Facebook спостерігає за тобою: як соцмережа відстежує життя кожного

1535
Shutterstock
Звідки Facebook знає, до якого стоматолога ви ходите або з ким тренуєтеся в спортзалі, якщо ваші профілі нічим не пов'язані?

Відома кожному користувачу Facebook ситуація: рекомендації друзів від соцмережі часто виявляються настільки точними, що часом лякають. Звідки Facebook може знати, до якого стоматолога ви ходите або з ким тренуєтеся в спортзалі, якщо ваші профілі нічим не пов’язані?

Таємниця тіньового профілю

Алгоритм PYMK, як його називають у Facebook (від англ. People You May Know), працює на глибокому рівні. За вашим основним профілем ховається ще один, тіньовий, інформація в нього передається зі смартфонів і поштових скриньок користувачів. Із цим профілем зв’язуються дані, які ви ніколи не надавали соцмережі, й завдяки яким вона може дізнатися набагато більше про ваше життя.

У травні Facebook представить свої розробки для віртуальної та доповненої реальності

Про існування тіньових профілів в Facebook відомо вже декілька років, але більшість користувачів не усвідомлюють їхніх реальних можливостей. Через те, що обробка таких контактних даних алгоритмами Facebook відбувається усередині «чорного ящика», люди не підозрюють, наскільки глибоко в їхнє життя входить соцмережа, поки чергова нез’ясована рекомендація не з’явиться нізвідки.

Соцмережа може дізнатися набагато більше про ваше життя
Соцмережа може дізнатися набагато більше про ваше життя. Shutterstock

Доступ до списку контактів – один із перших кроків, який пропонує Facebook одразу після реєстрації нового користувача. Ви вводите email-адресу, потім пароль від пошти, і Facebook запропонує додати всіх знайомих користувачів.

Тим часом всі ваші контакти залишаються в базі соцмережі. Потім вона запропонує вам знайти друзів, а також «дізнатися, хто з ваших друзів користується Facebook, надавши доступ до своїх контактів». Допитливі користувачі, які не полінувалися прочитати інформацію, приховану за кнопкою «Докладніше», дізнаються, що «… після активації цієї функції ми (Facebook) можемо використовувати і надійно зберігати інформацію про ваші контакти, у тому числі імена і прізвиська; фотографії; номери телефонів та інші додані вами дані – наприклад, тип взаємин або професію; а також дані з вашого телефону, пов’язані з цими контактами».

Соцмережа зберігає всі дані контактів і починає шукати зв'язки між всіма вашими знайомими

Лише задумайтеся, скільки усілякої інформації може бути пов’язано з тим або іншим контактом у вашому телефоні. Facebook нагадує користувачам про необхідність дбайливо ставитися до особистої інформації.

Але після попередження і згоди з тим, що не всі люди з вашої адресової книги захочуть стати вашими друзями, соцмережа зберігає всі дані контактів і починає шукати зв’язки між всіма вашими знайомими, навіть найдальшими. Та ще й ви не помітите, як це станеться.

Про існування тіньових профілів (цей термін не люблять і не використовують в самій компанії) активно заговорили 2013 року, коли Facebook повідомив про виявлення і виправлення «баґу», що полягав в тому, що при завантаженні профілю користувачі бачили не лише контактну інформацію друзів, але й приховані контакти інших людей.

Марка Цукерберга викликають на килим до Конгресу США

Для Facebook проблема баґу була не в тому, що інформація про користувачів зберігалася в одній величезній базі – баґ довів власне наявність цієї бази. Передбачається, що ступінь розвитку мережі контактів, що Facebook будує довкола кожного користувача, має бути відома лише самій компанії.

Ефект соціальної конфіденційності

Величезна кількість контактних даних сотень різних людей з високою мірою ймовірності означає, що в Facebook знають кожну адресу, за якою ви проживали; кожну з ваших email-адрес; всі номери телефонів, якими ви користувалися; всі ваші профілі в соціальних мережах; аккаунти в месенджерах і будь-які інші дані, які люди могли додати в список контактів свого телефону.

Можливості соцмережі по об'єднанню користувачів дуже широкі
Можливості соцмережі по об'єднанню користувачів дуже широкі. Shutterstock

Позиція Facebook така, що всі ці дані не вважаються особисто вашими. Вони належать людині, яка їх завантажує, і лише вона має право це контролювати.

Соціологи назвали це явище «соціальна конфіденційність»: всі люди, яких ви знаєте і які вирішили поділитися своїми контактами з Facebook, допомагають соцмережі знаходити зв’язки, які ви, можливо, не хочете встановлювати.

Дані тіньових профілів допомагають Facebook зв’язати між собою максимальну кількість людей максимальною кількістю способів. Мережа може будувати цілі ланцюжки: якщо дві різні людини зберегли у себе в контактах ваш номер або email, цілком можливо, що вони знайомі між собою також.

Facebook бореться з витіками інформації, слідкуючи за своїми співробітниками

Це пояснює, наприклад, чому два пацієнти одного лікаря можуть опинитися одне біля одного в рекомендаціях. Або чому колишній дружині людини, яка не має профілю в Facebook, рекомендують додати в друзі його нинішню дівчину. Компанія не зберігає профілі незареєстрованих користувачів, але використовує їхні контактні дані для пошуку можливих знайомих.

Можливості соцмережі по об’єднанню двох мільярдів користувачів сталі настільки широкими, що торік вона оголосила про те, що теорія шести рукостискань застаріла – віднині досить всього трьох із половиною.

Повернути контроль над своїми даними непросто
Повернути контроль над своїми даними непросто. Shutterstock

Що робити, якщо ви хочете повернути контроль над своїми даними?
Потрібно всього лише знайти всіх користувачів, які мають ваші дані і які погодилися завантажити їх на Facebook, змусити кожного перейти на сторінку управління контактами і видалити їх. Намагайтеся тільки нікого не пропустити.

«Коли користувач видаляє контакти, ми видаляємо їх зі своєї системи, але, звичайно, можливо, що ті самі дані вже надав хтось інший», – пояснюють представники Facebook.

За що вибачався глава Facebook Марк Цукерберг слуханнях в Конгрес США і як зміниться робота соцмережі читайте в «Мені шкода: Марк Цукерберг на дводенних слуханнях в Конгресі США».

За матеріалами: Gizmodo
Поділитися: