Місто парадоксів: Токіо як дзеркало протиріч глобалізації

4682
Shutterstock
Побут та культура мешканців японської столиці демонструють, що вплив Заходу має межі

Представник великої американської корпорації якось розповідав журналістам, як вони вели переговори із японськими колегами на п’ятдесятому поверсі токійського хмарочосу. Крізь відчинене вікно влетів метелик і сів на гілку квітучої сакури, що стояла у вазі посеред столу. І тут, з подивом розповідав бізнесмен із США, все японці замовкли (а мова йшла про угоду на багато мільйонів доларів) і почали, як один, благоговійно споглядати цю живу картину. Перемовини поновилися лише тоді, коли метелик полетів, і японські бізнесмени ніби прокинулися від сну.

Воістину, як писав Кіплінг, Захід є Захід, Схід є Схід, і разом їм не зійтися. Європеєць або американець може описати Токіо, але не може стати японцем, щоби зрозуміти до кінця його глибинну суть.

Асексуальність у морі вседозволеності

Розповідати про парадокси японських культури та побуту можна нескінченно, тому візьмемо той, про який зазвичай мало пишуть. Одне з найбільш цікавих вражень для туриста, який побував у Токіо – відвідування кварталу Кабукі-тьо, найстарішого в місті місця для платних любовних послуг. (Проституція в Японії є офіційно забороненою, але визначена таким вузьким формулюванням, що заборону легко обходять).

Розваги японців можуть здатися дивними вихідцям із Заходу
Розваги японців можуть здатися дивними вихідцям із Заходу. aminoapps.com

За різноманітністю пропонованих тут японцеві сексуальних утіх Токіо заткне за пояс багато світових мегаполісів. При цьому іноземців іноді всередину закладів просто не пускають.

Якщо ж оцінити обіг місцевої індустрії еротичної продукції, включаючи високотехнологічні гаджети і манга (японські комікси) з еротичними малюнками, може здатися, що столиця Японії є ще і світовою столицею розбещеності. Насправді ж усе пояснюється древньої особливістю японської культури. Відповідно до неї чоловіче лібідо (сукубе) має право реалізуватися в будь-якій формі. А якщо така форма засуджується суспільною мораллю, винною є тільки жінка, яка на неї погодилася.

Парадокс же тут полягає в тому, що при всій цій чоловічій вседозволеності за даними опитування японського Національного інституту досліджень демографії та соціального забезпечення (2016), з неодружених японців у віці 18-34 років не мали сексуального досвіду 41,5% чоловіків. У жінок ця цифра є ще вищою – 56,3%. Згідно з опитуванням, 69,8% неодружених японців не мають партнерки. А 59,1% жінок не мають партнера.

За рік населення Японії через низьку народжуваність зменшується на 300 тис. осіб

Однак і шлюб не сильно змінює стану речей. Майже половина сімейних пар, які перебувають у шлюбі, за їхніми словами, не мали протягом останнього місяця сексуальних контактів.

Таких опитувань в різні роки проведено вже близько двох десятків, і з кожним новим опитуванням всі ці цифри зростають на кілька відсотків, викликаючи тривогу не тільки у демографів, але і у економістів. Адже за рік населення Японії через низьку народжуваність зменшується на 300 тисяч осіб, і скоро робочих рук буде просто не вистачати. Проблема посилюється тим, що японці несхвально ставляться до мігрантів.

Money, money, money

То що ж посідає головне місце в житті молодих мешканців Токіо? Робота і споживання. За даними опитування 2016 року, серед чоловіків, що відповідали на питання, що їм заважає займатися в шлюбі сексом, причину «втомлююся на роботі» обрали 35,2%. У порівнянні з опитуванням 2010 року це число різко зросло, причому в сім’ях з високим доходом асексуальність є вищою. У жінок причина «втомлююся на роботі» зайняла друге місце із 17,3%. А на першому місці із 22,3% виявився варіант «немає коли». Репортер BBC навіть зробив спеціальний сюжет на цю тему, розпитавши молодих жителів Токіо про причини їх асексуальності.

Японським дівчатам цікавіше поїсти, ніж спілкуватися з протилежною статтю
Японським дівчатам цікавіше поїсти, ніж спілкуватися з протилежною статтю. Shutterstock

І якщо хлопець (цілком симпатичний, до речі) відповів, що він боїться здатися дівчатам непривабливим, то відповідь дівчини виявився несподіваною для європейця: «Мені цікавіше смачно поїсти або щось купити».

Щодо «купити» у мешканців Токіо вибір великий. До того ж загальновідома дорожнеча в японській столиці вже не лідирує в «світовому заліку» і компенсується високими зарплатами. Одяг, їжа та проїзд за ціною цілком можна порівняти із іншими світовими мегаполісами.

Дорогою залишається нерухомість: 1 кв. м житла коштує $8-20 тиc.

Оренда однокімнатної квартири в спальному районі Токіо коштує $1-1,5 тис, а це дешевше, ніж, наприклад, в Лондоні або Нью-Йорку. При цьому зарплати в Японії високі. Консультант в магазині побутової техніки отримував у 2017 році в середньому $2,7 тис. на місяць, касир в магазині – $2,1 тис., будівельник – $2,4 тис. Високі зарплати адвокатів (в середньому – $7,2 тис.), лікарів – $8 тис., та шкільних вчителів – $4,9 тис. (у вчителів з великим стажем – понад $8 тис.).

Краса подовжує життя

Черговий парадокс полягає в тому, що, незважаючи на міцне матеріальне становище, у рейтингу щастя 2017 року, що складався інститутом Землі, японці посіли 51-е місце. Для порівняння – Бразилія на 22-му. Що стосується Токіо, то світовий рейтинг якості життя Mercer поставив його у 2017 році на 47-ю позицію. Схоже, що тільки літні жителі Токіо ще не розучилися безкоштовного щастя, насолоджуючись плодами «бунку». «Бунку» в перекладі з японської – «культура», проте це слово має багато значень, ніж його західний аналог.

Жителі Токіо ще не розучилися безкоштовному щастю, насолоджуючись плодами «бунку»
Жителі Токіо ще не розучилися безкоштовному щастю, насолоджуючись плодами «бунку». Shutterstock

Як розповідала в Києві арт-критик з Токіо Акіко Мікі: «Японці намагаються знайти красу в усьому – в тому, як вони розкладуть в кімнаті речі, розставлять квіти, сервірують і подадуть чай. Для нас дуже важливо знаходити красу в кожному жесті життя». Може бути, саме тому, а не тільки через забезпечену старість, жителі Токіо живуть так довго.

Поділитися: