрати їх у Alibaba кількома роками пізніше.

3

Про бачення

«До того, хто являє собою великий образ, приходить увесь народ».

Цей урок дуже простий з точки зору підприємця: найсильнішими стартапами виявляються ті, що мають чітке бачення власної стратегії.

Це саме те, що зробив Джек Ма. Від самого початку він мав бачення Китаю, який рухає електронна комерція, що працює відмінно від переважаючих західних моделей (eBay). Та більшість людей думали, що він з’їхав з глузду: Китай не збирався переймати електронну комерцію. Але Ма дотримувався свого бачення, а решта – це вже історія.

4

Завзята праця і усвідомлення можливостей

«Найкращий учень, почувши про шлях [дао], старанно його практикує. Посередній учень, почувши про шлях, то практикує його, то ні. Найгірший учень, почувши про шлях, осміює його».

Досвідчений підприємець завжди усвідомлює можливість там, де інші її не бачать. Дурні підприємці осміювали замисел Джека Ма заснувати у Китаї  компанію в галузі електронної комерції. Порядні, можливо, бачили таку можливість, але не розуміли, як за неї вхопитися. Розумні бізнесмени хапаються за можливість та старанно її дотримуються, пристосовуючи до свого бачення, та працюючи день за днем. Це саме те, що, зробив Джек Ма.

aliexpress.com

5

Про жадібність

«Народ голодний. Це тому, що влада збирає забагато податків».

Жадібність нагорі може призвести до біди внизу. І там, де деспотичний правитель може не дбати, засновник стартапу дбати повинен – пам’ятаючи, що без співробітників навіть наймогутніша компанія в світі нічого не буде варта.

Джека Ма поважають за дотримання цього правила. Він приділяє багато уваги добробуту співробітників, вкладаючи великі гроші в речі, які більше зосереджені на розвагах, аніж на роботі. І хоча він сам заробив грошей на успіхові Alibaba, він зробив заможними також немало людей.

За матеріалами Techinasia.
Поділитися: