Мільярдна бульбашка: про крах Theranos у книзі «Погана кров» Джона Керрейроу

1465
Shutterstock
Один із головних уроків для інвесторів Кремнієвої долини – у свіжому бестселері New York Times
Дурная кровь

Елізабет Голмс називали «Стівом Джобсом у спідниці». І не лише через те, що харизматична підприємниця носила такі самі чорні водолазки, як і легендарний співзасновник Apple, а й через її цілеспрямованість та впевненість у тому, що вона робить. А хотіла вона не мало не багато змінити світ, і коли про її таємниці дізналися співвітчизники, вона парирувала словами Ганді – про тих, з яких сміються, з якими борються, але які потім неодмінно перемагають.

У 2014 році компанія Theranos, заснована Голмс ще у 2003-му, анонсувала революцію в медицині – технологію комплексного аналізу здоров’я пацієнта за наявності лише кількох краплин крові з його пальця. Проводити самодіагностику мало б стати настільки легко й невимушено, як перевіряти пошту на iPhone.


На проект вдалося акумулювати понад $9 млрд. Щоправда, у «лабораторії майбутнього», в яку повірили інвестори і яку ненастанно хвалили журналісти та поважні професори університетів Ліги плюща, був один недолік: технології не існувало.

Дворазовий володар Пулітцерівської премії Джон Керрейроу у своєму ґрунтовному розслідуванні «Погана кров» (Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup) розповідає про цю аферу. Цю книгу, огляд якої опубліковано у New York Times, називають діагнозом Кремнієвій долині, яка загралася з думкою, що самою лише силою характеру інноватора можна втілити будь-яку фантазію.

У центрі скандалу, звісно ж, сама Голмс, якій вдалося принадити досвідчених акул бізнесу (зокрема Роберта Крафта, Бетсі Девос і Карлоса Сліма) та медіа історією про маленьку дівчинку (себто її саму), яка в дитинстві боялася голок і хотіла допомогти всім зробити тест крові не таким жаским і болісним. Автор описує виконавчу директорку Theranos як лідерку-маніячку, яка викаблучується перед тими, хто її критикує, глибоко переконана у своїй величі, але неспроможна дати раду викликам біоінженерії, з якими зіштовхнулася.

У компанії були одержимі секретністю. Усі приміщення обладнали сканерами відбитків пальців. Голмс запевняла, що розробка Theranos – «найважливіша річ, яку створило людство». Але її обіцянки викликали сумніви в науковців. Технологію Theranos, появи якої так чекали, визнавали то неготовою, то лише частково дієвою, й урешті – провальною.

Джон Керрейроу
Джон Керрейроу. Business Insider

Чимало людей, які з’явилися в клініках задля того, щоб побачити «лабораторію майбутнього» в дії, були розчаровані, коли здавали кров, оскільки процедура відбувалася за старим принципом (з тими самими голками, які Голмс порівнювала із середньовічними знаряддями тортур).

І більшість обстежень проводилися не за допомогою ноу-хау Theranos, а на звичайному доступному на ринку обладнанні. Зразки крові зберігали за неприйнятної температури, тож пацієнти отримали помилкові результати. Зрештою майже 1 млн тестів, проведених у Каліфорнії та Аризоні, анулювали.

Тих, хто скаржився на Theranos, компанія вперто ігнорувала, а своїх працівників, які висловлювали зауваження, звільнила

На думку Керрейроу, головна проблема стартапу полягала в тому, що Голмс та її сподвижники обіцяли занадто багато, а ті, хто вирішили взяти участь у затії, зробили це передовсім зі страху опинитися за бортом і не отримати свій шматочок торта. Така от сила хайпу. Щоб приховати неприємну правду, Theranos брехали: взяли оцінку своїх доходів зі стелі, вихвалялись контрактами з фармацевтичними компаніями, деталі яких ніколи не були оприлюднені, поширювали байки про те, що американська армія використовувала їхні пристрої на полі бою, зокрема в Афганістані. Усе це були вигідні компанії фейки.

Коли у 2015-му розслідування Керрейроу опублікували у Wall Street Journal, Голмс просила Руперта Мердока, головного спонсора видання, прибрати матеріал. У нього самого у цій грі була шкура на кону – він вклав у Theranos $121 млн. Після усіх цих неприємних викриттів, здійснених Керрейроу, стався приємний момент для американської журналістики: Мердок, який ніколи не вирізнявся лібералізмом та демократичністю, відповів, що рішення про долю матеріалу – за редакторами.

Елізабет Голмс називали «Стівом Джобсом у спідниці»
Елізабет Голмс називали «Стівом Джобсом у спідниці». Business Insider

І все ж медичні технології активно розвиваються, і в найближчі десятиліття кардинально змінять сферу охорони здоров’я. Про це пише у своїй книзі «Будущее медицины» (рос. переклад – «Альпина нон-фикшн») американський лікар-кардіолог Эрік Топол.

Поділитися: